Närpolisen i Lindesberg har idag en styrka på 34 poliser. Många är de av våra läsare som undrat vad våra poliser egentligen sysslar med om dagarna. Man ser dem ju så sällan – trots ett så tillsynes stort antal poliser.
Närpolischef Magnus Luhr håller med om att polisen syns för sällan ute bland folk, men att det finns en orsak till det.
Idag arbetar ca åtta man med brottsutredning, två med anmälningsupptagningar och omhändertagande av fordon som t ex hittas övergivna, två man jobbar uteslutande med trafik. Resterande cirka 20 personer finns för att årets alla dagar, dygnets alla timmar ska täckas upp. Det ska alltid finnas utryckningspatruller och poliser till hands, menar Luhr.
-Vi syns naturligtvis mest på helgerna vid krogarna och andra festlokaler. Det är vår högsta prioritet att hålla efter våldsbrott. Men visst skulle vi vilja få tid att synas mycket oftare. Till exempel försöker vi ha fotpatrullering, främst under sommaren, men det är inte alltid så enkelt att få folk över till sånt – tyvärr, säger Magnus.
Närpolisen i Lindesberg har geografiskt sett en mycket tuff uppgift. Styrkan har nämligen cirka 40 procent av länets yta att täcka upp. För detta finns idag 11 mannar som ska rycka ut, dygnet runt, när något händer – men det är för få, menar Luhr.
-Vi bör vara 16 i utryckningsverksamheten för att hinna med allt, men som det ser ut idag får vi göra det vi kan med de resurser vi har, förklarar han.
När polisen tar en bilförare som slarvar med bältet så brukar glåporden inte vara långt borta. ”Varför lägga resurser på småskit när det finns så mycket tung kriminalitet”, är inte ovanligt att folk säger. Närpolischefen menar att man måste hålla efter på allt, oavsett hur allvarligt det är. Annars tappar man snart greppet och småbrottslingarna får verka fritt.
-Vi måste ta en trimmad moppe ibland, vi måste lappa några felparkerare ibland. Vi måste helt enkelt vara överallt för att visa att även mindre brott inte tolereras i samhället. Det gäller alla typer av brott, det är bara vår uppgift att göra så, säger Magnus Luhr.
Risken att lägga mer av resurserna på andra ”viktigare” områden är att fler bilägare får sina bilar repade, fler fastighetsägare ser sina fasader extra färgglada med klotter, bilister som parkerar efter eget tycke, småstölder från butiker och privatpersoner, mopeder som blåser på i 80 km/h i centrum.
Dessutom måste närpolisen agera lite dagispappa också. Alla städer, även Lindesberg, har flera s k livstidskriminella. Personer som spenderar halva sitt liv i fängelse med korta besök ute i friheten. För att inte en livstidskriminell, påverkad av knark, ska köra ihjäl någon med sin oregistrerade bil krävs att polisen håller koll på dem. Det och alla andra uppgifter gör att manskapet på 34 poliser inte är för många, menar Luhr.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.