Lindesbergs biograf har inte haft någon större framgång med skräckfilmer tidigare – men när genren testades under parollen ”nattbio” hände det grejer. Betydligt fler lockades in i biomörkret i hopp om att bli skrämda till vettet jämfört med innan.
-Skräckfilmer brukar i regel fungera dåligt i Lindesberg, men nu har det blivit mycket bättre sedan vi började med nattbio vissa fredagar, konstaterar biografföreståndare Björn Persson.
Det är fredag kväll och klockan närmar sig 22.00. Ljuset dämpas i nattbiosalongen och det är premiärvisning av skräckfilmen Blair Witch. Precis i den första filmen, som kom redan 1999, handlar det om ett gäng ungdomar som ger sig in i skogarna och irrar omkring i häxans, ”Blair Witch”, domäner med resultatet att… Tja, det går åt skogen, så att säga.
I nattbiosalongen sitter ett gäng tappra ungdomar – och två halvnerviga reportrar (undertecknade) som i efterhand kan konstatera att det var precis så otäckt som vi förväntat oss.
Björn Persson, biografföreståndare i Lindesberg, berättar att skräckfilmerna tidigare har varit ganska ointressanta för den lokala biopubliken. Det var först när man testade att köra skräcktemat senare på kvällarna under parollen nattbio, som fler och fler lockades in i biomörkret i hopp om att bli skrämda till vettet under kontrollerade former.
Just skräckgenren har dessutom varit lite extra i ropet under bioåret 2016 och fler otäcka titlar har premiär senare under hösten.
– Skräckfilmer brukar i regel fungera dåligt i Lindesberg, men nu har det blivit mycket bättre sedan vi började med nattbio vissa fredagar. Det är många tjejer som går på skräckfilmerna, fler tjejer än killar faktiskt, säger Björn.
Lindesbergs Biograf i allmänhet fortsätter att visa upp fina publiksiffror, fortfarande med ”En man som heter Ove” som den största publiksuccén någonsin med närmare 3000 besökare. Tvåa på pallen finns ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” med cirka 300 färre sålda biljetter. Det är runt storhelgerna i årets slut som dessa publikmagneter brukar ha premiär.
– Runt jul och nyår brukar de stora svenska filmerna ha premiär, det är även då vi brukar se de riktigt stora publiksiffrorna, berättar föreståndaren Björn Persson.
Många barnfilmer har gått bra under året. På topp 5-listan hittar vi inte mindre än 4 barnfilmer. ”Husdjurens hemliga liv” är den som fått allra flest barnfamiljer att besöka bion, berättar Björn Persson.
Även om hösten ser stark ut på pappret, är det vid årströskeln som det i regel blir extra drag i salongen.
Fotnot: Missade du premiären av Blair Witch, får du en ny chans på onsdag kl 19.00.
Text & bild: Camilla Lagerman och Jennie Larsson
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar