I morgon, tisdag, kommer kommunchef Lennart Jansson och Mats Larsson, förvaltningschef på BMB, träffas för att diskutera framtiden – Mats Larssons och BMB´s framtid.-Har jag inte politikernas förtroende kan jag naturligtvis inte jobba kvar som chef, säger Mats Larsson.
Kommunalråden i samarbetskommunerna har satt ner foten och kräver en uppryckning. Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning, BMB, har fått klagomål gällande enskilda tjänstemäns agerande och uppförande vid livsmedelskontroller. Detta är inte acceptabelt, säger kommunalråden.
Vid flera fall har restaurangägare upplevt livsmedelskontrollerna som mycket ”obehagliga”. Vid minst ett fall kände sig ägaren rent av idiotförklarad av inspektören.
-Stämmer den här uppgiften är det ett misslyckande från vår sida, inte minst av mig själv. Om det verkligen är så här illa, då skall inspektören i fråga återta kontakt med den drabbade och be om ursäkt, för så här får det absolut inte gå till. Det är inte acceptabelt. Det är oproffsigt och får inte förekomma internt i förvaltningens korridorer heller, säger Mats.
Förvaltningen har totalt 43 anställda. Trots att klagomålen riktats mot en eller ett par tjänstemän, känner sig hela staben träffad av denna turbulens.
-Personalen mår naturligtvis inte bra av det här och därför är det viktigt att vi tar den här diskussionen, säger Mats.
I morgon kommer kommunchef Lennart Jansson och Mats Larsson sätta sig ner och fatta beslut om nästa steg. Kort och gott handlar det om ifall Mats Larsson kan jobba kvar som chef med fullt förtroende eller ej.
Även om beslutet blir att Mats Larsson lämnar förvaltningen, kvarstår dock problemet. Klagomålen är trots allt inte riktade mot honom, även om han som chef är ansvarig för personalens agerande.
Därför är det viktigt att hans efterträdare blir informerad från dag ett.
-Om jag slutar kommer jag att göra vad jag kan för att hjälpa min efterträdare, så att han eller hon kan finna en lösning på det här problemet, avslutar han.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.