Spåren efter en mild vinter yttrar sig tydligt på gator och torg i centrala Lindesberg – i form av enorma mängder grus. Vintern 2014/2015 blev att handla mer om just halkbekämpning än snöröjning.- Men det är lite tidigt att sätta igång med den stora vårstädningen, dock planerar vi att smygstarta med att sopa på torgytorna i centrum, säger Kenneth Persson på Bergslagens Kommunalteknik.
Just nu tycks det vara mer vår än vinter i sikte, när SMHI siar om hur vädret skall bli den närmaste tiden. Det har inneburit tidig vårstädning på vissa platser i landet – men i BKT-området är det fortfarande lite tvivel kring vårens sanna ankomst. Vädergudarna har ju fått tokspel förr…
– Det är ju fortfarande lite snövallar kvar också, så därför det är lite för tidigt att sätta igång vårstädningen på allvar. Det är ju inte heller helt osannolikt att det kommer mer snö i mars månad och att vi måste halkbekämpa på nytt, kommenterar Kenneth Persson på BKT.
Han menar att det dessutom är lite för blygsamma temperaturer, även om prognosen säger att det kan närma sig tvåsiffrigt till helgen som kommer. Dock är det tillräckligt mycket vår i luften för att man skall smygstarta städningen på vissa platser i centrum.
– Vi planerar att börja sopa på t ex varuhallstorget, Flugparken och liknande platser, berättar Persson.
Fotnot: Hittills denna vinter har ca 7000 ton grus gått åt vid halkbekämpning i BKT-kommunerna. Bara i Lindesberg har ca 2500 ton använts. Ett ”normalår” går det åt mellan 4000-5000 ton grus i hela BKT-regionen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.