De 4200 biljetterna till 2019 års Caprice sålde slut på blott fyra dagar. Nu har dock Manskören Harmoni arbetat fram en ny möjlighet till alla som står utan biljett.
– Vi kommer att visa showen på storbildsskärm i Lindeskolan aula via direktlänk från arenan, berättar Roland Hellsing, ordförande för Manskören Harmoni.
Att arrangören nu väljer att livesända årets Caprice, är ett resultat av ett slumpmässigt möte som ägde rum i Stockholm i december månad.
– Strax efter biljettsläppet, åkte jag till Stockholm och hälsade på hos barnbarnen. När vi tillsammans åkte till Barkarby för att handla godis, så sprang jag på två bekanta hemifrån Lindesberg ”bara så där”. Vi började prata om capricen och att biljetterna sålde slut, när en av dem säger: ”Varför inte länka showen till Folkets Hus?”. Men det var ju en jättebra idé, tänkte jag, berättar Roland Hellsing.
Idén tog Roland med sig hem till styrelsen, som utan att blinka godkände förslaget.
– Men istället för Folkets Hus så var det Lindeskolans aula, som jag presenterade som förslag. Aulan är bättre och ligger ju alldeles intill arenan, så man som publik känner sig närmare eventet, påpekar Hellsing.
När de 4200 biljetterna hade sålts slut, stod det fortfarande människor i kö för de eftertraktade plåtarna. Genom att livesända showen i aulan, hoppas Manskören Harmoni att fler känner glädje över att få se showen – om än ej i arenan.
– Vi hoppas verkligen att det här kan tillgodose alla som inte fick tag på biljetter, säger Roland.
Biljettpriset för livesändningen, som ger kvällsföreställningen kl. 18.30, är halva ordinarie biljettpris, det vill säga 240 kronor.
– Vi behöver dock komma upp i 100 sålda biljetter för att täcka kostnaderna för det här, så vi uppmanar alla som önskar en biljett att anmäla sig till storbild@harmoni.nu, avslutar Roland Hellsing.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.