Det är nu helt klart att guppen på Kristinavägen skall tas bort – och att upphandlingen har inneburit en kostnadsminskning för kommunen. -Det blev en mycket lyckad upphandling på flera sätt, berättar inköpssamordnare Magnus Nordqvist.
Idag, torsdag 8 juli, meddelade kommunledningsstaben att uppdraget har gått till NCC och att deras offert pressade priset över förväntan. Notan för ombyggnaden landar på 2,1 miljoner varav hälften finansieras med bidrag från Trafikverket.
-Det är en betydligt lägre kostnad än vad vi hade räknat med, så det är mycket glädjande, förklarar Magnus Nordqvist.
Utöver den planerade ombyggnaden, skall alltså NCC ”sanera” gatan från gupp efter tidigare ombyggnadsetapper. Denna extrakostnad säger sig NCC klara med minimal budget. Enligt deras bedömning blir kostnaden inte över 500 000 kr, vilket är halva kostnaden jämfört med andras kostnadsförslag som förekommit sedan en tid tillbaka.
Fotnot: Ombyggnaden kommer att påbörjas i september.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.