Från politik till vuxenmobbing och lösa antaganden. Turbulensen i Vänsterpartiet i Lindesberg är betydligt stormigare än vad som framgått hittills och omständigheterna liknar mer och mer ett barnsligt förfarande med odemokratiska tendenser.-Det här skadar bara partiets trovärdighet och jag är både förvånad och chockad att dessa personer gör på det här sättet, säger Agneta Nilsdotter.
Ja, i onsdags beslutades alltså att Vänsterpartiet bryter samarbetet med allianspartierna i Lindesberg. De tre folkvalda som skall representera partiet i fullmäktige, Agneta Nilsdotter, Inger Griberg och Bengt Evertsson, reserverade sig och anser att det är både odemokratiskt och dumdristigt att bryta samarbetet.
-Det är en sak om man bryter samarbetet på grund av att man inte får gehör, men så har inte varit fallet. Att bryta nu, medan budgetarbetet pågår, är ju att ställa sig utanför helt och inte längre ha samma möjlighet att påverka, säger Agneta.
Det är tydligt att en relativt ny grupp vänsterpartister genomfört vad som kan jämföras med en kupp. Den folkvalda trion har nämligen inte blivit informerad om partiets ”ambitioner” som skickades ut till media som ett pressmeddelande, där man alltså uttryckte sig på ett sätt som tolkades som att samarbetet redan brutits. Vänsterpartiet har varit delat i två läger en längre tid och motståndarna till allianssamarbetet har bemött de folkvalda med suckar och avbrutit dem när de talar.
-Jag förstår inte varför. Det är så barnsligt och liknar mer mobbing än demokrati och partipolitik. Man får en känsla av att den här gruppen bara vill profilera sig genom att stå på barrikaderna och påkalla uppmärksamhet. Men vi lever faktiskt inte på 70-talet, barrikaderna har rasat sedan många år, säger Agneta Nilsdotter.
Hon har under pågående samarbete också fått höra att: ”Du umgås ju bara med borgare”.
Nilsdotter är också mycket kritisk till hur man arbetar inom den här nya majoriteten i partiet. Hon vittnar om hur man antar saker och ting istället för att analysera varje fråga grundligt för att få reda på hur det verkligen står till.
-Jag tycker inte man ska sitta och ”anta”, man behöver kolla upp fakta först.
Trots denna mycket hårda kritik mot det andra lägret i partiet, så har Ulf Axelsson som representant för dem, valt att inte kommentera just nu.
-Jag känner inte igen det som Agneta påstår och ber därför om att få återkomma med kommentarer efter nästa möte som vi håller tisdag 22 september, förklarar Ulf Axelsson.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.