Nu får parken sin grönska – bland annat ett ”kaffeträd”
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Foto: Jennie Larsson
Nu får parken sin grönska – bland annat ett ”kaffeträd”
Nu pågår planteringen av träd och buskar för fullt i ”Nya Flugparken”. Efter en regnig inledning på måndagen, bjöd tisdagen på betydligt trevligare väder för uppdraget i fråga, konstaterade parkarbetarna när LindeNytt gjorde ett besök under arbetsdagens slut.
Arne Tschentscher, stadsträdgårdsmästare vid Samhällsbyggnad Bergslagen, med övrig personal har arbetat idogt hela dagen med att få ner de allra sista träd och buskar i jorden. Somliga perenner har också fått sin plats idag, dock kommer den allra sista leveransen av perenner att komma först efter midsommar. Att det blir ett ordentligt blickfång att skåda i parken förstår man när Arne berättar om de träd och buskar som är lite speciella.
Foto: Jennie Larsson
– Det som är lite intressant är ju att vi har två Avenbok mot parkeringshuset, och framför stationen står det även en Humlebok. Dessa träd har i stort sett samma blad, men Humleboken har frukter, små hängen som ser ut som Humle. Det gör den faktiskt lite spännande, säger Arne och tillägger:
– En lekman har nog kanske svårt att skilja träden åt, då det ser ut som om träden har samma krona och bladform, men egentligen är de helt olika arter.
Foto: Jennie Larsson
Ett annat speciellt träd som är planterat mitt i parken kallas för Kentucky Coffetree och har sitt ursprung från nordöstra USA och användes förr som kaffeersättning.
– Men trädet och frukterna är giftiga så det krävs att man rostar frukterna innan man försöker sig på detta, poängterar Arne och fortsätter:
– Den ser lite märklig och nästan död ut med grova grenar men den får enormt stora dubbelt sammansatta blad senare, runt en halvmeter långa. Vid lövfällning ser det ut som att den fäller grenar, men det är egentligen en del av bladet. Det är lite speciellt och häftigt att se sen när den fäller sina löv, den kommer se kal och död ut och kallas därför i Danmark för Skeletträd.
Mot torgdelen vid Bytesgatan kommer man kunna skåda tre Prydnadskörsbär av samma sort som finns i Kungsträdgården i Stockholm. Utöver dessa speciella träd fylls nu Flugparken även av en noga sammansatt blandning av exempelvis Magnoliaträd, Sibiriskt korkträd, Bergskörsbär, Kinesisk blomsterkornell, Körsbärskornell, Doftjasmin och Hjärtnöt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...