Från politik till vuxenmobbing och lösa antaganden. Turbulensen i Vänsterpartiet i Lindesberg är betydligt stormigare än vad som framgått hittills och omständigheterna liknar mer och mer ett barnsligt förfarande med odemokratiska tendenser.-Det här skadar bara partiets trovärdighet och jag är både förvånad och chockad att dessa personer gör på det här sättet, säger Agneta Nilsdotter.
Ja, i onsdags beslutades alltså att Vänsterpartiet bryter samarbetet med allianspartierna i Lindesberg. De tre folkvalda som skall representera partiet i fullmäktige, Agneta Nilsdotter, Inger Griberg och Bengt Evertsson, reserverade sig och anser att det är både odemokratiskt och dumdristigt att bryta samarbetet.
-Det är en sak om man bryter samarbetet på grund av att man inte får gehör, men så har inte varit fallet. Att bryta nu, medan budgetarbetet pågår, är ju att ställa sig utanför helt och inte längre ha samma möjlighet att påverka, säger Agneta.
Det är tydligt att en relativt ny grupp vänsterpartister genomfört vad som kan jämföras med en kupp. Den folkvalda trion har nämligen inte blivit informerad om partiets ”ambitioner” som skickades ut till media som ett pressmeddelande, där man alltså uttryckte sig på ett sätt som tolkades som att samarbetet redan brutits. Vänsterpartiet har varit delat i två läger en längre tid och motståndarna till allianssamarbetet har bemött de folkvalda med suckar och avbrutit dem när de talar.
-Jag förstår inte varför. Det är så barnsligt och liknar mer mobbing än demokrati och partipolitik. Man får en känsla av att den här gruppen bara vill profilera sig genom att stå på barrikaderna och påkalla uppmärksamhet. Men vi lever faktiskt inte på 70-talet, barrikaderna har rasat sedan många år, säger Agneta Nilsdotter.
Hon har under pågående samarbete också fått höra att: ”Du umgås ju bara med borgare”.
Nilsdotter är också mycket kritisk till hur man arbetar inom den här nya majoriteten i partiet. Hon vittnar om hur man antar saker och ting istället för att analysera varje fråga grundligt för att få reda på hur det verkligen står till.
-Jag tycker inte man ska sitta och ”anta”, man behöver kolla upp fakta först.
Trots denna mycket hårda kritik mot det andra lägret i partiet, så har Ulf Axelsson som representant för dem, valt att inte kommentera just nu.
-Jag känner inte igen det som Agneta påstår och ber därför om att få återkomma med kommentarer efter nästa möte som vi håller tisdag 22 september, förklarar Ulf Axelsson.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.