På måndag morgon öppnar receptionen på nytt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Nu öppnar polisens reception i Lindesberg igen
På måndag morgon öppnar receptionen på nytt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Nu öppnar polisens reception i Lindesberg igen
Sedan början av september 2023 har receptionen hos polisen i Lindesberg varit stängd för renovering. Arbetet som beräknades vara klart på några månader drog dock ut på tiden, men på måndag den 2 september öppnar den igen. LindeNytt fick en rundvandring i de nyrenoverade lokalerna inför nyöppnandet.
– Vi tror mycket på det här, och vi väntar med spänning på måndagen, säger kommissarie Stefan Toll.
Efter en omfattande renovering står nu receptionen hos polisen i Lindesberg redo att öppna igen, efter att ha varit stängd i närmare ett år. För handläggarna Lena Lindgren, Frida Johansson och Anna Ullbrand, som jobbat på stationerna i Nora och Örebro under tiden, är återöppnandet välkommet.
– Äntligen! Det ska bli kul att komma igång, det har varit lång väntan, säger Anna Ullbrand.
Foto: Camilla Lagerman
Tidigare var receptionen en enda stor öppen yta, nu har man dock fått en sluss som skärmar av väntrummet, vilket gör att arbetet blir både enklare och säkrare.
– Slussen gör också att det inte blir lika mycket ljud om det är stora sällskap som kommer in, säger Lena Lindgren.
Dessutom har hela receptionen fått ett rejält ansiktslyft, både invändigt och utvändigt, men man har också fått ett nytt anmälningsrum.
– Där kan vi ta emot anmälningar om det är så att man inte vill stå i receptionen med det exempelvis. Men det är också viktigt att veta att den digitala servicen kommer öka, och att man kan göra en anmälan även på nätet, säger kommissarie Stefan Toll.
Foto: Camilla Lagerman
På måndag klockan 08:00 öppnar man dörrarna till stationen igen, men redan i eftermiddag släpps tider för bokning av pass.
– Vi känner ju som polismyndighet att det är jättejobbigt att inte kunna ge service till medborgarna lokalt, att hela tiden hänvisa till andra städer. Så för oss är det jätteskönt att det äntligen är klart, säger Stefan Toll.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Räddningstjänsten släcker garagebrand i Gusselhyttan. Foto: Camilla Lagerman
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...