Lindesberg centrum kan få en helt ny infart till centrum för att underlätta för trafikflödet då Kristinavägen blir trängre och långsammare efter ombyggnaden som står som förslag från bl a stadsarkitekt Måns Hallén. Planerna bygger på en projektering som gjordes redan i början på 1900-talet. Nu har man dammat av ritningarna och studerat, arbetat vidare och utvecklat dem. Infarten är planerad att läggas rakt igenom den plats där Bergslagens Bil ligger idag och fortsätta söderut förbi Bergslagsposten på Järnvägsgatan. I korsningen ska då en rondell byggas för att inte stoppa upp trafiken. Bergslagens Bil är, trots att man tvingas flytta på sig, positiva till förslaget. Kommunen kan komma att köpa deras gamla byggnad för att kunna öppna upp området, och firman kommer troligtvis bygga en helt ny lokal intill övriga bilfirmor på Fotbollsgatan.
Centrumprojektet som sträcker sig fram till 2005 består av flera delprojekt som tillsammans ska ge ett helt nytt intryck av stadens centrum. I första etappen, som påbörjades förra året, tog man tag i återvinningsstationen utanför Folkets Hus. Andra etappen är det Måns Hallén presenterade för en tid sedan – försköning av centrum med bl a en allé av lindar. Tanken är att den tredje etappen skall vara genomfartsleden man nu presenterar. I första hand kommer den nya leden sträcka sig fram till Polarresor. Tanken är att kollektivtrafiken ska slippa ta Kristinavägen för att nå stationen. Dessutom blir det lättare för resenärer att ta sig till och från stationsområdet, vilket är viktigt då Tåg i Bergslagen börjar rulla, menar Hallén.
–Syftet är både att göra en lösning som gynnar trafiken, då den tunga trafiken i första hand, och en entréplats som tillför mer människor i rörelse i området. Det blir då ett välexponerat läge som jag tror kan bli mycket intressant för näringsidkare, säger Hallén. Dessutom kommer infartsleden att få samma grönskande behandling som Kristinavägen – en lindallé.
Genomfart ända till övergången vid Hermanstorpsvägen kan bli en vidareutveckling av det hela. Måns Hallén ser nu över möjligheterna att förlänga infarten ända ner till järnvägskorsningen vid Tempo-butiken. Många undrar säkerligen hur detta ska går till på grund av det knappa utrymmet mellan byggnaderna och järnvägsspåren. –Det finns flera lösningar på såna här trafikfrågor. En lösning är att helt enkelt flytta på järnvägen något närmare Banvägen. Som det är idag så tar spåret en kraftig sväng vid den aktuella sträckan, och därför menar jag att man kan räta ut svängen och på så sätt få mer utrymme för vår idé om genomfarten, säger Hallén.
Se skiss på infarten>> Karta>>
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ledda av polis från Ekobrottsmyndigheten i samverkan med Polismyndigheten Region Mitt och Bergslagen. Insatsen skedde under tisdagen på ett tiotal adresser omkring Arboga, Lindesberg och Strängnäs.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.