Idag hade Socialdemokraterna kallat till sig pressen för att gå ut med sitt handlingsprogram inför valet som hålls den 15 september. I år är det inte kvantitet som gäller, utan kvalitet. Valprogrammet har inte massor av punkter med blurriga formuleringar. Man har istället valt att jobba på vissa få intressen som är mycket viktiga för kommunen och invånarnas framtid och välfärd. –Vi hoppas med detta kunna genomföra allt som vi går ut och lovar inför valet, kommenterar Thomas Esbjörnsson.
Barn och ungdomar
Skolmaten ska bli bättre. Socialdemokraterna vill få skolorna att servera två rätter i framtiden. På andra skolor finns redan denna möjlighet för eleverna, förklarar man. -Detta skulle inte medföra ökade kostnader för skolbespisningen, det handlar mer om en engångskostnad – en investering på nya köksredskap, förklarar Arnold Bengtsson.
Tre av kommunens skolor ska renoveras. Det är Fröviskolan, Stadsskogsskolan och Lindeskolan man pekar på. Lindeskolan har redan rust påbörjats, men man vill ändå ha med detta i sitt valprogram för att på så sätt bekräfta att man ska genomföra planerad rust av skolan. Alkohol och narkotika är även detta relaterat till skolan. Drogerna ska bekämpas!
Trygghet
Trygghetsfrågan är viktig. Tillsammans med polis, skola och sociala myndigheter och ett stärkt Brottsförebyggande råd hoppas man kunna motverka och förebygga våldet i samhället. Trygghet är även att alltid få vård, och man ska därför försöka påverka Landstinget för fortsatt akutvård vid Lindesbergs Lasarett.
Näringsliv
Det ska finnas bättre möjligheter att pendla mellan jobb och bostad genom utveckling av buss- och tågtrafiken. Man vill trycka på Landstinget för att förbättra den befintliga trafiken avsevärt för att möjligheten att jobba på annan ort.
Marknadsföringen av Lindesberg som bostadsort och lockande plats för företagsetableringar är en annan fråga man tänker driva igenom.
Målsättningen i årets val är att ta tillbaka de förlorade mandat från det senaste valet. Nu har man 18 mandat och tappade således tre vid senaste valet. För egen majoritet krävs 23, men även om det borde vara det självklara målet är det i första hand att återta ”förlorad mark” man siktar på. -Man ska inte sikta för högt och underskatta motståndet, kommenterar Arnold Bengtsson.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.