I våras köpte Kumlabon Carin Collin kaféet Kingsgården på Kungsgatan. Hennes ambition är att upprätthålla kaféets signum, det vill säga att kombinera kaféverksamhet med ett konstgalleri. Men Carin har även satt sin egen prägel på det hela genom ett svalkande gott komplement.
I lokalens norra del finns ytterligare ett litet rum. Ett rum som dessutom har en entrédörr ut mot Kungsgatan. Perfekta förutsättningar för ytterligare en idé, tänkte Carin i samband med att hon öppnade kaféverksamheten i våras. Inför den stundande sommaren sökte hon tillstånd att börja med en glasservering, en regelrätt glassbar. I förra veckan fick hon godkänt från alla instanser och kunde hålla premiär nu i lördags.
-Jag insåg ganska omgående att man behövde öka omsättningen för att lyckas med det här, så därför tyckte jag att en glassbar kunde passa bra. Glass och även milkshakes tycker ju de allra flesta om dessutom, konstaterar hon.
Glass är kanske inte det första man tänker på när man hör ordet kaffe eller kafé. Dock finns det en bred anhängarskara som hävdar motsatsen.
-Det är faktiskt ganska vanligt bland lite äldre att dricka kaffe till en god glass. Idag finns det ju så många olika smaker att välja mellan och flera passar utmärkt till en kopp kaffe, förklarar Carin.
INSÄNDARE/DEBATT: Beroende och skadligt bruk av alkohol och narkotika är ett växande samhällsproblem som kräver omedelbar och långsiktig uppmärksamhet. I Statens offentliga utredningar (SOU 2023:62) föreslås ett flertal åtgärder för att förbättra vård, stöd och forskning inom området. En central del av förslagen handlar om att säkerställa att kompetensförsörjningen inom vård och socialt arbete stärks, samt att forskningen får mer fokus och resurser. En myndighet ska fungera som en pådrivande kraft för att se till att dessa insatser blir både effektiva och hållbara. Men frågan om hur vi bäst hanterar beroendeproblematiken är inte enkel. Vi måste hitta en balans mellan att förebygga, behandla och samtidigt minska skadorna för dem som redan är drabbade.
De tre unga män i 20-årsåldern från Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, omhäktades under fredagen. Samtliga är fortsatt misstänkta på sannolika skäl, vilket är den högre misstankegraden.
Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanför, spända på att få se Lindesbergs nyaste livsmedelsbutik. När klockan slog 10:00 fylldes butiken snabbt av köpsugna kunder som fyllde sina varukorgar.
– Många reagerade på att det var så stort, de hade förväntat sig att vår mjölkkyl skulle vara som en liten låda ungefär, så det är jättekul, säger vd Mikael Karlsson glatt.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som kommer rymma allt ifrån frukt och grönt, mejeri, djupfryst, bröd, till torrvaror med mera.
– Det känns väldigt roligt och spännande, säger vd Mikael Karlsson.
Vid ortopedmottagningen på Lindesbergs lasarett utförs dagligen ett stort antal knä- och höftledsprotesoperationer, och under 2024 sattes ett nytt rekord med hela 1240 genomförda ledbyten. Enligt ett pressmeddelande från Region Örebro län är avdelningen, trots det ökade antalet operationer, bäst i Sverige när det gäller låga infektionssiffror.
– Det är också jätteroligt att vi håller god kvalitet och att vi bibehåller den trots att vi ökat antalet operationer och även opererar sommartid vilket ibland har ifrågasatts. Det här bevisar att det går att kombinera kvantitet med bra kvalitet, säger Gunnar Falk, sektionschef för Protessektionen.
INSÄNDARE/DEBATT: Nedläggningen av Statens Servicekontor i Lindesberg är inte genomtänkt, varken från SD-stödda regeringens minskade anslag, som är det orsakande faktorn till nedläggningen, men inte heller i den konsekvensanalys som Statens servicecenter har gjort.
Den här veckan har gett mig vårkänslor.