På fredagen meddelade polisen i Lindesberg, att man nu kommer att rekrytera så kallade polisvolontärer, som skall kunna arbeta vid polisens sida vid till exempel större evenemang och i andra sammanhang där volontärer kan vara till polisens hjälp.
– Polisvolontärer har betytt mycket för polisen på andra håll, till exempel i Stockholm och närmast i Örebro. Nu utökas den här verksamheten, vilket innebär att även vårt lokalpolisområde ingår och det ser jag som väldigt positivt, kommenterar kommissarie Stefan Toll, lokalpolisområde Lindesberg där även Nora och Ljusnarsberg ingår.
Från och med idag och fram till 2 februari, kan alla som är över 18 år ansöka om att bli volontär och bistå polisen med hjälp vid särskilda händelser. Stefan Toll, kommissarie i Lindesberg, berättar att målet med volontärverksamheten är att polis och frivilligas gemensamma engagemang skall mötas för att tillsammans kunna arbeta för ett tryggare samhälle.
– Att arbeta som volontär innebär att man arbetar parallellt med polisen. Det kan vara vid större händelser som till exempel en marknad, konsert eller idrottsevenemang. Vid sådana event kan en volontär bidra med mycket eftersom våra resurser naturligtvis inte alltid räcker till när man arbetar med så stora folksamlingar, säger Toll.
En volontär kastas dock inte ut i verkligheten som ett oskrivet blad.
– Man får en grundutbildning för att veta hur man skall agera vid exempelvis en pågående misshandel. Volontärer får även utbildning i hjärt-lungräddning samt vittnesteknik, eftersom de också är våra öron och ögon där det händer. Med vittnesteknik menas att man får lära sig vad som är viktigt att memorera om man befinner sig som första person vid en brottsplats, förklarar Stefan Toll.
Exempel på volontäruppdrag kan vara:
• Trygghetsskapande vandringar och andra trygghetssatsningar.
• Brottsförebyggande informationskampanjer om langning, bedrägeri, inbrott m.m.
• Bistå polisen vid demonstrationer, festivaler och idrottsevenemang.
Volontärverksamhet har funnits i Örebro län i snart 10 år – men endast i Örebro. Nu utökas alltså verksamheten så att lokalpolisområdena Lindesberg, Hallsberg och Karlskoga ingår i verksamheten. Mer information om polisens volontärer finns på denna länk.
Ansökningstiden gäller mellan 24/1 – 2/2. Ansökan tillsammans med CV och personligt brev skickas till adressen: volontar.orebro@polisen.se
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.