Åke Ström och näringslivsavdelningens frukostmöten har redan blivit en succé. Det konstaterades av många på torsdagsmorgonen då det andra mötet i ordningen dukades upp i Stadshotellets lokaler. Och nu siktar man mot nya mål. Näringslivschefen själv lovar dessutom att han ska sjunga live den dagen som antalet gäster passerar 100.
För bara ett par dagar sedan pratade vi med näringslivschef Åke Ström med anledning av det kommande mötet, det andra i ordningen under hans ledning. Efter den succéartade premiären i november månad, med 87 frukostgäster närvarande, så hade näringslivschefen en nätt press på sig att lyckas locka lika många tillbaka till möte nummer två. Ingen lätt uppgift, kan tyckas.
När vi träffar Åke Ström vid niosnåret på torsdagen är han märkbart upprymd av den respons han fått av ”församlingen”. Många stannar gärna till och tackar Åke Ström personligen.
Hur gick det då, frågar vi Herr Ström. På det första mötet kom 87 personer.
-Vi hade dukat för 96 personer faktiskt, men jag såg att ett bord var tomt under mötet. Så, jag gissar att vi låg på ungefär samma antal som på premiären. Det är helt klart något vi är nöjda med, säger Åke Ström.
Men han ser gärna att fler kommer dit i framtiden. Ju fler desto bättre. Och Åke Ström, som den skicklige marknadsförare han är, har redan snickrat ihop ett koncept för hur fler ska lockas till mötena i framtiden.
-Jag har lovat att sjunga Sigge Fürst-klassikern ”Gomorron, gomorron! Hör fåglar sjunga glatt…” när vi har passerat 100-gränsen. Sedan får vi väl se om det kommer någon överhuvudtaget till mötena efter det, säger Åke med ett gott skratt.
Piffa upp julhandeln
På morgonens frukostmöte diskuterades bland annat julhandeln i Lindesberg. Moderatorn uttalade sig efter mötet i frågan och menade att Lindesberg måste arbeta fram förslag för hur just julhandeln kan ”piffas upp”. Idag är den ganska trist, rent ut sagt.
-Det finns massor av bra och enkla saker man kan göra. Men det måste vara unika saker, saker som gör att man pratar om oss även borta i Örebro. Spontant kan tänkas att ordna ett samarbete mellan butikerna på olika sätt. Eller varför inte placera en tomte på ett enormt berg av julklappar på torget? Där kan barnen sedan få hälsa på tomten och ge honom sina önskelistor.
Idéerna om hur julhandeln kan göras mer trivsam för alla, var bara en punkt i programmet. Det hölls även debatter i soffan samt reklaminslag av Normans Bil som etablerat sig i stan.
Nästa möte anordnas den 26 januari. Och frågan då är inte hur många som kommer till mötet, utan hur bra Åke Ström kan sjunga. För visst kommer 100-gränsen passeras med råge efter näringslivschef Åke Ströms uttalande denna grådisiga torsdagsmorgon.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.