Mörker och ovisshet i Vänsterpartiet. Agneta Nilsdotter är både förvånad och chockad.

Nilsdotter: ”Partiets trovärdighet skadas”

Från politik till vuxenmobbing och lösa antaganden. Turbulensen i Vänsterpartiet i Lindesberg är betydligt stormigare än vad som framgått hittills och omständigheterna liknar mer och mer ett barnsligt förfarande med odemokratiska tendenser.-Det här skadar bara partiets trovärdighet och jag är både förvånad och chockad att dessa personer gör på det här sättet, säger Agneta Nilsdotter.

Annons

Ja, i onsdags beslutades alltså att Vänsterpartiet bryter samarbetet med allianspartierna i Lindesberg. De tre folkvalda som skall representera partiet i fullmäktige, Agneta Nilsdotter, Inger Griberg och Bengt Evertsson, reserverade sig och anser att det är både odemokratiskt och dumdristigt att bryta samarbetet.
-Det är en sak om man bryter samarbetet på grund av att man inte får gehör, men så har inte varit fallet. Att bryta nu, medan budgetarbetet pågår, är ju att ställa sig utanför helt och inte längre ha samma möjlighet att påverka, säger Agneta.

Det är tydligt att en relativt ny grupp vänsterpartister genomfört vad som kan jämföras med en kupp. Den folkvalda trion har nämligen inte blivit informerad om partiets ”ambitioner” som skickades ut till media som ett pressmeddelande, där man alltså uttryckte sig på ett sätt som tolkades som att samarbetet redan brutits. Vänsterpartiet har varit delat i två läger en längre tid och motståndarna till allianssamarbetet har bemött de folkvalda med suckar och avbrutit dem när de talar.
-Jag förstår inte varför. Det är så barnsligt och liknar mer mobbing än demokrati och partipolitik. Man får en känsla av att den här gruppen bara vill profilera sig genom att stå på barrikaderna och påkalla uppmärksamhet. Men vi lever faktiskt inte på 70-talet, barrikaderna har rasat sedan många år, säger Agneta Nilsdotter.
Hon har under pågående samarbete också fått höra att: ”Du umgås ju bara med borgare”.

Nilsdotter är också mycket kritisk till hur man arbetar inom den här nya majoriteten i partiet. Hon vittnar om hur man antar saker och ting istället för att analysera varje fråga grundligt för att få reda på hur det verkligen står till.
-Jag tycker inte man ska sitta och ”anta”, man behöver kolla upp fakta först.

Trots denna mycket hårda kritik mot det andra lägret i partiet, så har Ulf Axelsson som representant för dem, valt att inte kommentera just nu.
-Jag känner inte igen det som Agneta påstår och ber därför om att få återkomma med kommentarer efter nästa möte som vi håller tisdag 22 september, förklarar Ulf Axelsson.

Publicerad 18 september 2009 klockan 11:13

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Jack Singh har nu öppnat sitt Jack´s Kitchen i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist

Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.

2 november 2026 klockan 13:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

12- åriga Mileja från Frövi upptäckte en spik i halloweengodiset. Foto: Privat

Skräcken efter Halloweenrundan i villaområdet – spik låg gömd i godiset: ”Jätteotäckt”

Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors

1 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex ...

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar ...

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka...

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

29 oktober 2026 klockan 13:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Bilden är tagen i samband med att renoveringen påbörjades i våras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.

29 oktober 2026 klockan 09:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen ...
28 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för d...
28 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Ett höstlov fyllt med aktiviteter
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från ...
26 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Henrik Ohlén och sonen Kevin har siktet inställt på Truckmeet Bergslagen 2027. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rivstart när Henrik och Kevin öppnade för nästa års lastbilsträff: ”Så spännande!”

Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.

26 oktober 2026 klockan 13:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Det var derbyfeber i arenan med ett högt tempo i sextio minuter. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.

25 oktober 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.

23 oktober 2026 klockan 14:22 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson...

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från ...

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något ...

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige

På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes ...

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lasarettet måste räddas

Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.

19 oktober 2026 klockan 14:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt ...
16 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...
16 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vilka sötnosar! Här är den fyrbenta bildparaden för Rosa Bandet
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde ...
16 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-10-08

2026-10-07

2026-11-02 22:06