Projektet Lindesby har till dags datum inte gett den effekt som var tänkt från början. Idag är det nämligen endast folk från trakten som har nappat på området – och då var ändå tanken att Lindesby skulle bli moroten som skulle locka nya invånare från t ex Örebro och Mälardalen.
Men nu har kommunen vaknat. Återstående villatomter kommer att marknadsföras mycket bättre och det är under ledning av utvecklingschef Åke Ström detta sker. Enligt honom är det i första hand hos Örebroare man ser störst chans att vinna mark. Det korta avståndet och goda pendlingsmöjligheter är avgörande.
Men det är inte bara närkingar som står på önskelistan när kommunen jagar nya invånare. Alla är naturligtvis lika viktiga, påpekar Åke Ström.
-När vi raggar nya invånare är det strunt samma vilken dialekt de talar, säger Åke finurligt och fortsätter:
-Men visst känns det mer angeläget att sikta på Örebro i första hand, det är mer realistiskt och självklart av flera skäl. Marknadsföringen kommer dock även riktas mot Mälardalen, förklarar han.
För stunden är det många frågor att bearbeta innan man når dit, men det är mer eller mindre spikat att nya broschyrer kommer att tryckas upp. Sedan kommer annonsering ske för att nå ut till folket i de här områdena.
Försäljningen av Lindesby-tomterna kommer att ske genom ett trepartssamarbete mellan det nya bolaget ”Lindesbergs Exploateringsbolag”, Åke Ströms utvecklingsavdelning och Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning. Det är exploateringsbolaget som kommer att äga tomterna som utvecklingsavdelningen ska sälja. Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning kommer att bistå med sakkunnig hjälp när så behövs.
Kraftsatsningen på Lindesby kommer att dra igång någon gång efter halvårsskiftet.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.