Hur påverkar egentligen ett större evenemang Lindesbergs handel och turistnäring? Ja, den frågan vill nu SHRA få svar på vad gäller deras egna bidrag: Vårmönstringen.-Vi kommer att intervjua alla butiks- och restaurangägare som har öppet när vi arrangerar motorträffen för att få en bild av hur det verkligen ser ut, förklarar Mikael ”Blomman” Blomberg på SHRA.
Motorklubben har dragit igång en större undersökning för att få klarhet i hur deras evenemang påverkar Lindesbergs handel och status som besöksmål. Hittills har SHRA hunnit prata med ett par företagare i centrala Lindesberg och kommer fortsätta intervjuerna fram till månadsskiftet. Sedan skall alla fakta sammanställas i en rapport som överlämnas till media tidigast 15:e juni.
-Syftet med undersökningen är att vi själva skall få en klar bild av hur vårt evenemang påverkar Lindesbergs handel. Dessutom ser vi att rapporten kan bli ett viktigt hjälpmedel för oss när det kommer till att vidareutveckla och förbättra Vårmönstringen. Det skall bli spännande att se vad undersökningen påvisar, säger Blomberg.
OKQ8 och Restaurang Fenix har redan hunnit överlämna de uppgifter SHRA efterfrågat. OKQ8 hade en försäljningsökning på 100 procent medan Fenix redovisade ännu bättre siffror. De ökade försäljningen på lördagen med hela 150 procent.
Polisen har uppskattat antalet människor i centrum – som följde cruisingen – till minst 6000. Hur många som var hitresta vet man ännu inte men även detta önskar SHRA få svar på genom deras undersökning.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.