Närpolisen i Lindesberg har idag en styrka på 34 poliser. Många är de av våra läsare som undrat vad våra poliser egentligen sysslar med om dagarna. Man ser dem ju så sällan – trots ett så tillsynes stort antal poliser.
Närpolischef Magnus Luhr håller med om att polisen syns för sällan ute bland folk, men att det finns en orsak till det.
Idag arbetar ca åtta man med brottsutredning, två med anmälningsupptagningar och omhändertagande av fordon som t ex hittas övergivna, två man jobbar uteslutande med trafik. Resterande cirka 20 personer finns för att årets alla dagar, dygnets alla timmar ska täckas upp. Det ska alltid finnas utryckningspatruller och poliser till hands, menar Luhr.
-Vi syns naturligtvis mest på helgerna vid krogarna och andra festlokaler. Det är vår högsta prioritet att hålla efter våldsbrott. Men visst skulle vi vilja få tid att synas mycket oftare. Till exempel försöker vi ha fotpatrullering, främst under sommaren, men det är inte alltid så enkelt att få folk över till sånt – tyvärr, säger Magnus.
Närpolisen i Lindesberg har geografiskt sett en mycket tuff uppgift. Styrkan har nämligen cirka 40 procent av länets yta att täcka upp. För detta finns idag 11 mannar som ska rycka ut, dygnet runt, när något händer – men det är för få, menar Luhr.
-Vi bör vara 16 i utryckningsverksamheten för att hinna med allt, men som det ser ut idag får vi göra det vi kan med de resurser vi har, förklarar han.
När polisen tar en bilförare som slarvar med bältet så brukar glåporden inte vara långt borta. ”Varför lägga resurser på småskit när det finns så mycket tung kriminalitet”, är inte ovanligt att folk säger. Närpolischefen menar att man måste hålla efter på allt, oavsett hur allvarligt det är. Annars tappar man snart greppet och småbrottslingarna får verka fritt.
-Vi måste ta en trimmad moppe ibland, vi måste lappa några felparkerare ibland. Vi måste helt enkelt vara överallt för att visa att även mindre brott inte tolereras i samhället. Det gäller alla typer av brott, det är bara vår uppgift att göra så, säger Magnus Luhr.
Risken att lägga mer av resurserna på andra ”viktigare” områden är att fler bilägare får sina bilar repade, fler fastighetsägare ser sina fasader extra färgglada med klotter, bilister som parkerar efter eget tycke, småstölder från butiker och privatpersoner, mopeder som blåser på i 80 km/h i centrum.
Dessutom måste närpolisen agera lite dagispappa också. Alla städer, även Lindesberg, har flera s k livstidskriminella. Personer som spenderar halva sitt liv i fängelse med korta besök ute i friheten. För att inte en livstidskriminell, påverkad av knark, ska köra ihjäl någon med sin oregistrerade bil krävs att polisen håller koll på dem. Det och alla andra uppgifter gör att manskapet på 34 poliser inte är för många, menar Luhr.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.