Hur påverkar egentligen ett större evenemang Lindesbergs handel och turistnäring? Ja, den frågan vill nu SHRA få svar på vad gäller deras egna bidrag: Vårmönstringen.-Vi kommer att intervjua alla butiks- och restaurangägare som har öppet när vi arrangerar motorträffen för att få en bild av hur det verkligen ser ut, förklarar Mikael ”Blomman” Blomberg på SHRA.
Motorklubben har dragit igång en större undersökning för att få klarhet i hur deras evenemang påverkar Lindesbergs handel och status som besöksmål. Hittills har SHRA hunnit prata med ett par företagare i centrala Lindesberg och kommer fortsätta intervjuerna fram till månadsskiftet. Sedan skall alla fakta sammanställas i en rapport som överlämnas till media tidigast 15:e juni.
-Syftet med undersökningen är att vi själva skall få en klar bild av hur vårt evenemang påverkar Lindesbergs handel. Dessutom ser vi att rapporten kan bli ett viktigt hjälpmedel för oss när det kommer till att vidareutveckla och förbättra Vårmönstringen. Det skall bli spännande att se vad undersökningen påvisar, säger Blomberg.
OKQ8 och Restaurang Fenix har redan hunnit överlämna de uppgifter SHRA efterfrågat. OKQ8 hade en försäljningsökning på 100 procent medan Fenix redovisade ännu bättre siffror. De ökade försäljningen på lördagen med hela 150 procent.
Polisen har uppskattat antalet människor i centrum – som följde cruisingen – till minst 6000. Hur många som var hitresta vet man ännu inte men även detta önskar SHRA få svar på genom deras undersökning.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.