Det kommunala bolaget Linde Energi redogör alarmerande kostnader som kan komma att bli aktuella till följd av naturreservatet på Kyrkberget. Detta framgår av en konsekvensanalys som har gjorts.
Redan hösten 2012 påtalade Göran Karlsson, elnätschef på Linde Energi, riskerna med att skapa ett naturreservat på Kyrkberget enligt den gränsdragning som nu har klubbats. Rådande gränser innebär att elbolagets transformatorstation ligger mitt i reservatet och det kan få konsekvenser som antingen blir extremt kostsamma eller riskerar att elavbrott blir mycket längre än vad de behöver vara. Detta för att man inte kan vidta de åtgärder som krävs vid händelse av ett kabelbrott exempelvis.
I konsekvensanalysen står att läsa följande:
• Nödvändig flytt av transformatorstation vilket skulle kosta 40 till 60 miljoner.
• Om vi behåller transformatorstationen kan det innebära att vår beredskap försämras och att vi tvingas till betydande investeringar för att vi skall kunna uppfylla våra skyldigheter som leverantör av el.
• Även om ”undantag skrivs in” så ser vi med oro på den risk som finns att myndigheter utanför Lindesberg begränsar vår framtida handlingsfrihet.
• Som omnämns i bilagt brev kan vi tvingas till att göra intrång och skada naturreservatet för att snabbt lokalisera och åtgärda fel på ledning.
Linde Energi vill nu att man kallar till möte för att diskutera saken och framförallt för att försöka få en annorlunda gränsdragning av naturreservatet.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.