Det är ett stort rivningsarbete igång på Ishockeygatan, där den 51-åriga curlinghallen kommer att få ett riktigt ansiktslyft. I oktober är det tänkt att en ny curlinghall ska vara på plats, där man förutom en delad entré med Lindehov, även kommer att kunna hålla lokalen i varmare temperaturer.
– Det är jättehäftigt och vi hoppas såklart att det lockar fler till curlingen, säjer Christer Larsson.
Lindesbergs curlinghall har funnits på Ishockeygatan sedan 60-talet, 1969 för att vara exakt. Nu är man i full gång med att rusta upp byggnaden. Ett rivningsarbete är igång, för att man senare ska kunna ge lokalen ett riktigt ansiktslyft.
– Byggnaden har varit med oss sedan 60-talet och plattan i botten är ännu äldre, så byggnaden börjar att bli svår att hålla i bra skick. Idéen att göra om hallen kommer från kommunen. De köpte lokalen från oss i curlingklubben, för att riva den och direkt därefter bygga upp en ny curlinghall, berättar Christer Larsson, ordförande i Lindesbergs CK.
– Det kommer att bli en helt ny curlinghall, som kommer att se ut som originalbyggnaden. Den enda stora skillnaden är främst att man kommer att kyla isen på ett annat sätt, så att det kommer att bli varmare i hallen. Det kommer att bli vältempererat och skönare att vara i hallen, vilket underlättar för de som spelar, fortsätter han.
– Man behöver med andra ord inte längre sätta på sig dubbla långkalsonger, när man ska spela, skrattar Christer.
Förutom en helt ny lokal, så kommer även entrén till hallen att ändras. Till skillnad från den tidigare entrén som gått direkt mot parkeringen, kommer man nu att få dela ingång med ishallen som är placerad på andra sidan väggen.
– Det är jättehäftigt och vi hoppas såklart att det lockar fler till curlingen. Det är inte många som känner till att vi har en curlinghall i Lindesberg, och vi börjar att få en hög medelålder i föreningen. Så vi hoppas att kunna locka till oss några yngre deltagare, nu när vi kommer att dela entré med hockeyn. Framförallt nu när Sverige på nytt är världsmästare.
Rivningen av lokalen har precis börjat och planen är att den nya curlinghallen ska stå klar, framåt oktober. Då med ny entré och nytt klimat i lokalen.
– Det är plattan som beräknas att ta längst tid, då den måste stå i kyla. Målet är att den nya hallen ska stå klar i oktober, och vi hoppas kunna göra något speciellt i samband med invigningen, berättar Christer.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.