Små lägenheter på max 35 kvm blir lösningen man tvingas ta till för att få bygga på marken där brandstationen stod förr. Foto: Fredrik Norman
Nödlösningen: Nu bygger man små lägenheter istället
En satsning på så kallade ungdomslägenheter, det vill säga små lägenheter på max 35 kvm, kommer att bli nödlösningen för kvarteret Bagaren (gamla brandstationen) när regelverket nu sätter ett definitivt stopp för normalstora lägenheter.
Bullerreglerna är skrivna i sten och skall inte ändras i syfte att underlätta bostadsbyggandet utanför storstäderna. Detta är budskapet från Boverket och bostadsminister Peter Eriksson, trots att majoriteten i riksdagen förespråkar att riktvärdet höjs från dagens 55 decibel till 60. I en kommentar till Sveriges Radio säger bostadsministern, att en förändring av regelverket inte leder till fler bostäder.
I fallet Lindesberg leder det dock till att färre bostäder byggs när riktvärdet förblir oförändrat.
Roger Sixtensson, VD FALAB/LIBO. Foto: Fredrik Norman
– Vi hade ju hoppats på att man skulle lätta på reglerna, men tyvärr blev det inte så och vi måste nu planera för en annan lösning, kommenterar Roger Sixtensson på FALAB/LIBO.
Det är där den gamla brandstationen stod, som man haft planer på att bygga 32 lägenheter. Nu tvingas man alltså att backa på grund av att bullernivån är för hög. Samtidigt är den inte så hög att det stoppar bygget av små lägenheter. En märklig logik kan tyckas.
– Visst är det märkligt. Man tycker ju att bullret borde vara lika störande för en hyresgäst som bor på 35 kvm som det är för en hyresgäst i en större lägenhet, påpekar Roger Sixtensson.
Samtidigt kan man se en positiv trend i det negativa. Att man nu siktar på att bygga ett flerfamiljshus med enbart små lägenheter, ger en rejäl injektion till bostadsmarknaden på utbudet av den typen av bostäder som varit en stor bristvara – med konsekvensen att färre unga har möjlighet att stanna på hemorten när de flyttar hemifrån.
– Så sett blir den här satsningen en bra sak. Vi behöver ju små lägenheter åt våra ungdomar, som gärna vill bo centralt och med en hyra som de klarar av, säger Sixtensson.
Han är dock snabb att markera att dessa så kallade ungdomslägenheter inte på något sätt kommer att vara öronmärkta för ungdomar.
– Nej, de här lägenheterna får vem som helst hyra. Alla åldrar är välkomna.
Det finns ännu inget underlag framtaget på hur fastigheten skall se ut eller hur många lägenheter man kan bygga i den. Man uppskattar dock att det kan bli tal om ett tiotal lägenheter och att man bygger kontorslokaler i bottenplanet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
29 december 2025 klockan 09:39 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på ...