Idag hade Socialdemokraterna kallat till sig pressen för att gå ut med sitt handlingsprogram inför valet som hålls den 15 september. I år är det inte kvantitet som gäller, utan kvalitet. Valprogrammet har inte massor av punkter med blurriga formuleringar. Man har istället valt att jobba på vissa få intressen som är mycket viktiga för kommunen och invånarnas framtid och välfärd. –Vi hoppas med detta kunna genomföra allt som vi går ut och lovar inför valet, kommenterar Thomas Esbjörnsson.
Barn och ungdomar
Skolmaten ska bli bättre. Socialdemokraterna vill få skolorna att servera två rätter i framtiden. På andra skolor finns redan denna möjlighet för eleverna, förklarar man. -Detta skulle inte medföra ökade kostnader för skolbespisningen, det handlar mer om en engångskostnad – en investering på nya köksredskap, förklarar Arnold Bengtsson.
Tre av kommunens skolor ska renoveras. Det är Fröviskolan, Stadsskogsskolan och Lindeskolan man pekar på. Lindeskolan har redan rust påbörjats, men man vill ändå ha med detta i sitt valprogram för att på så sätt bekräfta att man ska genomföra planerad rust av skolan. Alkohol och narkotika är även detta relaterat till skolan. Drogerna ska bekämpas!
Trygghet
Trygghetsfrågan är viktig. Tillsammans med polis, skola och sociala myndigheter och ett stärkt Brottsförebyggande råd hoppas man kunna motverka och förebygga våldet i samhället. Trygghet är även att alltid få vård, och man ska därför försöka påverka Landstinget för fortsatt akutvård vid Lindesbergs Lasarett.
Näringsliv
Det ska finnas bättre möjligheter att pendla mellan jobb och bostad genom utveckling av buss- och tågtrafiken. Man vill trycka på Landstinget för att förbättra den befintliga trafiken avsevärt för att möjligheten att jobba på annan ort.
Marknadsföringen av Lindesberg som bostadsort och lockande plats för företagsetableringar är en annan fråga man tänker driva igenom.
Målsättningen i årets val är att ta tillbaka de förlorade mandat från det senaste valet. Nu har man 18 mandat och tappade således tre vid senaste valet. För egen majoritet krävs 23, men även om det borde vara det självklara målet är det i första hand att återta ”förlorad mark” man siktar på. -Man ska inte sikta för högt och underskatta motståndet, kommenterar Arnold Bengtsson.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.