Inte det minsta nervös var Rune Andersson för operationen - och efteråt var han riktigt glad. Foto: Hans Andersson

”Nu vill vi operera mer än tusen om året!”

Lindesbergs Lasarett har kortat köerna för gråstarrsoperationer i Örebro län. Över tusen patienter från Lindesberg och de andra norrkommunerna har sluppit resa in till Örebro. Nu vill man operera fler i Lindesberg. Redan i höst vill områdeschefen Per-Olof Larsson ha dubbelt så många operationer.- Vi vill bli bättre på att snabbare kunna ta emot gråstarrspatienter. Vi ligger inte så bra till jämfört med övriga landet och vårt mål är att kunna genomföra 1 200 operationer om året i Lindesberg. Redan från i höst vill vi öka på,  så att det blir 800 operationer om året, säger Per-Olof Larsson.

Han utreder just nu på uppdrag av hälso- och sjukvårdsdirektör Jan Olsson hur det har kan göras. Det handlar främst om att få ihop en organisation för läkare, sköterskor och annan personal. När det gäller operationslokaler, ser Per-Olof Larsson att det går att ordna med det som finns nu och med den flexibilitet som de lokalerna har. Idag behöver 3 500 gråstarrsoperationer göras i länet varje år. De görs av Lindesbergs Lasarett , USÖ och den privata Capio Läkargruppen i Örebro. Patienterna ska inte behöva vänta så länge som idag på att opereras, tycker Per-Olof Larsson.
 
Det var för knappt tre år sedan – den 18 april 2012 – som den första operationen för gråstarr ( kataraktoperation, som det heter på läkarspråk) genomfördes på Lindesbergs Lasarett. Då beräknades behovet till 2 600 operationer om året i länet.Gösta Persson från Lindesberg var den allra första patienten, när han fick högra ögat opererat.  Nu är han inne för att fixa det vänstra.
 – Det är ju som ett grått dis och färgerna blir annorlunda, men nu får jag tillbaka den syn jag hade förut och jag ser färgerna, säger han.
 
Han sitter i patientväntrummet – fortfarande i de vita kläder han haft under operationen. Rune Andersson från Stråssa väntar på sin andra gråstarrsoperation och redan i väntrummet förbereds han med pupillvidgande droppar av sjuksköterskan Ann-Sofi Eriksson.


Rune Andersson förbereds för operationen redan i patientväntrummet. Foto: Hans Andersson
 
– Nu är det dags för det vänstra ögat. Om jag blundar med det opererade högra ögat, så är det suddigt på det vänstra och ute i trafiken störs jag av billjusen och ser flera lampor än det är, säger Rune, test-tittar på väggklockan och beskriver skillnaden.  Min fru har opererat båda ögonen och kan nu läsa vanlig tidningstext utan besvär.
 
Rune och Gösta är två av de tio som opereras den här onsdagen. Det är främst  patienter från Lindesbergstrakten som opereras här. De får också alla mätningar och undersökningar gjorda på lasarettet i Lindesberg. Ibland kommer det patienter också från de södra länsdelarna och rentav från Arboga, som ju tillhör USÖ, när det gäller den regionala ögonsjukvården.
 
 – Det är perfekt att bli opererad i Lindesberg. Alla här är så trevliga och det är lättare att hitta här än i det stora sjukhuset USÖ i Örebro, säger Rune Andersson. Lindrigare än så här kan det inte bli.
 
Det är ögonläkaren Birgitta Ejdervik-Lindblad som opererar Rune och som får resa till Lindesberg i stället – en av de ögonkirurger från Universitetssjukhuset i Örebro, USÖ, som varje onsdag utför tio gråstarrsoperationer.


På runt en kvart har Birgitta Ejdervik-Lindblad opererat Runes öga. Foto: Hans Andersson
 

– Det blir 350 – 400 operationer om året här i Lindesberg, berättar hon. Det började för att USÖ inte hade operationssalar, så det räckte för att öka antalet kataraktoperationer. Vi har en stor andel äldre i länet och behovet av kataraktoperationer ökar. Samtidigt började USÖ ta emot ett större antal patienter från andra delar av landet som behövde operera sin hornhinna. Trots det har vi kunnat korta köerna och väntetiden i Lindesberg är just nu ca tre månader.


Så här ser en gråstarrsoperation ut i närbild. Foto: Hans Andersson

Hon välkomnar tanken på att öka operationerna i Lindesberg. Själva ingreppet tar under en kvart och med allt arbete före och efter det får Rune Andersson vara i operationsrummet ungefär 20 minuter. Zdenka Trlicik och Yvonne Lamu är operationssköterskor medan Ann-Sofi Eriksson står för omvårdnandet  av Rune, som efteråt, när han fått kaffe, informerar honom om hur det kommer att kännas de närmaste timmarna/dagarna, vad han kan göra och vad han ska undvika för att inte ögat ska infekteras.
 
– Jag jobbar annars mest på ögonmottagningen och då mycket med administration, säger Ann-Sofi Eriksson. Jag har jobbat ungefär 40 år i yrket och tycker det är roligt att få jobba så här nära patienterna. Det skulle vara roligt om vi fick operera ännu mer här i Lindesberg.
 
Lindesbergs Lasarett ansvarar för den allmänna medicinska kompetensen och för vårdflöden, när det gäller gråstarrsoperationerna. Regionledningen arbetar efter idén om en sjukvård på tre ben – Örebro, Lindesberg och Karlskoga och gråstarrsoperationerna i Lindesberg är ett bra exempel på hur man kan samordna resurser mellan sjukhusen. ”Vi kommer att se fler samarbeten av det här slaget i framtiden”, sade sjukhusdirektören i Lindesberg när de här operationerna drog igång för tre år sedan.


Inte det minsta nervös var Rune Andersson för operationen – och efteråt var han riktigt glad. Foto: Hans Andersson

Rune Andersson åker hem till Stråssa och om han skulle vilja ta fram en el-ritning och titta på den som han gjorde, när han och kompanjonen Frank drev installationsföretag – utan att bli för ansträngd i ögat – då kan han göra det. Han är ett bra exempel på den bättre  livskvalitet som Birgitta Ejdervik-Lindblad säger att hon vill ge patienterna. Och inte var det pirrigt innan operationen:
 
– Inte det minsta! Jag har väl haft en sagolik tur, jag har aldrig opererats för något innan det här – och sjukskriven har jag varit 21 dagar under 67 år.
 
Fakta: Gråstarr, eller katarakt, innebär att ögats lins grumlas vilket leder till försämrad synskärpa. Gråstarr kan ge endast lätta bländningsbesvär men också leda till att synen försämras så att patienten bara kan skilja mellan ljus och mörker.

Publicerad 6 februari 2015 klockan 12:29

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Camilla Lagerman

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

30 januari 2026 klockan 18:35 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Remy Envik Claesson, Elsa Eremo, Daniel Flodström och Simon Svensson är med i Lindeskolans elevkår. Foto: Camilla Lagerman

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.

30 januari 2026 klockan 16:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i ...

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det ä...

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ...

Sara Sporre. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”

Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.

29 januari 2026 klockan 13:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd

Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars

29 januari 2026 klockan 12:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad "kompis-soffa" i anslutning till generationsparken på ...
28 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Man döms till vård efter misshandel – skrek att de var satanister och djävulsdyrkare
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog s...
28 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i ...
28 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bild: Lindesbergs kommun

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.

27 januari 2026 klockan 12:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Området som nu utreds är markerat med röd cirkel. Bild från Lindesbergs kommun.

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.

26 januari 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite ö...

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.

23 januari 2026 klockan 17:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken...

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de ...

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i ...

FFIK:s Esther de Haan är trött på alla inbrott som drabbar föreningen. Foto: Anna Fryxell

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”

Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.

21 januari 2026 klockan 09:58 av Anna Fryxell Visa hela artikeln

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke...
20 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig...
20 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av ...
19 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-31 20:24