Region Örebro län uppmanar kvinnor födda 1994–1999 att vaccinera sig mot HPV innan 30 juni. Foto: Håkan Risberg/Region Örebro län

Nu uppmanas vuxna upp till 26 år att ta HPV-vaccin

Folkhälsomyndigheten rekommenderar nu att alla upp till 26 års ålder vaccinerar sig mot humant papillomvirus för att minska risken för HPV-relaterad cancer. Som ett resultat av detta har Region Örebro län beslutat att erbjuda vaccinering för alla inom denna målgrupp som ännu inte blivit vaccinerade. Vaccineringen kommer att vara tillgänglig på vaccinationsmottagningarna i Örebro och Karlskoga.

Nu kan vuxna upp till och med 26 år, som vill ta HPV-vaccinet, göra det mot en kostnad av 220 kronor. Först kommer vaccinationerna att erbjudas vid mottagningarna i Örebro och Karlskoga, men det planeras också att under våren kunna erbjuda vaccinering på vårdcentraler i länet, enligt ett pressmeddelande från Region Örebro län.

Foto: Region Örebro län

Läs hela pressmeddelandet nedan:

Är du 26 år eller yngre och inte tidigare vaccinerad mot HPV? Då kan du boka tid vid någon av regionens båda vaccinationsmottagningar. Folkhälsomyndigheten rekommenderar alla till och med 26 år att vaccinera sig, då vaccin ger ett ökat skydd mot HPV-orsakad cancer.

”Det här innebär att vi i Region Örebro län möjliggör för alla i den här gruppen att vaccinera sig om de inte tidigare är vaccinerade”, säger smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen.

Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare. Foto: Pressbild

HPV-vaccin ingår sedan tidigare i det allmänna vaccinationsprogrammet för barn. Barn erbjuds vaccination mot HPV inom skolhälsovården, och det är kostnadsfritt upp till 18 års ålder. Folkhälsomyndigheten rekommenderar nu vaccination mot HPV även till ovaccinerade kvinnor och män upp till och med 26 års ålder.

Enligt beslut i Region Örebro län kan vuxna upp till och med 26 år som önskar HPV-vaccin vaccinera sig mot en avgift på 220 kronor.

Ökad risk i vissa grupper

Risken för HPV-orsakad cancer är högre inom vissa grupper. Det är därför extra angeläget att ovaccinerade män som har sex med män, transpersoner och personer som lever med hiv vaccinerar sig.

För personer över 27 är skyddseffekten av HPV-vaccination mot cancer mer osäker, därför gäller den nya rekommendationen bara upp till och med 26 år. Dock kan vaccin övervägas i enskilda fall även till personer 27 år och äldre, exempelvis till personer med förhöjd risk att utveckla cancer.

Vaccination mot HPV i Karlskoga eller Örebro

I vårt län kommer man i första hand ta emot för HPV-vaccination vid vaccinationsmottagningarna. Det innebär att personer som vill boka tid kan välja på att vaccineras i antingen Karlskoga eller i Örebro.

Pressbild. Foto: Region Örebro län

Det planeras även för att under våren kunna erbjuda möjlighet att vaccinera sig mot HPV vid vårdcentraler ute i länet.

Liksom vid annan vaccination kan tid bokas via 1177.se eller genom att ringa till regionens Kontaktcenter på telefon 019-602 80 00.

Utrotningsprojektet förlängt ett halvår

Gruppen kvinnor födda 1994-1999 är sedan tidigare en prioriterad grupp när det gäller vaccination mot HPV. Dessa erbjuds HPV-vaccination gratis fram till och med den sista juni 2025 i samband med screening hos barnmorska.

”Att det finns ett särskilt erbjudande till de kvinnorna i samband med screening beror på det så kallade utrotningsprojektet och den forskningsstudie som pågått nationellt under några år, och som nu förlängts med ett halvår” förklarar Lovisa Bergengren, överläkare och den som leder den satsningen för Region Örebro läns räkning.

För att utrota livmoderhalscancer är det nationella målet att minst 70 procent av kvinnorna födda 1994-1999 vaccineras. 70 procents vaccinationstäckning krävs för att nå så kallad flockimmunitet.

”Hittills i länet har vi nått drygt 60 procent, vilket gör att vi ligger en bit över rikssnittet som just nu är 51,6 procent” säger Lovisa Bergengren som har gott hopp om att nå målet innan sommaren.

Fakta:

• Humant papillomvirus, HPV, är en grupp vårtvirus som sprids via slemhinne- och hudkontakt.
• I Sverige är HPV den vanligaste sexuellt överförbara infektionen. De flesta infektioner läker ut av sig själv, men kan ibland bli kronisk.
• Personer med kvarstående HPV-infektion har en ökad risk att utveckla livmoderhalscancer, analcancer, cancer i svalgregionen och i könsorgan.
• Att vaccinera sig mot HPV innan man träffat på viruset är det bästa sättet att skydda sig mot HPV-relaterad cancer.
• HPV vaccination har sedan flera år varit en del av allmänna barnvaccinationsprogrammet, först för flickor och senare även för pojkar.
• Folkhälsomyndigheten rekommenderar nu även vaccination av vuxna upp till 26 år.

Publicerad 14 januari 2025 klockan 10:48

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.

25 april 2026 klockan 14:52 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.

25 april 2026 klockan 11:56 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lista: Här firas Valborg

Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista...

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas

Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevh...

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum

Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i ...

Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.

23 april 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Patrik Esenius och Daniel Forsman på Lindesbergs Bilskadecenter. Foto: Camilla Lagerman

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.

22 april 2026 klockan 14:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär ...
22 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
21 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
20 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, inleder årets Vårshow - "På spåret". Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!

20 april 2026 klockan 12:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Stor...

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 ...

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig...

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.

10 april 2026 klockan 15:29 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ...
10 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...
9 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-08

2026-04-08

2026-04-07

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-03

2026-04-02

2026-04-02

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-04-25 16:44