Miljöpartiets Agneta Nilsdotter föreslår att kommunen avsätter medel i investeringsbudgeten för att skapa säkra färdvägar för cyklister mellan Lindesberg och byarna i norr: Gusselby, Lövåsen och Snuggan.-Det är en mycket viktig fråga som inte har fått särskilt stor uppmärksamhet vad jag kan minnas, säger Nilsdotter.
Att cykla mellan Gusselby och Lindesberg kräver att individen har mod. I alla fall om man skall färdas längs Riksväg 68. Stundom tät och tung trafik i kombination med minimalt utrymme för cyklister, det är inte ett säkert sätt att färdas på och nu vill miljöpartisten Agneta Nilsdotter att kommunen avsätter pengar för att göra färdvägarna säkrare.
-Som det är idag så förstår jag att många avstår från att cykla mellan byarna och tätorten. Det är för farligt, säger hon.
I motionen skriver hon att det behövs en gång- och cykelväg som ligger avskiljd från riksvägen. Vid sidan av säkerhetsaspekten ser hon att det kan vara ett sätt att få fler att ta cykeln in till stan och låta bilen stanna hemma. Vi ska uppmuntra till mer motion och att ta cykeln till och från jobbet är en bra start, menar hon.
-Det är ju väldigt konstigt att den här frågan, som är så oerhört viktig och berör många människor, inte har fått mer gehör under åren. Jag kan inte minnas att någon politiker tagit tag i saken, så nu gjorde jag det, kommenterar Nilsdotter.
Hon föreslår också att kommunen arbetar för att angöra gång- och cykelleder runt sjön Råsvalen. Detta är naturligtvis ett mycket större projekt än att bygga cykelvägar från byarna, men hon ser att det kan vara ett projekt att arbeta på i etapper under kommande år.
-Det skulle bli en redig motionsrunda, jag har hört att vi talar om cirka fyra mil för att ta sig runt sjön. Det krävs stora investeringar och arbete under flera års tid, men man måste ju börja någon gång. Sedan tycker jag det vore lämpligt om man samtidigt ordnar en ridled jämte gång- och cykelleden, säger Agneta Nilsdotter, miljöpartiet.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.