I morgon, tisdag, kommer kommunchef Lennart Jansson och Mats Larsson, förvaltningschef på BMB, träffas för att diskutera framtiden – Mats Larssons och BMB´s framtid.-Har jag inte politikernas förtroende kan jag naturligtvis inte jobba kvar som chef, säger Mats Larsson.
Kommunalråden i samarbetskommunerna har satt ner foten och kräver en uppryckning. Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning, BMB, har fått klagomål gällande enskilda tjänstemäns agerande och uppförande vid livsmedelskontroller. Detta är inte acceptabelt, säger kommunalråden.
Vid flera fall har restaurangägare upplevt livsmedelskontrollerna som mycket ”obehagliga”. Vid minst ett fall kände sig ägaren rent av idiotförklarad av inspektören.
-Stämmer den här uppgiften är det ett misslyckande från vår sida, inte minst av mig själv. Om det verkligen är så här illa, då skall inspektören i fråga återta kontakt med den drabbade och be om ursäkt, för så här får det absolut inte gå till. Det är inte acceptabelt. Det är oproffsigt och får inte förekomma internt i förvaltningens korridorer heller, säger Mats.
Förvaltningen har totalt 43 anställda. Trots att klagomålen riktats mot en eller ett par tjänstemän, känner sig hela staben träffad av denna turbulens.
-Personalen mår naturligtvis inte bra av det här och därför är det viktigt att vi tar den här diskussionen, säger Mats.
I morgon kommer kommunchef Lennart Jansson och Mats Larsson sätta sig ner och fatta beslut om nästa steg. Kort och gott handlar det om ifall Mats Larsson kan jobba kvar som chef med fullt förtroende eller ej.
Även om beslutet blir att Mats Larsson lämnar förvaltningen, kvarstår dock problemet. Klagomålen är trots allt inte riktade mot honom, även om han som chef är ansvarig för personalens agerande.
Därför är det viktigt att hans efterträdare blir informerad från dag ett.
-Om jag slutar kommer jag att göra vad jag kan för att hjälpa min efterträdare, så att han eller hon kan finna en lösning på det här problemet, avslutar han.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.