Hittills i år har 13 personer dödats i trafiken när de åkt på en moped, det är fler än under hela 2003. Nio av dessa var ungdomar i åldrarna 15-17 år. Allvarliga olyckor där mopeder är inblandade har alltså ökat markant, varför NTF (Nationalföreningen för Trafiksäkerhetens Främjande) nu kräver hårdare tag mot trimning av mopeder.
Redan ifjol krävde NTF hårdare kontroller på mopeder och trimning av mopeder. Detta i samband med att olyckorna ökat efter att Sverige introducerats med den populära EU-mopeden. Bland annat gick 2003-års kampanj ut på att kartlägga hur vanligt förekommande det är att branschen hjälper till att trimma mopeder åt ungdomar.
Undersökningen visade att det var mycket vanligt att unga killar och tjejer kunde lämna in sin moped hos en verkstad och hämta den någon dag senare vässad till max.
När detta kom upp för debatt blev situationen bättre, men när NTFs nyligen följde upp fjolårets undersökning, visade det sig att var fjärde mopedhandlare fortfarande medverkar till trimning. Därför kräver NTF hårdare tag. Bland annat vill man se ny lagstiftning som gör det straffbart för branschen att medverka till trimning av mopder.
Vanligt med trim i Lindesberg
Att trimma en EU-moped är förenat med många risker. Dock kan de enkelt undvikas om man informerar på rätt sätt. Många föräldrar är nämligen inte medvetna om att den så kallade 45-moppen (EU-mopeden) faktiskt kan gå så snabbt som 60-65 km/h helt otrimmat.
Mopedhandlaren Stefan Friedrichsen berättar att det är vanligt att föräldrar höjer på ögonbrynen när han informerar om hur snabbt mopeden går.
-Jag informerar alltid köparen om mopedens hastighet. Dessutom är jag noga med att poängtera vad det innebär att åka trimmat, bland annat att det rubriceras som olovlig körning och att alla garantier och försäkringar slutar gälla, säger Stefan.
Att trimning ändå förekommer är han medveten om. Dock är det inte lika vanligt att ungdomar kommer in och frågar.
-Det är fler vuxna faktiskt. Ibland händer det till och med att någon förälder kommer in och frågar om vi inte kan ge deras barns moped lite extra skjuts i motorn. Men vi har alltid varit bestämda på frågan och sagt nej. Det enda vi ställer upp på är att “strypa” ner EU-mopeder så de inte går lika fort längre, berättar han.
I Lindesberg rullar många EU-mopeder, vissa snabbare än andra. När det nyligen inträffade en ganska allvarlig olycka i centrum, då två flickor krockade med en bil, så konstaterade polisen att det måste göras något åt mopedtrafiken. Nonchalansen är ofta påtaglig. Unga killar och tjejer kör hejvilt på gator och torg, ibland utan hjälm och oftast med passagerare.
En skrämmande utveckling, konstaterade trafikpolisen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.