I morgon, tisdag, kommer kommunchef Lennart Jansson och Mats Larsson, förvaltningschef på BMB, träffas för att diskutera framtiden – Mats Larssons och BMB´s framtid.-Har jag inte politikernas förtroende kan jag naturligtvis inte jobba kvar som chef, säger Mats Larsson.
Kommunalråden i samarbetskommunerna har satt ner foten och kräver en uppryckning. Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning, BMB, har fått klagomål gällande enskilda tjänstemäns agerande och uppförande vid livsmedelskontroller. Detta är inte acceptabelt, säger kommunalråden.
Vid flera fall har restaurangägare upplevt livsmedelskontrollerna som mycket ”obehagliga”. Vid minst ett fall kände sig ägaren rent av idiotförklarad av inspektören.
-Stämmer den här uppgiften är det ett misslyckande från vår sida, inte minst av mig själv. Om det verkligen är så här illa, då skall inspektören i fråga återta kontakt med den drabbade och be om ursäkt, för så här får det absolut inte gå till. Det är inte acceptabelt. Det är oproffsigt och får inte förekomma internt i förvaltningens korridorer heller, säger Mats.
Förvaltningen har totalt 43 anställda. Trots att klagomålen riktats mot en eller ett par tjänstemän, känner sig hela staben träffad av denna turbulens.
-Personalen mår naturligtvis inte bra av det här och därför är det viktigt att vi tar den här diskussionen, säger Mats.
I morgon kommer kommunchef Lennart Jansson och Mats Larsson sätta sig ner och fatta beslut om nästa steg. Kort och gott handlar det om ifall Mats Larsson kan jobba kvar som chef med fullt förtroende eller ej.
Även om beslutet blir att Mats Larsson lämnar förvaltningen, kvarstår dock problemet. Klagomålen är trots allt inte riktade mot honom, även om han som chef är ansvarig för personalens agerande.
Därför är det viktigt att hans efterträdare blir informerad från dag ett.
-Om jag slutar kommer jag att göra vad jag kan för att hjälpa min efterträdare, så att han eller hon kan finna en lösning på det här problemet, avslutar han.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.