Idag hade Socialdemokraterna kallat till sig pressen för att gå ut med sitt handlingsprogram inför valet som hålls den 15 september. I år är det inte kvantitet som gäller, utan kvalitet. Valprogrammet har inte massor av punkter med blurriga formuleringar. Man har istället valt att jobba på vissa få intressen som är mycket viktiga för kommunen och invånarnas framtid och välfärd. –Vi hoppas med detta kunna genomföra allt som vi går ut och lovar inför valet, kommenterar Thomas Esbjörnsson.
Barn och ungdomar
Skolmaten ska bli bättre. Socialdemokraterna vill få skolorna att servera två rätter i framtiden. På andra skolor finns redan denna möjlighet för eleverna, förklarar man. -Detta skulle inte medföra ökade kostnader för skolbespisningen, det handlar mer om en engångskostnad – en investering på nya köksredskap, förklarar Arnold Bengtsson.
Tre av kommunens skolor ska renoveras. Det är Fröviskolan, Stadsskogsskolan och Lindeskolan man pekar på. Lindeskolan har redan rust påbörjats, men man vill ändå ha med detta i sitt valprogram för att på så sätt bekräfta att man ska genomföra planerad rust av skolan. Alkohol och narkotika är även detta relaterat till skolan. Drogerna ska bekämpas!
Trygghet
Trygghetsfrågan är viktig. Tillsammans med polis, skola och sociala myndigheter och ett stärkt Brottsförebyggande råd hoppas man kunna motverka och förebygga våldet i samhället. Trygghet är även att alltid få vård, och man ska därför försöka påverka Landstinget för fortsatt akutvård vid Lindesbergs Lasarett.
Näringsliv
Det ska finnas bättre möjligheter att pendla mellan jobb och bostad genom utveckling av buss- och tågtrafiken. Man vill trycka på Landstinget för att förbättra den befintliga trafiken avsevärt för att möjligheten att jobba på annan ort.
Marknadsföringen av Lindesberg som bostadsort och lockande plats för företagsetableringar är en annan fråga man tänker driva igenom.
Målsättningen i årets val är att ta tillbaka de förlorade mandat från det senaste valet. Nu har man 18 mandat och tappade således tre vid senaste valet. För egen majoritet krävs 23, men även om det borde vara det självklara målet är det i första hand att återta ”förlorad mark” man siktar på. -Man ska inte sikta för högt och underskatta motståndet, kommenterar Arnold Bengtsson.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.