Det kommunala bolaget Linde Energi redogör alarmerande kostnader som kan komma att bli aktuella till följd av naturreservatet på Kyrkberget. Detta framgår av en konsekvensanalys som har gjorts.
Redan hösten 2012 påtalade Göran Karlsson, elnätschef på Linde Energi, riskerna med att skapa ett naturreservat på Kyrkberget enligt den gränsdragning som nu har klubbats. Rådande gränser innebär att elbolagets transformatorstation ligger mitt i reservatet och det kan få konsekvenser som antingen blir extremt kostsamma eller riskerar att elavbrott blir mycket längre än vad de behöver vara. Detta för att man inte kan vidta de åtgärder som krävs vid händelse av ett kabelbrott exempelvis.
I konsekvensanalysen står att läsa följande:
• Nödvändig flytt av transformatorstation vilket skulle kosta 40 till 60 miljoner.
• Om vi behåller transformatorstationen kan det innebära att vår beredskap försämras och att vi tvingas till betydande investeringar för att vi skall kunna uppfylla våra skyldigheter som leverantör av el.
• Även om ”undantag skrivs in” så ser vi med oro på den risk som finns att myndigheter utanför Lindesberg begränsar vår framtida handlingsfrihet.
• Som omnämns i bilagt brev kan vi tvingas till att göra intrång och skada naturreservatet för att snabbt lokalisera och åtgärda fel på ledning.
Linde Energi vill nu att man kallar till möte för att diskutera saken och framförallt för att försöka få en annorlunda gränsdragning av naturreservatet.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ledda av polis från Ekobrottsmyndigheten i samverkan med Polismyndigheten Region Mitt och Bergslagen. Insatsen skedde under tisdagen på ett tiotal adresser omkring Arboga, Lindesberg och Strängnäs.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.