Idag hade Socialdemokraterna kallat till sig pressen för att gå ut med sitt handlingsprogram inför valet som hålls den 15 september. I år är det inte kvantitet som gäller, utan kvalitet. Valprogrammet har inte massor av punkter med blurriga formuleringar. Man har istället valt att jobba på vissa få intressen som är mycket viktiga för kommunen och invånarnas framtid och välfärd. –Vi hoppas med detta kunna genomföra allt som vi går ut och lovar inför valet, kommenterar Thomas Esbjörnsson.
Barn och ungdomar
Skolmaten ska bli bättre. Socialdemokraterna vill få skolorna att servera två rätter i framtiden. På andra skolor finns redan denna möjlighet för eleverna, förklarar man. -Detta skulle inte medföra ökade kostnader för skolbespisningen, det handlar mer om en engångskostnad – en investering på nya köksredskap, förklarar Arnold Bengtsson.
Tre av kommunens skolor ska renoveras. Det är Fröviskolan, Stadsskogsskolan och Lindeskolan man pekar på. Lindeskolan har redan rust påbörjats, men man vill ändå ha med detta i sitt valprogram för att på så sätt bekräfta att man ska genomföra planerad rust av skolan. Alkohol och narkotika är även detta relaterat till skolan. Drogerna ska bekämpas!
Trygghet
Trygghetsfrågan är viktig. Tillsammans med polis, skola och sociala myndigheter och ett stärkt Brottsförebyggande råd hoppas man kunna motverka och förebygga våldet i samhället. Trygghet är även att alltid få vård, och man ska därför försöka påverka Landstinget för fortsatt akutvård vid Lindesbergs Lasarett.
Näringsliv
Det ska finnas bättre möjligheter att pendla mellan jobb och bostad genom utveckling av buss- och tågtrafiken. Man vill trycka på Landstinget för att förbättra den befintliga trafiken avsevärt för att möjligheten att jobba på annan ort.
Marknadsföringen av Lindesberg som bostadsort och lockande plats för företagsetableringar är en annan fråga man tänker driva igenom.
Målsättningen i årets val är att ta tillbaka de förlorade mandat från det senaste valet. Nu har man 18 mandat och tappade således tre vid senaste valet. För egen majoritet krävs 23, men även om det borde vara det självklara målet är det i första hand att återta ”förlorad mark” man siktar på. -Man ska inte sikta för högt och underskatta motståndet, kommenterar Arnold Bengtsson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.