Lindesberg centrum kan få en helt ny infart till centrum för att underlätta för trafikflödet då Kristinavägen blir trängre och långsammare efter ombyggnaden som står som förslag från bl a stadsarkitekt Måns Hallén. Planerna bygger på en projektering som gjordes redan i början på 1900-talet. Nu har man dammat av ritningarna och studerat, arbetat vidare och utvecklat dem. Infarten är planerad att läggas rakt igenom den plats där Bergslagens Bil ligger idag och fortsätta söderut förbi Bergslagsposten på Järnvägsgatan. I korsningen ska då en rondell byggas för att inte stoppa upp trafiken. Bergslagens Bil är, trots att man tvingas flytta på sig, positiva till förslaget. Kommunen kan komma att köpa deras gamla byggnad för att kunna öppna upp området, och firman kommer troligtvis bygga en helt ny lokal intill övriga bilfirmor på Fotbollsgatan.
Centrumprojektet som sträcker sig fram till 2005 består av flera delprojekt som tillsammans ska ge ett helt nytt intryck av stadens centrum. I första etappen, som påbörjades förra året, tog man tag i återvinningsstationen utanför Folkets Hus. Andra etappen är det Måns Hallén presenterade för en tid sedan – försköning av centrum med bl a en allé av lindar. Tanken är att den tredje etappen skall vara genomfartsleden man nu presenterar. I första hand kommer den nya leden sträcka sig fram till Polarresor. Tanken är att kollektivtrafiken ska slippa ta Kristinavägen för att nå stationen. Dessutom blir det lättare för resenärer att ta sig till och från stationsområdet, vilket är viktigt då Tåg i Bergslagen börjar rulla, menar Hallén.
–Syftet är både att göra en lösning som gynnar trafiken, då den tunga trafiken i första hand, och en entréplats som tillför mer människor i rörelse i området. Det blir då ett välexponerat läge som jag tror kan bli mycket intressant för näringsidkare, säger Hallén. Dessutom kommer infartsleden att få samma grönskande behandling som Kristinavägen – en lindallé.
Genomfart ända till övergången vid Hermanstorpsvägen kan bli en vidareutveckling av det hela. Måns Hallén ser nu över möjligheterna att förlänga infarten ända ner till järnvägskorsningen vid Tempo-butiken. Många undrar säkerligen hur detta ska går till på grund av det knappa utrymmet mellan byggnaderna och järnvägsspåren. –Det finns flera lösningar på såna här trafikfrågor. En lösning är att helt enkelt flytta på järnvägen något närmare Banvägen. Som det är idag så tar spåret en kraftig sväng vid den aktuella sträckan, och därför menar jag att man kan räta ut svängen och på så sätt få mer utrymme för vår idé om genomfarten, säger Hallén.
Se skiss på infarten>> Karta>>
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.