Don Giovanni är "signatur" för Peter Mattei. Foto: Karen Almond/Met Opera
Mozart och Mattei – Live på Linde Bio
Mozarts tragikomiska Don Giovanni. Som klippt och skuren för denne svenske världsbaryton Peter Mattei. Den 20 maj sjunger han live från Met i New York till biografer runt om i världen – också till Lindesberg.
Arkivfoto: Fredrik Norman
Peter Mattei fick sitt internationella genombrott med just Don Giovanni 1990. Och 2002 skedde debuten på Metropolitan i New York. Det har blivit många framträdanden i olika roller genom åren, men Don Giovanni brukar räknas som hans signatur.
”En klangfull baryton, stark scenisk närvaro och en enastående röst” är omdömen som har givits Peter Mattei som har kallats fenomen. Dramatik och häftiga utspel är vanliga på operascenen. Berättelsen om Don Giovanni handlar om bedrägeri och fördömelse och utspelar sig den här uppsättningen i ett abstrakt landskap som utforskar de mörka sidorna av historien och dess karaktärer.
Även om han stått på de stora opera-scenerna, glömmer han inte sitt ursprung. I sommar återvänder han till Norrbotten och delar med sig av sina kunskaper genom en masterclass på sin gamla skola, Framnäs Folkhögskola. I sommar är han också tillbaka i Berwaldhallen med konserten ”Salonen möter Mattei” och då handlar det om giganterna Gustav Mahler, Bartok och Berlioz. Esa-Pekka Salonen dirigerar. Vill man höra och se Peter Mattei live – då är det 24 augusti som gäller. Men – hela konserten sänds samtidigt i Sveriges Radio P2 och Berwaldhallen Play.
OPERA PÅ BIO
FOLKETS HUS LINDESBERG
20 MAJ 19.00
DON GIOVANNI – AV MOZART
I TITELROLLEN PETER MATTEI
SPELTID 3.40
EN PAUS – TILLTUGG KÖPS PÅ NYA BLÅ HALLEN
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...