Hittills i år har 13 personer dödats i trafiken när de åkt på en moped, det är fler än under hela 2003. Nio av dessa var ungdomar i åldrarna 15-17 år. Allvarliga olyckor där mopeder är inblandade har alltså ökat markant, varför NTF (Nationalföreningen för Trafiksäkerhetens Främjande) nu kräver hårdare tag mot trimning av mopeder.
Redan ifjol krävde NTF hårdare kontroller på mopeder och trimning av mopeder. Detta i samband med att olyckorna ökat efter att Sverige introducerats med den populära EU-mopeden. Bland annat gick 2003-års kampanj ut på att kartlägga hur vanligt förekommande det är att branschen hjälper till att trimma mopeder åt ungdomar.
Undersökningen visade att det var mycket vanligt att unga killar och tjejer kunde lämna in sin moped hos en verkstad och hämta den någon dag senare vässad till max.
När detta kom upp för debatt blev situationen bättre, men när NTFs nyligen följde upp fjolårets undersökning, visade det sig att var fjärde mopedhandlare fortfarande medverkar till trimning. Därför kräver NTF hårdare tag. Bland annat vill man se ny lagstiftning som gör det straffbart för branschen att medverka till trimning av mopder.
Vanligt med trim i Lindesberg
Att trimma en EU-moped är förenat med många risker. Dock kan de enkelt undvikas om man informerar på rätt sätt. Många föräldrar är nämligen inte medvetna om att den så kallade 45-moppen (EU-mopeden) faktiskt kan gå så snabbt som 60-65 km/h helt otrimmat.
Mopedhandlaren Stefan Friedrichsen berättar att det är vanligt att föräldrar höjer på ögonbrynen när han informerar om hur snabbt mopeden går.
-Jag informerar alltid köparen om mopedens hastighet. Dessutom är jag noga med att poängtera vad det innebär att åka trimmat, bland annat att det rubriceras som olovlig körning och att alla garantier och försäkringar slutar gälla, säger Stefan.
Att trimning ändå förekommer är han medveten om. Dock är det inte lika vanligt att ungdomar kommer in och frågar.
-Det är fler vuxna faktiskt. Ibland händer det till och med att någon förälder kommer in och frågar om vi inte kan ge deras barns moped lite extra skjuts i motorn. Men vi har alltid varit bestämda på frågan och sagt nej. Det enda vi ställer upp på är att “strypa” ner EU-mopeder så de inte går lika fort längre, berättar han.
I Lindesberg rullar många EU-mopeder, vissa snabbare än andra. När det nyligen inträffade en ganska allvarlig olycka i centrum, då två flickor krockade med en bil, så konstaterade polisen att det måste göras något åt mopedtrafiken. Nonchalansen är ofta påtaglig. Unga killar och tjejer kör hejvilt på gator och torg, ibland utan hjälm och oftast med passagerare.
En skrämmande utveckling, konstaterade trafikpolisen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.