Affärsfastigheten ”Lindesberg Högen 3” – eller Norrtullsgatan 15 om man så vill – är till salu för 4,2 miljoner kronor.
Mäklarfirman Skogs- och villamäklaren har fått i uppdrag att finna en köpare till den centrala tvåplansbyggnaden som byggdes 1952. Sedan byggåret har kvarteret genomgått stora förändringar som naturligtvis har ökat intresset för att bedriva affärsverksamhet i lokalerna. Sommaren 2004 påbörjades dragningen av ”nya” Järnvägsgatan genom kvarteret varpå flera lokala handlare inte var sena att rota sig här.
Idag bedrivs både handel och tjänsteföretag i fastighetens lokaler vars sammanlagda kvadratmeteryta balanserar på 1000-strecket. Den taxerade ytan är 982 kvm, men den uppskattade ytan är 1013.
Bara ett stenkast från Norrtullsgatan 15 finns ytterligare en stor fastighet vars öde lämnats i händerna på en mäklarfirma.
Adressen är Kristinavägen 51 och rymmer ett tiotal lägenheter samt tre affärslokaler. Sedan många år tillbaka har både restaurang och butiksverksamhet bedrivits här (bl a China Garden och Vibergs Skor). Mäklarfirman Mäklarhuset har värderat fastigheten till 5,5 miljoner kronor.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.