Hittills i år har 13 personer dödats i trafiken när de åkt på en moped, det är fler än under hela 2003. Nio av dessa var ungdomar i åldrarna 15-17 år. Allvarliga olyckor där mopeder är inblandade har alltså ökat markant, varför NTF (Nationalföreningen för Trafiksäkerhetens Främjande) nu kräver hårdare tag mot trimning av mopeder.
Redan ifjol krävde NTF hårdare kontroller på mopeder och trimning av mopeder. Detta i samband med att olyckorna ökat efter att Sverige introducerats med den populära EU-mopeden. Bland annat gick 2003-års kampanj ut på att kartlägga hur vanligt förekommande det är att branschen hjälper till att trimma mopeder åt ungdomar.
Undersökningen visade att det var mycket vanligt att unga killar och tjejer kunde lämna in sin moped hos en verkstad och hämta den någon dag senare vässad till max.
När detta kom upp för debatt blev situationen bättre, men när NTFs nyligen följde upp fjolårets undersökning, visade det sig att var fjärde mopedhandlare fortfarande medverkar till trimning. Därför kräver NTF hårdare tag. Bland annat vill man se ny lagstiftning som gör det straffbart för branschen att medverka till trimning av mopder.
Vanligt med trim i Lindesberg
Att trimma en EU-moped är förenat med många risker. Dock kan de enkelt undvikas om man informerar på rätt sätt. Många föräldrar är nämligen inte medvetna om att den så kallade 45-moppen (EU-mopeden) faktiskt kan gå så snabbt som 60-65 km/h helt otrimmat.
Mopedhandlaren Stefan Friedrichsen berättar att det är vanligt att föräldrar höjer på ögonbrynen när han informerar om hur snabbt mopeden går.
-Jag informerar alltid köparen om mopedens hastighet. Dessutom är jag noga med att poängtera vad det innebär att åka trimmat, bland annat att det rubriceras som olovlig körning och att alla garantier och försäkringar slutar gälla, säger Stefan.
Att trimning ändå förekommer är han medveten om. Dock är det inte lika vanligt att ungdomar kommer in och frågar.
-Det är fler vuxna faktiskt. Ibland händer det till och med att någon förälder kommer in och frågar om vi inte kan ge deras barns moped lite extra skjuts i motorn. Men vi har alltid varit bestämda på frågan och sagt nej. Det enda vi ställer upp på är att “strypa” ner EU-mopeder så de inte går lika fort längre, berättar han.
I Lindesberg rullar många EU-mopeder, vissa snabbare än andra. När det nyligen inträffade en ganska allvarlig olycka i centrum, då två flickor krockade med en bil, så konstaterade polisen att det måste göras något åt mopedtrafiken. Nonchalansen är ofta påtaglig. Unga killar och tjejer kör hejvilt på gator och torg, ibland utan hjälm och oftast med passagerare.
En skrämmande utveckling, konstaterade trafikpolisen.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.