Plötsligt blir sträckan Lindesberg-Örebro betydligt kortare när fler avgångar blir aktuellt med nya moderna tåg när Tåg i Bergslagen blir verklighet sommaren 2001. Första avgång är enligt planerna den 17 juni. 30 minuter efter avgång från Lindesberg står man på stationen inne i Örebro och med omkring 11 avgångar per dag i vardera riktning är risken minimal att man inte når sitt mål. Missar man det första tåget, så tar man bara nästa, eller nästa osv. Ett nöjeståg? Ta en sväng in till Örebro, ät och drick gott och ta tåget hem framåt natten? Nej, något nöjeståg är det inte på tal om. I första hand inriktar man sig på folk som pendlar till och från sitt arbete eller skola. –Något nöjeståg blir det inte, säger Göran Andersson, Länstrafiken, som ingår i Tåg i Bergslagen.
Han fortsätter:
-Men tanken är inte dum och faktum är att vi försöker planera så att sista avgången blir så sent som möjligt för att folk som jobbar sent och vill ta en bit mat inne i Örebro ska kunna göra det i lugn och ro innan resan hem. Jag kan tänka mig att det går att kombinera med bussturerna.
Man tar tåget in till nöjeslivet i Örebro och tar sedan en buss hem igen, säger han. Exakt hur tågtiderna kommer att se ut är inte fastställt ännu och enligt det förslag man tagit fram så skulle sista avgången vara någon gång mellan kl 21:00-21:30.
Många stopp omöjliggör Banvägen som genomfart
En vanlig dag går det cirka 25 tåg genom Lindesberg, det innebär 25 öppningar och fällningar av järnvägsbommarna. Sedan när ”Tåg i Bergslagen” startar och börjar köras för fullt kommer järnvägsbommarna att öppnas och fällas ännu fler gånger. Cirka 34 gånger per dygn kommer bommarna att vara nedfällda.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.