Projektet Lindesby har till dags datum inte gett den effekt som var tänkt från början. Idag är det nämligen endast folk från trakten som har nappat på området – och då var ändå tanken att Lindesby skulle bli moroten som skulle locka nya invånare från t ex Örebro och Mälardalen.
Men nu har kommunen vaknat. Återstående villatomter kommer att marknadsföras mycket bättre och det är under ledning av utvecklingschef Åke Ström detta sker. Enligt honom är det i första hand hos Örebroare man ser störst chans att vinna mark. Det korta avståndet och goda pendlingsmöjligheter är avgörande.
Men det är inte bara närkingar som står på önskelistan när kommunen jagar nya invånare. Alla är naturligtvis lika viktiga, påpekar Åke Ström.
-När vi raggar nya invånare är det strunt samma vilken dialekt de talar, säger Åke finurligt och fortsätter:
-Men visst känns det mer angeläget att sikta på Örebro i första hand, det är mer realistiskt och självklart av flera skäl. Marknadsföringen kommer dock även riktas mot Mälardalen, förklarar han.
För stunden är det många frågor att bearbeta innan man når dit, men det är mer eller mindre spikat att nya broschyrer kommer att tryckas upp. Sedan kommer annonsering ske för att nå ut till folket i de här områdena.
Försäljningen av Lindesby-tomterna kommer att ske genom ett trepartssamarbete mellan det nya bolaget ”Lindesbergs Exploateringsbolag”, Åke Ströms utvecklingsavdelning och Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning. Det är exploateringsbolaget som kommer att äga tomterna som utvecklingsavdelningen ska sälja. Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning kommer att bistå med sakkunnig hjälp när så behövs.
Kraftsatsningen på Lindesby kommer att dra igång någon gång efter halvårsskiftet.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.