Spåren efter en mild vinter yttrar sig tydligt på gator och torg i centrala Lindesberg – i form av enorma mängder grus. Vintern 2014/2015 blev att handla mer om just halkbekämpning än snöröjning.- Men det är lite tidigt att sätta igång med den stora vårstädningen, dock planerar vi att smygstarta med att sopa på torgytorna i centrum, säger Kenneth Persson på Bergslagens Kommunalteknik.
Just nu tycks det vara mer vår än vinter i sikte, när SMHI siar om hur vädret skall bli den närmaste tiden. Det har inneburit tidig vårstädning på vissa platser i landet – men i BKT-området är det fortfarande lite tvivel kring vårens sanna ankomst. Vädergudarna har ju fått tokspel förr…
– Det är ju fortfarande lite snövallar kvar också, så därför det är lite för tidigt att sätta igång vårstädningen på allvar. Det är ju inte heller helt osannolikt att det kommer mer snö i mars månad och att vi måste halkbekämpa på nytt, kommenterar Kenneth Persson på BKT.
Han menar att det dessutom är lite för blygsamma temperaturer, även om prognosen säger att det kan närma sig tvåsiffrigt till helgen som kommer. Dock är det tillräckligt mycket vår i luften för att man skall smygstarta städningen på vissa platser i centrum.
– Vi planerar att börja sopa på t ex varuhallstorget, Flugparken och liknande platser, berättar Persson.
Fotnot: Hittills denna vinter har ca 7000 ton grus gått åt vid halkbekämpning i BKT-kommunerna. Bara i Lindesberg har ca 2500 ton använts. Ett ”normalår” går det åt mellan 4000-5000 ton grus i hela BKT-regionen.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.