I Råsvalen simmar som alla vet ett sjöodjur, antagligen en eller flera malar. Nu ska en expedition ledd av Roland Stenlund leta reda på ”sjöodjuret” med hjälp av ekolod och sonar.
Läraren Roland Stenlund från Västerås har ett ovanligt semesteryrke, nämligen att leta efter storsjöodjur. Från medias håll så verkar det vara ett hett ämne, personer från Radio Örebro, Tvärsnytt och Aftonbladet har haft kontakt med Roland och ställt frågor om expeditionen. Basstationen för expeditionen utgår från Gusselby Annorlunda och där kommer gruppen hålla sig tills på fredag. -Vi hoppas kunna hitta något innan dess, tiden för att söka är ganska begränsad eftersom de ljud vi söker efter ”dränks” lätt av andra ljud. Under dagtid så är det mycket båtar i rörelse som ställer till det, men på nätterna så går det bäst, säger Roland Stenlund till LindeNytt. Till sin hjälp har han en båt utrustad med ett ekolod, men det rör sig inte om ett vanligt ekolod. Det är ett speciellt ekolod framtaget för forskningsbruk. Ekolodet är väldigt noggrant och kan upptäcka saker på upp till 1000 meters djup. Ekolodet ser även väldigt små saker, från den minsta lilla fisk till väldigt stora fiskar eller djur. Tillvägagångssättet med ekolodet är att med hjälp av en karta över Råsvalen dela in de intressanta områdena i ett rutsystem som följs med hjälp av GPS-navigation. Ekolodet är också kopplat till en färgskrivare som hela tiden skriver ut den information som påträffas. Det andra mätinstrumentet som används är ett sonar i samma modell som används i militärt bruk för att söka efter ubåtar. Ett sonar är en mikrofon anpassad till undervattensbruk som med hjälp av en förstärkare och radiosändare skickar alla ljud till basstationen som i detta fall befinner sig i land. Sonaret förankras på ett lämpligt ställe ute på sjön med hjälp av ankare och en boj. Väl i land spelas ljuden in för att sedan genomgå analys med en dator. Ytterligare ett hjälpmedel i jakten på sjöodjuret är en spaningsgrupp bestående av två personer som hela tiden har uppsikt över vattnets yta. Kommunikation mellan spaningsgruppen, ekolodsbåten och basstationen sköts genom radio, allt för att vid eventuell kontakt ska all typ av övervakning riktas åt just det hållet. -Förhoppningsvis kommer vi kunna spela in något ljud som kan bevisa vad det är som rör sig i djupet, antingen en mal eller något okänt sjöodjur.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.