Region Örebro län uppmanar kvinnor födda 1994–1999 att vaccinera sig mot HPV innan 30 juni. Foto: Håkan Risberg/Region Örebro län

Nu uppmanas vuxna upp till 26 år att ta HPV-vaccin

Folkhälsomyndigheten rekommenderar nu att alla upp till 26 års ålder vaccinerar sig mot humant papillomvirus för att minska risken för HPV-relaterad cancer. Som ett resultat av detta har Region Örebro län beslutat att erbjuda vaccinering för alla inom denna målgrupp som ännu inte blivit vaccinerade. Vaccineringen kommer att vara tillgänglig på vaccinationsmottagningarna i Örebro och Karlskoga.

Nu kan vuxna upp till och med 26 år, som vill ta HPV-vaccinet, göra det mot en kostnad av 220 kronor. Först kommer vaccinationerna att erbjudas vid mottagningarna i Örebro och Karlskoga, men det planeras också att under våren kunna erbjuda vaccinering på vårdcentraler i länet, enligt ett pressmeddelande från Region Örebro län.

Foto: Region Örebro län

Läs hela pressmeddelandet nedan:

Är du 26 år eller yngre och inte tidigare vaccinerad mot HPV? Då kan du boka tid vid någon av regionens båda vaccinationsmottagningar. Folkhälsomyndigheten rekommenderar alla till och med 26 år att vaccinera sig, då vaccin ger ett ökat skydd mot HPV-orsakad cancer.

”Det här innebär att vi i Region Örebro län möjliggör för alla i den här gruppen att vaccinera sig om de inte tidigare är vaccinerade”, säger smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen.

Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare. Foto: Pressbild

HPV-vaccin ingår sedan tidigare i det allmänna vaccinationsprogrammet för barn. Barn erbjuds vaccination mot HPV inom skolhälsovården, och det är kostnadsfritt upp till 18 års ålder. Folkhälsomyndigheten rekommenderar nu vaccination mot HPV även till ovaccinerade kvinnor och män upp till och med 26 års ålder.

Enligt beslut i Region Örebro län kan vuxna upp till och med 26 år som önskar HPV-vaccin vaccinera sig mot en avgift på 220 kronor.

Ökad risk i vissa grupper

Risken för HPV-orsakad cancer är högre inom vissa grupper. Det är därför extra angeläget att ovaccinerade män som har sex med män, transpersoner och personer som lever med hiv vaccinerar sig.

För personer över 27 är skyddseffekten av HPV-vaccination mot cancer mer osäker, därför gäller den nya rekommendationen bara upp till och med 26 år. Dock kan vaccin övervägas i enskilda fall även till personer 27 år och äldre, exempelvis till personer med förhöjd risk att utveckla cancer.

Vaccination mot HPV i Karlskoga eller Örebro

I vårt län kommer man i första hand ta emot för HPV-vaccination vid vaccinationsmottagningarna. Det innebär att personer som vill boka tid kan välja på att vaccineras i antingen Karlskoga eller i Örebro.

Pressbild. Foto: Region Örebro län

Det planeras även för att under våren kunna erbjuda möjlighet att vaccinera sig mot HPV vid vårdcentraler ute i länet.

Liksom vid annan vaccination kan tid bokas via 1177.se eller genom att ringa till regionens Kontaktcenter på telefon 019-602 80 00.

Utrotningsprojektet förlängt ett halvår

Gruppen kvinnor födda 1994-1999 är sedan tidigare en prioriterad grupp när det gäller vaccination mot HPV. Dessa erbjuds HPV-vaccination gratis fram till och med den sista juni 2025 i samband med screening hos barnmorska.

”Att det finns ett särskilt erbjudande till de kvinnorna i samband med screening beror på det så kallade utrotningsprojektet och den forskningsstudie som pågått nationellt under några år, och som nu förlängts med ett halvår” förklarar Lovisa Bergengren, överläkare och den som leder den satsningen för Region Örebro läns räkning.

För att utrota livmoderhalscancer är det nationella målet att minst 70 procent av kvinnorna födda 1994-1999 vaccineras. 70 procents vaccinationstäckning krävs för att nå så kallad flockimmunitet.

”Hittills i länet har vi nått drygt 60 procent, vilket gör att vi ligger en bit över rikssnittet som just nu är 51,6 procent” säger Lovisa Bergengren som har gott hopp om att nå målet innan sommaren.

Fakta:

• Humant papillomvirus, HPV, är en grupp vårtvirus som sprids via slemhinne- och hudkontakt.
• I Sverige är HPV den vanligaste sexuellt överförbara infektionen. De flesta infektioner läker ut av sig själv, men kan ibland bli kronisk.
• Personer med kvarstående HPV-infektion har en ökad risk att utveckla livmoderhalscancer, analcancer, cancer i svalgregionen och i könsorgan.
• Att vaccinera sig mot HPV innan man träffat på viruset är det bästa sättet att skydda sig mot HPV-relaterad cancer.
• HPV vaccination har sedan flera år varit en del av allmänna barnvaccinationsprogrammet, först för flickor och senare även för pojkar.
• Folkhälsomyndigheten rekommenderar nu även vaccination av vuxna upp till 26 år.

Publicerad 14 januari 2025 klockan 10:48

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Willhelm Sundman (L). Oppositionsråd, Region Örebro län. Pressbild: Liberalerna

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.

1 juli 2026 klockan 11:09 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.

29 juni 2026 klockan 14:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. ...
26 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget...
26 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning...
25 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.

25 juni 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.

24 juni 2026 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

På lördag arrangeras till populära Ullermuller för fjortonde året i rad. Arkivbild: Anna Fryxell

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.

23 juni 2026 klockan 08:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna...

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där ...

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter...

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Gymnasiechef Staffan Hörnberg fick en kunglig avtackning. Foto: Camilla Lagerman

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.

16 juni 2026 klockan 17:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...
16 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står ...
16 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt ...
15 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-07-02 04:40