På måndag morgon öppnar receptionen på nytt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Nu öppnar polisens reception i Lindesberg igen
På måndag morgon öppnar receptionen på nytt. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Nu öppnar polisens reception i Lindesberg igen
Sedan början av september 2023 har receptionen hos polisen i Lindesberg varit stängd för renovering. Arbetet som beräknades vara klart på några månader drog dock ut på tiden, men på måndag den 2 september öppnar den igen. LindeNytt fick en rundvandring i de nyrenoverade lokalerna inför nyöppnandet.
– Vi tror mycket på det här, och vi väntar med spänning på måndagen, säger kommissarie Stefan Toll.
Efter en omfattande renovering står nu receptionen hos polisen i Lindesberg redo att öppna igen, efter att ha varit stängd i närmare ett år. För handläggarna Lena Lindgren, Frida Johansson och Anna Ullbrand, som jobbat på stationerna i Nora och Örebro under tiden, är återöppnandet välkommet.
– Äntligen! Det ska bli kul att komma igång, det har varit lång väntan, säger Anna Ullbrand.
Foto: Camilla Lagerman
Tidigare var receptionen en enda stor öppen yta, nu har man dock fått en sluss som skärmar av väntrummet, vilket gör att arbetet blir både enklare och säkrare.
– Slussen gör också att det inte blir lika mycket ljud om det är stora sällskap som kommer in, säger Lena Lindgren.
Dessutom har hela receptionen fått ett rejält ansiktslyft, både invändigt och utvändigt, men man har också fått ett nytt anmälningsrum.
– Där kan vi ta emot anmälningar om det är så att man inte vill stå i receptionen med det exempelvis. Men det är också viktigt att veta att den digitala servicen kommer öka, och att man kan göra en anmälan även på nätet, säger kommissarie Stefan Toll.
Foto: Camilla Lagerman
På måndag klockan 08:00 öppnar man dörrarna till stationen igen, men redan i eftermiddag släpps tider för bokning av pass.
– Vi känner ju som polismyndighet att det är jättejobbigt att inte kunna ge service till medborgarna lokalt, att hela tiden hänvisa till andra städer. Så för oss är det jätteskönt att det äntligen är klart, säger Stefan Toll.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...