Region Örebro län uppmanar kvinnor födda 1994–1999 att vaccinera sig mot HPV innan 30 juni. Foto: Håkan Risberg/Region Örebro län

Nu uppmanas vuxna upp till 26 år att ta HPV-vaccin

Folkhälsomyndigheten rekommenderar nu att alla upp till 26 års ålder vaccinerar sig mot humant papillomvirus för att minska risken för HPV-relaterad cancer. Som ett resultat av detta har Region Örebro län beslutat att erbjuda vaccinering för alla inom denna målgrupp som ännu inte blivit vaccinerade. Vaccineringen kommer att vara tillgänglig på vaccinationsmottagningarna i Örebro och Karlskoga.

Nu kan vuxna upp till och med 26 år, som vill ta HPV-vaccinet, göra det mot en kostnad av 220 kronor. Först kommer vaccinationerna att erbjudas vid mottagningarna i Örebro och Karlskoga, men det planeras också att under våren kunna erbjuda vaccinering på vårdcentraler i länet, enligt ett pressmeddelande från Region Örebro län.

Foto: Region Örebro län

Läs hela pressmeddelandet nedan:

Är du 26 år eller yngre och inte tidigare vaccinerad mot HPV? Då kan du boka tid vid någon av regionens båda vaccinationsmottagningar. Folkhälsomyndigheten rekommenderar alla till och med 26 år att vaccinera sig, då vaccin ger ett ökat skydd mot HPV-orsakad cancer.

”Det här innebär att vi i Region Örebro län möjliggör för alla i den här gruppen att vaccinera sig om de inte tidigare är vaccinerade”, säger smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen.

Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare. Foto: Pressbild

HPV-vaccin ingår sedan tidigare i det allmänna vaccinationsprogrammet för barn. Barn erbjuds vaccination mot HPV inom skolhälsovården, och det är kostnadsfritt upp till 18 års ålder. Folkhälsomyndigheten rekommenderar nu vaccination mot HPV även till ovaccinerade kvinnor och män upp till och med 26 års ålder.

Enligt beslut i Region Örebro län kan vuxna upp till och med 26 år som önskar HPV-vaccin vaccinera sig mot en avgift på 220 kronor.

Ökad risk i vissa grupper

Risken för HPV-orsakad cancer är högre inom vissa grupper. Det är därför extra angeläget att ovaccinerade män som har sex med män, transpersoner och personer som lever med hiv vaccinerar sig.

För personer över 27 är skyddseffekten av HPV-vaccination mot cancer mer osäker, därför gäller den nya rekommendationen bara upp till och med 26 år. Dock kan vaccin övervägas i enskilda fall även till personer 27 år och äldre, exempelvis till personer med förhöjd risk att utveckla cancer.

Vaccination mot HPV i Karlskoga eller Örebro

I vårt län kommer man i första hand ta emot för HPV-vaccination vid vaccinationsmottagningarna. Det innebär att personer som vill boka tid kan välja på att vaccineras i antingen Karlskoga eller i Örebro.

Pressbild. Foto: Region Örebro län

Det planeras även för att under våren kunna erbjuda möjlighet att vaccinera sig mot HPV vid vårdcentraler ute i länet.

Liksom vid annan vaccination kan tid bokas via 1177.se eller genom att ringa till regionens Kontaktcenter på telefon 019-602 80 00.

Utrotningsprojektet förlängt ett halvår

Gruppen kvinnor födda 1994-1999 är sedan tidigare en prioriterad grupp när det gäller vaccination mot HPV. Dessa erbjuds HPV-vaccination gratis fram till och med den sista juni 2025 i samband med screening hos barnmorska.

”Att det finns ett särskilt erbjudande till de kvinnorna i samband med screening beror på det så kallade utrotningsprojektet och den forskningsstudie som pågått nationellt under några år, och som nu förlängts med ett halvår” förklarar Lovisa Bergengren, överläkare och den som leder den satsningen för Region Örebro läns räkning.

För att utrota livmoderhalscancer är det nationella målet att minst 70 procent av kvinnorna födda 1994-1999 vaccineras. 70 procents vaccinationstäckning krävs för att nå så kallad flockimmunitet.

”Hittills i länet har vi nått drygt 60 procent, vilket gör att vi ligger en bit över rikssnittet som just nu är 51,6 procent” säger Lovisa Bergengren som har gott hopp om att nå målet innan sommaren.

Fakta:

• Humant papillomvirus, HPV, är en grupp vårtvirus som sprids via slemhinne- och hudkontakt.
• I Sverige är HPV den vanligaste sexuellt överförbara infektionen. De flesta infektioner läker ut av sig själv, men kan ibland bli kronisk.
• Personer med kvarstående HPV-infektion har en ökad risk att utveckla livmoderhalscancer, analcancer, cancer i svalgregionen och i könsorgan.
• Att vaccinera sig mot HPV innan man träffat på viruset är det bästa sättet att skydda sig mot HPV-relaterad cancer.
• HPV vaccination har sedan flera år varit en del av allmänna barnvaccinationsprogrammet, först för flickor och senare även för pojkar.
• Folkhälsomyndigheten rekommenderar nu även vaccination av vuxna upp till 26 år.

Publicerad 14 januari 2025 klockan 10:48

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.

29 augusti 2026 klockan 19:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga...

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.

26 augusti 2026 klockan 16:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.

26 augusti 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga...
26 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa kö...
25 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en ...
25 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bo Eriksson, ordförande, Kent Roth och Nicke Sedell från Linde Båtklubbctillsammans med Markus Lundin (KD). Foto: Jennie Einarsson

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.

24 augusti 2026 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

24 augusti 2026 klockan 17:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas ...

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Axelssons Buss kör skolskjutsarna i Fellingsbro. Foto: Camilla Lagerman

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”

Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.

19 augusti 2026 klockan 15:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det fångades ...
18 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...
18 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli ...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-12

2026-08-29 19:02