Nu får parken sin grönska – bland annat ett ”kaffeträd”
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Nu får parken sin grönska – bland annat ett ”kaffeträd”
Nu pågår planteringen av träd och buskar för fullt i ”Nya Flugparken”. Efter en regnig inledning på måndagen, bjöd tisdagen på betydligt trevligare väder för uppdraget i fråga, konstaterade parkarbetarna när LindeNytt gjorde ett besök under arbetsdagens slut.
Arne Tschentscher, stadsträdgårdsmästare vid Samhällsbyggnad Bergslagen, med övrig personal har arbetat idogt hela dagen med att få ner de allra sista träd och buskar i jorden. Somliga perenner har också fått sin plats idag, dock kommer den allra sista leveransen av perenner att komma först efter midsommar. Att det blir ett ordentligt blickfång att skåda i parken förstår man när Arne berättar om de träd och buskar som är lite speciella.
Foto: Jennie Larsson
– Det som är lite intressant är ju att vi har två Avenbok mot parkeringshuset, och framför stationen står det även en Humlebok. Dessa träd har i stort sett samma blad, men Humleboken har frukter, små hängen som ser ut som Humle. Det gör den faktiskt lite spännande, säger Arne och tillägger:
– En lekman har nog kanske svårt att skilja träden åt, då det ser ut som om träden har samma krona och bladform, men egentligen är de helt olika arter.
Foto: Jennie Larsson
Ett annat speciellt träd som är planterat mitt i parken kallas för Kentucky Coffetree och har sitt ursprung från nordöstra USA och användes förr som kaffeersättning.
– Men trädet och frukterna är giftiga så det krävs att man rostar frukterna innan man försöker sig på detta, poängterar Arne och fortsätter:
– Den ser lite märklig och nästan död ut med grova grenar men den får enormt stora dubbelt sammansatta blad senare, runt en halvmeter långa. Vid lövfällning ser det ut som att den fäller grenar, men det är egentligen en del av bladet. Det är lite speciellt och häftigt att se sen när den fäller sina löv, den kommer se kal och död ut och kallas därför i Danmark för Skeletträd.
Mot torgdelen vid Bytesgatan kommer man kunna skåda tre Prydnadskörsbär av samma sort som finns i Kungsträdgården i Stockholm. Utöver dessa speciella träd fylls nu Flugparken även av en noga sammansatt blandning av exempelvis Magnoliaträd, Sibiriskt korkträd, Bergskörsbär, Kinesisk blomsterkornell, Körsbärskornell, Doftjasmin och Hjärtnöt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.