Projektet Lindesby har till dags datum inte gett den effekt som var tänkt från början. Idag är det nämligen endast folk från trakten som har nappat på området – och då var ändå tanken att Lindesby skulle bli moroten som skulle locka nya invånare från t ex Örebro och Mälardalen.
Men nu har kommunen vaknat. Återstående villatomter kommer att marknadsföras mycket bättre och det är under ledning av utvecklingschef Åke Ström detta sker. Enligt honom är det i första hand hos Örebroare man ser störst chans att vinna mark. Det korta avståndet och goda pendlingsmöjligheter är avgörande.
Men det är inte bara närkingar som står på önskelistan när kommunen jagar nya invånare. Alla är naturligtvis lika viktiga, påpekar Åke Ström.
-När vi raggar nya invånare är det strunt samma vilken dialekt de talar, säger Åke finurligt och fortsätter:
-Men visst känns det mer angeläget att sikta på Örebro i första hand, det är mer realistiskt och självklart av flera skäl. Marknadsföringen kommer dock även riktas mot Mälardalen, förklarar han.
För stunden är det många frågor att bearbeta innan man når dit, men det är mer eller mindre spikat att nya broschyrer kommer att tryckas upp. Sedan kommer annonsering ske för att nå ut till folket i de här områdena.
Försäljningen av Lindesby-tomterna kommer att ske genom ett trepartssamarbete mellan det nya bolaget ”Lindesbergs Exploateringsbolag”, Åke Ströms utvecklingsavdelning och Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning. Det är exploateringsbolaget som kommer att äga tomterna som utvecklingsavdelningen ska sälja. Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning kommer att bistå med sakkunnig hjälp när så behövs.
Kraftsatsningen på Lindesby kommer att dra igång någon gång efter halvårsskiftet.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.