Det kommunala bolaget Linde Energi redogör alarmerande kostnader som kan komma att bli aktuella till följd av naturreservatet på Kyrkberget. Detta framgår av en konsekvensanalys som har gjorts.
Redan hösten 2012 påtalade Göran Karlsson, elnätschef på Linde Energi, riskerna med att skapa ett naturreservat på Kyrkberget enligt den gränsdragning som nu har klubbats. Rådande gränser innebär att elbolagets transformatorstation ligger mitt i reservatet och det kan få konsekvenser som antingen blir extremt kostsamma eller riskerar att elavbrott blir mycket längre än vad de behöver vara. Detta för att man inte kan vidta de åtgärder som krävs vid händelse av ett kabelbrott exempelvis.
I konsekvensanalysen står att läsa följande:
• Nödvändig flytt av transformatorstation vilket skulle kosta 40 till 60 miljoner.
• Om vi behåller transformatorstationen kan det innebära att vår beredskap försämras och att vi tvingas till betydande investeringar för att vi skall kunna uppfylla våra skyldigheter som leverantör av el.
• Även om ”undantag skrivs in” så ser vi med oro på den risk som finns att myndigheter utanför Lindesberg begränsar vår framtida handlingsfrihet.
• Som omnämns i bilagt brev kan vi tvingas till att göra intrång och skada naturreservatet för att snabbt lokalisera och åtgärda fel på ledning.
Linde Energi vill nu att man kallar till möte för att diskutera saken och framförallt för att försöka få en annorlunda gränsdragning av naturreservatet.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.