Nu får parken sin grönska – bland annat ett ”kaffeträd”
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Nu får parken sin grönska – bland annat ett ”kaffeträd”
Nu pågår planteringen av träd och buskar för fullt i ”Nya Flugparken”. Efter en regnig inledning på måndagen, bjöd tisdagen på betydligt trevligare väder för uppdraget i fråga, konstaterade parkarbetarna när LindeNytt gjorde ett besök under arbetsdagens slut.
Arne Tschentscher, stadsträdgårdsmästare vid Samhällsbyggnad Bergslagen, med övrig personal har arbetat idogt hela dagen med att få ner de allra sista träd och buskar i jorden. Somliga perenner har också fått sin plats idag, dock kommer den allra sista leveransen av perenner att komma först efter midsommar. Att det blir ett ordentligt blickfång att skåda i parken förstår man när Arne berättar om de träd och buskar som är lite speciella.
Foto: Jennie Larsson
– Det som är lite intressant är ju att vi har två Avenbok mot parkeringshuset, och framför stationen står det även en Humlebok. Dessa träd har i stort sett samma blad, men Humleboken har frukter, små hängen som ser ut som Humle. Det gör den faktiskt lite spännande, säger Arne och tillägger:
– En lekman har nog kanske svårt att skilja träden åt, då det ser ut som om träden har samma krona och bladform, men egentligen är de helt olika arter.
Foto: Jennie Larsson
Ett annat speciellt träd som är planterat mitt i parken kallas för Kentucky Coffetree och har sitt ursprung från nordöstra USA och användes förr som kaffeersättning.
– Men trädet och frukterna är giftiga så det krävs att man rostar frukterna innan man försöker sig på detta, poängterar Arne och fortsätter:
– Den ser lite märklig och nästan död ut med grova grenar men den får enormt stora dubbelt sammansatta blad senare, runt en halvmeter långa. Vid lövfällning ser det ut som att den fäller grenar, men det är egentligen en del av bladet. Det är lite speciellt och häftigt att se sen när den fäller sina löv, den kommer se kal och död ut och kallas därför i Danmark för Skeletträd.
Mot torgdelen vid Bytesgatan kommer man kunna skåda tre Prydnadskörsbär av samma sort som finns i Kungsträdgården i Stockholm. Utöver dessa speciella träd fylls nu Flugparken även av en noga sammansatt blandning av exempelvis Magnoliaträd, Sibiriskt korkträd, Bergskörsbär, Kinesisk blomsterkornell, Körsbärskornell, Doftjasmin och Hjärtnöt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.