På måndag morgon öppnar receptionen på nytt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Nu öppnar polisens reception i Lindesberg igen
På måndag morgon öppnar receptionen på nytt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Nu öppnar polisens reception i Lindesberg igen
Sedan början av september 2023 har receptionen hos polisen i Lindesberg varit stängd för renovering. Arbetet som beräknades vara klart på några månader drog dock ut på tiden, men på måndag den 2 september öppnar den igen. LindeNytt fick en rundvandring i de nyrenoverade lokalerna inför nyöppnandet.
– Vi tror mycket på det här, och vi väntar med spänning på måndagen, säger kommissarie Stefan Toll.
Efter en omfattande renovering står nu receptionen hos polisen i Lindesberg redo att öppna igen, efter att ha varit stängd i närmare ett år. För handläggarna Lena Lindgren, Frida Johansson och Anna Ullbrand, som jobbat på stationerna i Nora och Örebro under tiden, är återöppnandet välkommet.
– Äntligen! Det ska bli kul att komma igång, det har varit lång väntan, säger Anna Ullbrand.
Foto: Camilla Lagerman
Tidigare var receptionen en enda stor öppen yta, nu har man dock fått en sluss som skärmar av väntrummet, vilket gör att arbetet blir både enklare och säkrare.
– Slussen gör också att det inte blir lika mycket ljud om det är stora sällskap som kommer in, säger Lena Lindgren.
Dessutom har hela receptionen fått ett rejält ansiktslyft, både invändigt och utvändigt, men man har också fått ett nytt anmälningsrum.
– Där kan vi ta emot anmälningar om det är så att man inte vill stå i receptionen med det exempelvis. Men det är också viktigt att veta att den digitala servicen kommer öka, och att man kan göra en anmälan även på nätet, säger kommissarie Stefan Toll.
Foto: Camilla Lagerman
På måndag klockan 08:00 öppnar man dörrarna till stationen igen, men redan i eftermiddag släpps tider för bokning av pass.
– Vi känner ju som polismyndighet att det är jättejobbigt att inte kunna ge service till medborgarna lokalt, att hela tiden hänvisa till andra städer. Så för oss är det jätteskönt att det äntligen är klart, säger Stefan Toll.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Henrik Andersson, kommunpolis i Lindesberg. Foto: Polisen/Instagram
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...