Vid midnatt släppte Chris Kläfford sin allra senaste och efterlängtade singel ” What happened to us”, som nu finns att lyssna på hos streamingjätten Spotify.
– Jag är väldigt spänd på att höra vad folk tycker, eftersom det här är den första låten som jag har varit med och gjort själv, berättar Chris och fortsätter:
– Man kan ju inte vara älskad av alla, det vet jag ju, men personligen tycker jag att låten är cool och jag själv gillar att lyssna på den.
Det är ett fortsatt hektiskt schema för Chris, som har hela 70 spelningar inbokade fram till början av september. Under den tiden ska han förutom att spela i Sverige även uppträda både i Finland och på Island. Men först ska singeln släppas officiellt med en stor releasefest.
– På fredag (läs idag) blir det release på Clarion Sign i Stockholm, det är öppet för alla, så det är bara att dyka upp. Sedan blir det tidig uppstigning på lördag då jag ska vara med i TV4:s nyhetsmorgon, där jag ska framföra min singel akustiskt och dessutom kommer jag spela en helt ny låt som aldrig tidigare spelats, säger Chris hemlighetsfullt.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen – då en ny brand upptäckts i det idag obebodda huset.
Under natten till måndag blev polisen i region Bergslagen kontaktade av polisen i region Mitt. Anledning var en pågående biljakt på E18 som fortsatte in på länsväg 249 och därmed blev ett ärende för vårt polisområde. Dramatiken fick sitt slut i höjd med Vedevåg, där man med hjälp av spikmatta fick stopp på vansinnesfärden.
– Det gick i höga hastigheter vid tillfällen, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen med festligt utsmyckade lastbilar som dunkade ut musik ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Missade du när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva karnevalstämningen som fyllde Lindesbergs gator och torg.
Dagligen kan vi läsa insändare om det kritiska läget i förskolan på olika platser i Sverige, och Lindesbergs kommun är dessvärre inte något undantag! Våra förutsättningar blir allt sämre och sämre. Var är vi på väg? De senaste årtiondena har det skett en stor samhällsförändring som kräver att alla jobbar heltid. Detta leder till att många barn vistas i förskolan mer än heltid vilket gör att det blir svårare för oss att få våra resurser att räcka till.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs församlingshem delades två stipendier ut till glada mottagare. Syskonen Linus och Tova Friman tilldelades årets kulturstipendium för sin målmedvetenhet och kärlek till sitt hantverk. Årets föreningsledarstipendium gick till Ingegerd Karlsson för hennes engagemang som ledare i Lindesbergs AGF.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.