Jugger kom till Sverige 2012, och har sedan dess engagerat spelare i främst Bergslagen. För Sverige i stort är aktivteten ännu oetablerad och ambitionen med det projekt som nu startar är att spridning av aktiviteten skapar en ny aktiv plattform för människor att mötas.
Sedan Jugger kom till Sverige för ca 5 år sedan har den fått ett stort uppsving, framförallt i Bergslagen.
I hopp om att få fler intresserade för aktiviteten, inte bara i Bergslagen, skickades en projektplan in till Allmänna Arvsfonden, och i slutet av februari kom det glädjande beskedet att projektet kunde startas.
– Vi är tre anställda som kommer arbeta med detta, två som håller i workshops, en mot skolor och en mot föreningar, och så jag som har en mer administrativ roll, berättar Rikhard Nilsén som är en av initiativtagarna till projektet som går under namnet Jugger i Sverige.
Jugger har sitt ursprung i den amerikanska filmen Blood of Heroes, och kan liknas vid ett strategiskt fightingspel med enda skillnaden att det sker öga mot öga och under kontrollerade former.
Utrustade med Pompoer, (vadderade markeringsstavar i olika utformning) ska ett lag om fem samarbeta för att ta sig över planen. För att de ska klara uppgiften krävs kommunikation, kreativitet, samarbete och mycket mer.
– Det bästa med Jugger är gemenskapen! Alla kan vara med oavsett kön, ålder, längd, form osv, alla spelar på samma grunder. Jag skulle råda folk att testa, för det är inte som en vanlig sport, det här är mer som ett spel så det är mycket strategi. Det som är så roligt är att alla har sina egna spelsätt, det finns så mycket innehåll! avslutar Rickhard.
Vill man veta mer om projektet kan man läsa HÄR.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.