I morgon, tisdag, kommer kommunchef Lennart Jansson och Mats Larsson, förvaltningschef på BMB, träffas för att diskutera framtiden – Mats Larssons och BMB´s framtid.-Har jag inte politikernas förtroende kan jag naturligtvis inte jobba kvar som chef, säger Mats Larsson.
Kommunalråden i samarbetskommunerna har satt ner foten och kräver en uppryckning. Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning, BMB, har fått klagomål gällande enskilda tjänstemäns agerande och uppförande vid livsmedelskontroller. Detta är inte acceptabelt, säger kommunalråden.
Vid flera fall har restaurangägare upplevt livsmedelskontrollerna som mycket ”obehagliga”. Vid minst ett fall kände sig ägaren rent av idiotförklarad av inspektören.
-Stämmer den här uppgiften är det ett misslyckande från vår sida, inte minst av mig själv. Om det verkligen är så här illa, då skall inspektören i fråga återta kontakt med den drabbade och be om ursäkt, för så här får det absolut inte gå till. Det är inte acceptabelt. Det är oproffsigt och får inte förekomma internt i förvaltningens korridorer heller, säger Mats.
Förvaltningen har totalt 43 anställda. Trots att klagomålen riktats mot en eller ett par tjänstemän, känner sig hela staben träffad av denna turbulens.
-Personalen mår naturligtvis inte bra av det här och därför är det viktigt att vi tar den här diskussionen, säger Mats.
I morgon kommer kommunchef Lennart Jansson och Mats Larsson sätta sig ner och fatta beslut om nästa steg. Kort och gott handlar det om ifall Mats Larsson kan jobba kvar som chef med fullt förtroende eller ej.
Även om beslutet blir att Mats Larsson lämnar förvaltningen, kvarstår dock problemet. Klagomålen är trots allt inte riktade mot honom, även om han som chef är ansvarig för personalens agerande.
Därför är det viktigt att hans efterträdare blir informerad från dag ett.
-Om jag slutar kommer jag att göra vad jag kan för att hjälpa min efterträdare, så att han eller hon kan finna en lösning på det här problemet, avslutar han.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.