Nu får parken sin grönska – bland annat ett ”kaffeträd”
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Nu får parken sin grönska – bland annat ett ”kaffeträd”
Nu pågår planteringen av träd och buskar för fullt i ”Nya Flugparken”. Efter en regnig inledning på måndagen, bjöd tisdagen på betydligt trevligare väder för uppdraget i fråga, konstaterade parkarbetarna när LindeNytt gjorde ett besök under arbetsdagens slut.
Arne Tschentscher, stadsträdgårdsmästare vid Samhällsbyggnad Bergslagen, med övrig personal har arbetat idogt hela dagen med att få ner de allra sista träd och buskar i jorden. Somliga perenner har också fått sin plats idag, dock kommer den allra sista leveransen av perenner att komma först efter midsommar. Att det blir ett ordentligt blickfång att skåda i parken förstår man när Arne berättar om de träd och buskar som är lite speciella.
Foto: Jennie Larsson
– Det som är lite intressant är ju att vi har två Avenbok mot parkeringshuset, och framför stationen står det även en Humlebok. Dessa träd har i stort sett samma blad, men Humleboken har frukter, små hängen som ser ut som Humle. Det gör den faktiskt lite spännande, säger Arne och tillägger:
– En lekman har nog kanske svårt att skilja träden åt, då det ser ut som om träden har samma krona och bladform, men egentligen är de helt olika arter.
Foto: Jennie Larsson
Ett annat speciellt träd som är planterat mitt i parken kallas för Kentucky Coffetree och har sitt ursprung från nordöstra USA och användes förr som kaffeersättning.
– Men trädet och frukterna är giftiga så det krävs att man rostar frukterna innan man försöker sig på detta, poängterar Arne och fortsätter:
– Den ser lite märklig och nästan död ut med grova grenar men den får enormt stora dubbelt sammansatta blad senare, runt en halvmeter långa. Vid lövfällning ser det ut som att den fäller grenar, men det är egentligen en del av bladet. Det är lite speciellt och häftigt att se sen när den fäller sina löv, den kommer se kal och död ut och kallas därför i Danmark för Skeletträd.
Mot torgdelen vid Bytesgatan kommer man kunna skåda tre Prydnadskörsbär av samma sort som finns i Kungsträdgården i Stockholm. Utöver dessa speciella träd fylls nu Flugparken även av en noga sammansatt blandning av exempelvis Magnoliaträd, Sibiriskt korkträd, Bergskörsbär, Kinesisk blomsterkornell, Körsbärskornell, Doftjasmin och Hjärtnöt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
LIF-herrarna tog en klar seger mot Täby efter ett laddat inspring på planen. Foto: Hasse Persson.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Vattenläcka i bostadsområde
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda ...