Hur påverkar egentligen ett större evenemang Lindesbergs handel och turistnäring? Ja, den frågan vill nu SHRA få svar på vad gäller deras egna bidrag: Vårmönstringen.-Vi kommer att intervjua alla butiks- och restaurangägare som har öppet när vi arrangerar motorträffen för att få en bild av hur det verkligen ser ut, förklarar Mikael ”Blomman” Blomberg på SHRA.
Motorklubben har dragit igång en större undersökning för att få klarhet i hur deras evenemang påverkar Lindesbergs handel och status som besöksmål. Hittills har SHRA hunnit prata med ett par företagare i centrala Lindesberg och kommer fortsätta intervjuerna fram till månadsskiftet. Sedan skall alla fakta sammanställas i en rapport som överlämnas till media tidigast 15:e juni.
-Syftet med undersökningen är att vi själva skall få en klar bild av hur vårt evenemang påverkar Lindesbergs handel. Dessutom ser vi att rapporten kan bli ett viktigt hjälpmedel för oss när det kommer till att vidareutveckla och förbättra Vårmönstringen. Det skall bli spännande att se vad undersökningen påvisar, säger Blomberg.
OKQ8 och Restaurang Fenix har redan hunnit överlämna de uppgifter SHRA efterfrågat. OKQ8 hade en försäljningsökning på 100 procent medan Fenix redovisade ännu bättre siffror. De ökade försäljningen på lördagen med hela 150 procent.
Polisen har uppskattat antalet människor i centrum – som följde cruisingen – till minst 6000. Hur många som var hitresta vet man ännu inte men även detta önskar SHRA få svar på genom deras undersökning.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.