På lördag och söndag arrangeras Nordiska Mästerskapen i Judo och stolt arrangör för denna stora sammandrabbning är vår lokala klubb Frövi Judo.-Det kommer att bli ett rejält tryck när de 400 tävlande skall göra upp, förklarar Björn Nyberg, Frövi Judo.
Nordiska Mästerskapen är en prestigefylld tävling som lockar deltagare och publik från samtliga nordiska länder. Vart femte år får Sverige chansen att arrangera tävlingen och anledningen till att Frövi Judo fick äran, beror på att klubben visade sig hungrigast och erbjöd bäst förutsättningar. Detta hade varit omöjligt för bara några år sedan.
-Ja, vi kunde inte ens få hit ett SM för tio år sedan. När vi stod som arrangör för ett SM i början av 2000-talet, så fick vi arrangera det i Borlänge istället, förklarar Björn Nyberg.
Men mycket vatten har runnit under Sundsbron sedan dess. Idag är förutsättningarna optimala.
-Det enda som är lite problematiskt vid större event som detta, är det här med boendet. Men som det mesta andra går allt att lösa, det har bara inneburit att vi har fått engagera oss lite extra i just den här frågan, menar Nyberg.
Nordiska Mästerskapen drar enormt med folk. Man räknar med att 400 tävlande ställer upp.
-Och eftersom alla deltagare drar med sig folk, som familj eller vänner, blir det naturligtvis bra tryck på läktaren också. Tävlingen i sig är så stor att vi kommer att behöva hela hallens yta, det innebär att vi har fyra mattor igång samtidigt.
Arrangören ställer upp med 12 starka kort varav 3 får ett extra omnämnande.
-Om jag nu skall lyfta från några riktigt vassa namn så väljer jag att säga Carin Hamnlund, Christoffer Johansson och Frida Karlsson, svarar Björn.
Tävlingen börjar klockan 09:00 bägge dagarna och det är fri entré för alla som vill se judoeliten göra upp.
Coronapandemin fick människor att stanna hemma i större utsträckning än förr och många tog tillfället i akt att rensa i sina hem, något man verkligen har märkt av hos Erikshjälpen i Lindesberg, som slog rekord på gåvomottagningen under 2020.
Granngården i Lindesberg har under den senaste månaden fått en inneboende på sitt lager, där en lurvig och vilsen katt numera huserar. Den är dock väldigt skygg, och man har nu tagit hjälp av föreningen Hemlösa Tassar i hopp om att kunna återförena missen med sina ägare.
– Den är väldigt, väldigt rädd och har många ställen att gömma sig på, säger Maria Sundh.
Med en storslagen seger mot ett starkt Grums i Lindehov så höjdes förväntningarna inför fredagens bortamöte mot Köping. Väl på plats blev det däremot ett tråkigare resultat. Lindlöven fick med sig flera spel i powerplay men fick svårt att utnyttja dessa vilket slutade med en dyster fredagskväll där man nu placerar sig under kvalstrecket.
Snöfallet har under fredagsförmiddagen skapat stora problem på riksväg 50, när tunga fordon blev strandade i Hällabacken norr om Lindesberg.
Tanken var att Stadsskolsskolan partiellt skulle övergå till distansundervisning från och med nästa vecka, nu tvingas man dock ändra sitt beslut efter att flertalet lärare blivit sjuka. Redan från och med imorgon, fredag, övergår hela skolan till fjärrundervisning.
Den som skall ut på vägarna under sena torsdagen, bör vara extra försiktig. Nu varnar nämligen SMHI för att det under kvällen kan uppstå plötslig ishalka i hela Örebro län.
Sent på tisdagskvällen larmades räddningstjänst och polis om en befarad drunkning i Stora Lindessjön. Vid den aktuella platsen hade en vak upptäckts, vilket tolkades som att någon hade gått igenom isen.
– Någon såg en vak vid en brygga längs Strandpromenaden och slog larm, säger Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindlöven är tre matcher in i Vårserien och placerar sig redan farligt i tabellen. Seriens andra förlust kom under fredagen i ett bortamöte mot Eskilstuna Linden, laget som slutade som tabelljumbo när HockeyEttan tog sitt slut. En ny nollpoängare gör nu att Lindlöven tidigt halkar efter i jakten om kvalplatsen till Allsvenskan.