Att kliva på bussen i parken är bara en tillfällig fluga. Foto: Fredrik Norman
Morgonpigga klev på bussen i parken
Från och med idag, torsdag, är den tillfälliga busstationen på Järnvägsgatan i bruk.
Annons
Foto: Fredrik Norman
Morgonpigga resenärer per buss, möttes i morse av den tillfälliga lösning man anordnat längs med Järnvägsgatan. Från och med idag är det så här kollektivtrafiken för buss struktureras i väntan på att den nya busstationen färdigställs. Samtliga hållplatser är utplacerade på Järnvägsgatan och två kurer har fått utrymme i Flugparken.
Byggtiden för den nya busstationen är preliminär med anledning av att väderförhållanden kan komma att inverka under arbetets gång. Dock har man räknat med att hinna färdigt det mesta till strax efter årsskiftet.
– Enligt byggplanen skall endast arbetet med att lägga ytbeläggning på området återstå då, ett arbete som kan göras först i vår, kommenterar Gunnar Jaxell, ansvarig för infrastrukturen i Lindesbergs kommun.
Enligt Jaxell har Länstrafiken inte flaggat för några större störningar eller förändringar i bussturerna under byggtiden.
Fotnot: Cykelparkeringen vid busstationen har flyttats till Bytesgatan (längs norrsidan av Flugparken).
INSÄNDARE/DEBATT: Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...