Spåren efter en mild vinter yttrar sig tydligt på gator och torg i centrala Lindesberg – i form av enorma mängder grus. Vintern 2014/2015 blev att handla mer om just halkbekämpning än snöröjning.- Men det är lite tidigt att sätta igång med den stora vårstädningen, dock planerar vi att smygstarta med att sopa på torgytorna i centrum, säger Kenneth Persson på Bergslagens Kommunalteknik.
Just nu tycks det vara mer vår än vinter i sikte, när SMHI siar om hur vädret skall bli den närmaste tiden. Det har inneburit tidig vårstädning på vissa platser i landet – men i BKT-området är det fortfarande lite tvivel kring vårens sanna ankomst. Vädergudarna har ju fått tokspel förr…
– Det är ju fortfarande lite snövallar kvar också, så därför det är lite för tidigt att sätta igång vårstädningen på allvar. Det är ju inte heller helt osannolikt att det kommer mer snö i mars månad och att vi måste halkbekämpa på nytt, kommenterar Kenneth Persson på BKT.
Han menar att det dessutom är lite för blygsamma temperaturer, även om prognosen säger att det kan närma sig tvåsiffrigt till helgen som kommer. Dock är det tillräckligt mycket vår i luften för att man skall smygstarta städningen på vissa platser i centrum.
– Vi planerar att börja sopa på t ex varuhallstorget, Flugparken och liknande platser, berättar Persson.
Fotnot: Hittills denna vinter har ca 7000 ton grus gått åt vid halkbekämpning i BKT-kommunerna. Bara i Lindesberg har ca 2500 ton använts. Ett ”normalår” går det åt mellan 4000-5000 ton grus i hela BKT-regionen.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.