Under vecka 27 vaccinerar Region Örebro län med 21 465 doser vaccin, vilket är det största antalet doser på en vecka hittills. Nu öppnar regionen även upp bokningen för personer födda 2003 eller tidigare, men precis som innan är det fortfarande öppet för alla tidigare grupper.
Under den kommande veckan vaccinerar Region Örebro län med rekordmånga 21 465 doser vaccin. Vaccindoserna fördelas fortsatt både till dem som får första och andra sprutan. Nu är det personer som är födda 2003 eller tidigare som ska boka tid för vaccination.
– Att ta både första och andra dosen är viktigt för att uppnå fullgott skydd, inte minst med tanke på att deltavarianten ökar i spridning, meddelar regionen i ett pressmeddelande.
De som kan boka tid för vaccination under vecka 27 är:
Du som är född 2003 eller tidigare
Du som är 18 år eller äldre och tillhör en utpekad riskgrupp.
Du som är 18 år eller äldre, gravid och har passerat graviditetsvecka 12.
Du som har hemtjänst eller bor med någon som har hemtjänst.
Du som är 18 år eller äldre och får stöd enligt LSS, har boendestöd eller personlig assistans.
Du som arbetar i hemsjukvård, i hemtjänst eller på särskilda boenden, som boendestödjare eller personlig assistent samt vård- och omsorgspersonal som arbetar vårdnära.
För unga med kronisk sjukdom gäller speciella rekommendationer. De som berörs får mer information via sin vårdkontakt.
I Örebro län har 168 736 personer fått sin första dos vaccin och 108 288 personer den andra. Det innebär drygt 68 respektive 44 procent av länets befolkning. Siffrorna kan komma att justeras upp i efterhand.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.