På måndag morgon öppnar receptionen på nytt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Nu öppnar polisens reception i Lindesberg igen
På måndag morgon öppnar receptionen på nytt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Nu öppnar polisens reception i Lindesberg igen
Sedan början av september 2023 har receptionen hos polisen i Lindesberg varit stängd för renovering. Arbetet som beräknades vara klart på några månader drog dock ut på tiden, men på måndag den 2 september öppnar den igen. LindeNytt fick en rundvandring i de nyrenoverade lokalerna inför nyöppnandet.
– Vi tror mycket på det här, och vi väntar med spänning på måndagen, säger kommissarie Stefan Toll.
Efter en omfattande renovering står nu receptionen hos polisen i Lindesberg redo att öppna igen, efter att ha varit stängd i närmare ett år. För handläggarna Lena Lindgren, Frida Johansson och Anna Ullbrand, som jobbat på stationerna i Nora och Örebro under tiden, är återöppnandet välkommet.
– Äntligen! Det ska bli kul att komma igång, det har varit lång väntan, säger Anna Ullbrand.
Foto: Camilla Lagerman
Tidigare var receptionen en enda stor öppen yta, nu har man dock fått en sluss som skärmar av väntrummet, vilket gör att arbetet blir både enklare och säkrare.
– Slussen gör också att det inte blir lika mycket ljud om det är stora sällskap som kommer in, säger Lena Lindgren.
Dessutom har hela receptionen fått ett rejält ansiktslyft, både invändigt och utvändigt, men man har också fått ett nytt anmälningsrum.
– Där kan vi ta emot anmälningar om det är så att man inte vill stå i receptionen med det exempelvis. Men det är också viktigt att veta att den digitala servicen kommer öka, och att man kan göra en anmälan även på nätet, säger kommissarie Stefan Toll.
Foto: Camilla Lagerman
På måndag klockan 08:00 öppnar man dörrarna till stationen igen, men redan i eftermiddag släpps tider för bokning av pass.
– Vi känner ju som polismyndighet att det är jättejobbigt att inte kunna ge service till medborgarna lokalt, att hela tiden hänvisa till andra städer. Så för oss är det jätteskönt att det äntligen är klart, säger Stefan Toll.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...