Närpolisen i Lindesberg har idag en styrka på 34 poliser. Många är de av våra läsare som undrat vad våra poliser egentligen sysslar med om dagarna. Man ser dem ju så sällan – trots ett så tillsynes stort antal poliser.
Närpolischef Magnus Luhr håller med om att polisen syns för sällan ute bland folk, men att det finns en orsak till det.
Idag arbetar ca åtta man med brottsutredning, två med anmälningsupptagningar och omhändertagande av fordon som t ex hittas övergivna, två man jobbar uteslutande med trafik. Resterande cirka 20 personer finns för att årets alla dagar, dygnets alla timmar ska täckas upp. Det ska alltid finnas utryckningspatruller och poliser till hands, menar Luhr.
-Vi syns naturligtvis mest på helgerna vid krogarna och andra festlokaler. Det är vår högsta prioritet att hålla efter våldsbrott. Men visst skulle vi vilja få tid att synas mycket oftare. Till exempel försöker vi ha fotpatrullering, främst under sommaren, men det är inte alltid så enkelt att få folk över till sånt – tyvärr, säger Magnus.
Närpolisen i Lindesberg har geografiskt sett en mycket tuff uppgift. Styrkan har nämligen cirka 40 procent av länets yta att täcka upp. För detta finns idag 11 mannar som ska rycka ut, dygnet runt, när något händer – men det är för få, menar Luhr.
-Vi bör vara 16 i utryckningsverksamheten för att hinna med allt, men som det ser ut idag får vi göra det vi kan med de resurser vi har, förklarar han.
När polisen tar en bilförare som slarvar med bältet så brukar glåporden inte vara långt borta. ”Varför lägga resurser på småskit när det finns så mycket tung kriminalitet”, är inte ovanligt att folk säger. Närpolischefen menar att man måste hålla efter på allt, oavsett hur allvarligt det är. Annars tappar man snart greppet och småbrottslingarna får verka fritt.
-Vi måste ta en trimmad moppe ibland, vi måste lappa några felparkerare ibland. Vi måste helt enkelt vara överallt för att visa att även mindre brott inte tolereras i samhället. Det gäller alla typer av brott, det är bara vår uppgift att göra så, säger Magnus Luhr.
Risken att lägga mer av resurserna på andra ”viktigare” områden är att fler bilägare får sina bilar repade, fler fastighetsägare ser sina fasader extra färgglada med klotter, bilister som parkerar efter eget tycke, småstölder från butiker och privatpersoner, mopeder som blåser på i 80 km/h i centrum.
Dessutom måste närpolisen agera lite dagispappa också. Alla städer, även Lindesberg, har flera s k livstidskriminella. Personer som spenderar halva sitt liv i fängelse med korta besök ute i friheten. För att inte en livstidskriminell, påverkad av knark, ska köra ihjäl någon med sin oregistrerade bil krävs att polisen håller koll på dem. Det och alla andra uppgifter gör att manskapet på 34 poliser inte är för många, menar Luhr.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.