I Råsvalen simmar som alla vet ett sjöodjur, antagligen en eller flera malar. Nu ska en expedition ledd av Roland Stenlund leta reda på ”sjöodjuret” med hjälp av ekolod och sonar.
Läraren Roland Stenlund från Västerås har ett ovanligt semesteryrke, nämligen att leta efter storsjöodjur. Från medias håll så verkar det vara ett hett ämne, personer från Radio Örebro, Tvärsnytt och Aftonbladet har haft kontakt med Roland och ställt frågor om expeditionen. Basstationen för expeditionen utgår från Gusselby Annorlunda och där kommer gruppen hålla sig tills på fredag. -Vi hoppas kunna hitta något innan dess, tiden för att söka är ganska begränsad eftersom de ljud vi söker efter ”dränks” lätt av andra ljud. Under dagtid så är det mycket båtar i rörelse som ställer till det, men på nätterna så går det bäst, säger Roland Stenlund till LindeNytt. Till sin hjälp har han en båt utrustad med ett ekolod, men det rör sig inte om ett vanligt ekolod. Det är ett speciellt ekolod framtaget för forskningsbruk. Ekolodet är väldigt noggrant och kan upptäcka saker på upp till 1000 meters djup. Ekolodet ser även väldigt små saker, från den minsta lilla fisk till väldigt stora fiskar eller djur. Tillvägagångssättet med ekolodet är att med hjälp av en karta över Råsvalen dela in de intressanta områdena i ett rutsystem som följs med hjälp av GPS-navigation. Ekolodet är också kopplat till en färgskrivare som hela tiden skriver ut den information som påträffas. Det andra mätinstrumentet som används är ett sonar i samma modell som används i militärt bruk för att söka efter ubåtar. Ett sonar är en mikrofon anpassad till undervattensbruk som med hjälp av en förstärkare och radiosändare skickar alla ljud till basstationen som i detta fall befinner sig i land. Sonaret förankras på ett lämpligt ställe ute på sjön med hjälp av ankare och en boj. Väl i land spelas ljuden in för att sedan genomgå analys med en dator. Ytterligare ett hjälpmedel i jakten på sjöodjuret är en spaningsgrupp bestående av två personer som hela tiden har uppsikt över vattnets yta. Kommunikation mellan spaningsgruppen, ekolodsbåten och basstationen sköts genom radio, allt för att vid eventuell kontakt ska all typ av övervakning riktas åt just det hållet. -Förhoppningsvis kommer vi kunna spela in något ljud som kan bevisa vad det är som rör sig i djupet, antingen en mal eller något okänt sjöodjur.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen utbröt total glädjeeufori, när Kristinavägen fylldes med festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Sommarlovets första vecka blir en riktigt festlig sådan, när LIBO tillsammans med flera av kommunens olika idrottsföreningar bjuder in till aktivitetsvecka. Under veckan ges barn och ungdomar möjligheten att testa olika sporter och knyta nya vänskapsband inför sommarlovet. Nytt för i år är att man utökar orterna till att även innefatta Guldsmedhyttan och Frövi.
Nu har startskottet gått för en ny fullspäckad säsong med konstutställningar hos Perssons Magasin i Löa – och först ut är den lokala konstnären Katalin Hamori från Lindesberg.
– Det är trevligt när det är lokala konstnärer som ställer ut hos oss, säger Eva Persson som driver Perssons Magasin tillsammans med maken Carl-Eric.
INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs förskolor är den normala öppettiden vardagar kl.06.00 – 18.00. Sedan ett antal år tillbaka erbjuder förskolan även barnomsorg kvällstid, nattetid och helger, Nattviolen, som finns på Tallbackens förskola i Lindesberg (för närvarande 27 barn) och på Skogsdungens förskola i Frövi (för närvarande 8 barn). Sådan omsorg, ibland kallad nattis, är inte en del av förskola utan benämns som ”annan pedagogisk verksamhet” och kommunen är inte skyldig att erbjuda denna verksamhet men ska sträva efter att tillgodose invånarnas önskemål. Kommunen får inte ta extra betalt för denna service.
Bara sex dagar efter Fornabodas stora travfest så öppnade de portarna på nytt. Det årliga nationaldagstravet bjöd på fina förutsättningar med värmande sol, barnaktiviteter och nationalsång. Halvvägs genom tävlingsdagen fick den medverkande publiken även applådera in en utklassande hemmaseger.
Som så många år tidigare anordnas byaloppis och marknad med ett stort varierande utbud när Kerstin Birath anordnar nationaldagsfirande i Gusselby. Dessutom blir det stor premiär för Zoé Mauger som debuterar med sina franska bakverk.
– Det är första gången som jag står och säljer på ett event. Jag känner mig väldigt förväntansfull inför dagen, säger Zoé glatt.
Han var favorit i uppsnacket om att få den sista inbjudan till Elitloppet. Den rosa biljetten gick istället till Norge, vilket fick tränare Stefan Melander att anmäla startkatapulten, Click Bait, till Fornaboda när STL Sommar inledde sin långa turné. Trots en lugn start så blev det en klar seger med gott om krafter kvar hos den tidigare Elitloppsfinalisten.