Idag hade Socialdemokraterna kallat till sig pressen för att gå ut med sitt handlingsprogram inför valet som hålls den 15 september. I år är det inte kvantitet som gäller, utan kvalitet. Valprogrammet har inte massor av punkter med blurriga formuleringar. Man har istället valt att jobba på vissa få intressen som är mycket viktiga för kommunen och invånarnas framtid och välfärd. –Vi hoppas med detta kunna genomföra allt som vi går ut och lovar inför valet, kommenterar Thomas Esbjörnsson.
Barn och ungdomar
Skolmaten ska bli bättre. Socialdemokraterna vill få skolorna att servera två rätter i framtiden. På andra skolor finns redan denna möjlighet för eleverna, förklarar man. -Detta skulle inte medföra ökade kostnader för skolbespisningen, det handlar mer om en engångskostnad – en investering på nya köksredskap, förklarar Arnold Bengtsson.
Tre av kommunens skolor ska renoveras. Det är Fröviskolan, Stadsskogsskolan och Lindeskolan man pekar på. Lindeskolan har redan rust påbörjats, men man vill ändå ha med detta i sitt valprogram för att på så sätt bekräfta att man ska genomföra planerad rust av skolan. Alkohol och narkotika är även detta relaterat till skolan. Drogerna ska bekämpas!
Trygghet
Trygghetsfrågan är viktig. Tillsammans med polis, skola och sociala myndigheter och ett stärkt Brottsförebyggande råd hoppas man kunna motverka och förebygga våldet i samhället. Trygghet är även att alltid få vård, och man ska därför försöka påverka Landstinget för fortsatt akutvård vid Lindesbergs Lasarett.
Näringsliv
Det ska finnas bättre möjligheter att pendla mellan jobb och bostad genom utveckling av buss- och tågtrafiken. Man vill trycka på Landstinget för att förbättra den befintliga trafiken avsevärt för att möjligheten att jobba på annan ort.
Marknadsföringen av Lindesberg som bostadsort och lockande plats för företagsetableringar är en annan fråga man tänker driva igenom.
Målsättningen i årets val är att ta tillbaka de förlorade mandat från det senaste valet. Nu har man 18 mandat och tappade således tre vid senaste valet. För egen majoritet krävs 23, men även om det borde vara det självklara målet är det i första hand att återta ”förlorad mark” man siktar på. -Man ska inte sikta för högt och underskatta motståndet, kommenterar Arnold Bengtsson.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.