Det är ett stort rivningsarbete igång på Ishockeygatan, där den 51-åriga curlinghallen kommer att få ett riktigt ansiktslyft. I oktober är det tänkt att en ny curlinghall ska vara på plats, där man förutom en delad entré med Lindehov, även kommer att kunna hålla lokalen i varmare temperaturer.
– Det är jättehäftigt och vi hoppas såklart att det lockar fler till curlingen, säjer Christer Larsson.
Lindesbergs curlinghall har funnits på Ishockeygatan sedan 60-talet, 1969 för att vara exakt. Nu är man i full gång med att rusta upp byggnaden. Ett rivningsarbete är igång, för att man senare ska kunna ge lokalen ett riktigt ansiktslyft.
– Byggnaden har varit med oss sedan 60-talet och plattan i botten är ännu äldre, så byggnaden börjar att bli svår att hålla i bra skick. Idéen att göra om hallen kommer från kommunen. De köpte lokalen från oss i curlingklubben, för att riva den och direkt därefter bygga upp en ny curlinghall, berättar Christer Larsson, ordförande i Lindesbergs CK.
– Det kommer att bli en helt ny curlinghall, som kommer att se ut som originalbyggnaden. Den enda stora skillnaden är främst att man kommer att kyla isen på ett annat sätt, så att det kommer att bli varmare i hallen. Det kommer att bli vältempererat och skönare att vara i hallen, vilket underlättar för de som spelar, fortsätter han.
– Man behöver med andra ord inte längre sätta på sig dubbla långkalsonger, när man ska spela, skrattar Christer.
Förutom en helt ny lokal, så kommer även entrén till hallen att ändras. Till skillnad från den tidigare entrén som gått direkt mot parkeringen, kommer man nu att få dela ingång med ishallen som är placerad på andra sidan väggen.
– Det är jättehäftigt och vi hoppas såklart att det lockar fler till curlingen. Det är inte många som känner till att vi har en curlinghall i Lindesberg, och vi börjar att få en hög medelålder i föreningen. Så vi hoppas att kunna locka till oss några yngre deltagare, nu när vi kommer att dela entré med hockeyn. Framförallt nu när Sverige på nytt är världsmästare.
Rivningen av lokalen har precis börjat och planen är att den nya curlinghallen ska stå klar, framåt oktober. Då med ny entré och nytt klimat i lokalen.
– Det är plattan som beräknas att ta längst tid, då den måste stå i kyla. Målet är att den nya hallen ska stå klar i oktober, och vi hoppas kunna göra något speciellt i samband med invigningen, berättar Christer.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.