I dagarna två bjuder Novemberfestivalen på allehanda livemusik i Musikhuset på Kullgatan. För första gången någonsin delas festivalen upp på två dagar. Detta sker i samband med att festivalen firar 10 år. Men vill man vara riktigt korrekt handlar det faktiskt om ett 11-årsjubileum. Snurrigt värre, men en som har koll på noterna är Christer Pilblad.
För elva år sedan startades Novemberfestivalen med en stab vars ambition och målsättning alltid har varit att festivalen ska vara ett forum för lokala musiker. Att man nu firar ett 10-årsjubileum beror på att man genom åren missade en festival. Den blev aldrig av och nu vill man ta igen det man missat en gång för alla.
-Nu kör vi istället två dagar och tar igen det vi har missat, så att nästa års festival verkligen blir den tolfte i ordningen, säger Christer och skrattar.
Kommande helgs musiksammandrabbning är fetare än någonsin, och ledningen hoppas nu att fortsätta i samma stil även framöver. Om det finns utrymme och efterfrågan vill säga.
-Vi får göra en utvärdering efteråt och se om vi ska köra vidare på en tvådagarskonsert även i framtiden, kommenterar Christer.
Helgens Novemberfestival bjuder på 13 band där majoriteten har lokal anknytning. Några dragplåster utifrån kommer dock alltid finnas med i utbudet, förklarar Christer.
-I år kommer vi även låta besökarna mingla lite med banden inför konserterna. Dessutom kommer vi att låta folk vara med och se hur en studioinspelning går till. Det är ett band från Istorp(WolfsBlood) som ska lira in några låtar i vår studio. Det kan bli ett kul inslag tror jag.
Festivalen har kapacitet att ta emot 150 besökare. Biljettpris för hela helgen (förköp på Studiefrämjandet tel 143 06) är 60 kr. Pris endast fredag: 50 kr. Pris endast lördag: 30 kr.
Tider: Fredag öppnar festivalen kl 17:00. Lördag: 16:00.
Mingel med banden, lördag kl 10-16.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.