Närpolisen i Lindesberg har idag en styrka på 34 poliser. Många är de av våra läsare som undrat vad våra poliser egentligen sysslar med om dagarna. Man ser dem ju så sällan – trots ett så tillsynes stort antal poliser.
Närpolischef Magnus Luhr håller med om att polisen syns för sällan ute bland folk, men att det finns en orsak till det.
Idag arbetar ca åtta man med brottsutredning, två med anmälningsupptagningar och omhändertagande av fordon som t ex hittas övergivna, två man jobbar uteslutande med trafik. Resterande cirka 20 personer finns för att årets alla dagar, dygnets alla timmar ska täckas upp. Det ska alltid finnas utryckningspatruller och poliser till hands, menar Luhr.
-Vi syns naturligtvis mest på helgerna vid krogarna och andra festlokaler. Det är vår högsta prioritet att hålla efter våldsbrott. Men visst skulle vi vilja få tid att synas mycket oftare. Till exempel försöker vi ha fotpatrullering, främst under sommaren, men det är inte alltid så enkelt att få folk över till sånt – tyvärr, säger Magnus.
Närpolisen i Lindesberg har geografiskt sett en mycket tuff uppgift. Styrkan har nämligen cirka 40 procent av länets yta att täcka upp. För detta finns idag 11 mannar som ska rycka ut, dygnet runt, när något händer – men det är för få, menar Luhr.
-Vi bör vara 16 i utryckningsverksamheten för att hinna med allt, men som det ser ut idag får vi göra det vi kan med de resurser vi har, förklarar han.
När polisen tar en bilförare som slarvar med bältet så brukar glåporden inte vara långt borta. ”Varför lägga resurser på småskit när det finns så mycket tung kriminalitet”, är inte ovanligt att folk säger. Närpolischefen menar att man måste hålla efter på allt, oavsett hur allvarligt det är. Annars tappar man snart greppet och småbrottslingarna får verka fritt.
-Vi måste ta en trimmad moppe ibland, vi måste lappa några felparkerare ibland. Vi måste helt enkelt vara överallt för att visa att även mindre brott inte tolereras i samhället. Det gäller alla typer av brott, det är bara vår uppgift att göra så, säger Magnus Luhr.
Risken att lägga mer av resurserna på andra ”viktigare” områden är att fler bilägare får sina bilar repade, fler fastighetsägare ser sina fasader extra färgglada med klotter, bilister som parkerar efter eget tycke, småstölder från butiker och privatpersoner, mopeder som blåser på i 80 km/h i centrum.
Dessutom måste närpolisen agera lite dagispappa också. Alla städer, även Lindesberg, har flera s k livstidskriminella. Personer som spenderar halva sitt liv i fängelse med korta besök ute i friheten. För att inte en livstidskriminell, påverkad av knark, ska köra ihjäl någon med sin oregistrerade bil krävs att polisen håller koll på dem. Det och alla andra uppgifter gör att manskapet på 34 poliser inte är för många, menar Luhr.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.