Efter fyra rysarset, kunde Linde Volley jubla in tre nya poäng till Elitseriens tabell. Starka prestationer gjordes från hela laget, där Ida Larsson blev största poänggörare med 25 poäng till laget. Tre nya poäng innebär dessutom en ny avancering i tabellen för Linde, som nu klättrat upp till en nionde plats.
Linde Volley har visat en stor förändring i både laget, men också inom spelet sedan årsskiftet. Tre segrar inom årets fyra matcher, har varit resultatet efter en tung säsongsinledning. En inledning där man spelade in totalt tre setsegrar, på 13 matcher.
Den första setsegern för Lindedamerna kom under ett tidigt oktober i arenan, där Värnamo gästade. Trots en jämn kamp om poängen, fick Linde Volley lämna planen utan tabellpoäng med 1-3 på poängtavlan.
Under årets femte match, blev det däremot ett helomvänt resultat när man tog sig till Jönköping under söndagen.
Precis som mötet i arenan, blev det en jämn kamp om de tre tabellpoängen. Trots en fin inledning med en inledande setseger, kom misstagen i spelet när man gick in för det andra setet.
Med missade servar inledningsvis och flera bollar utanför planen, fick Värnamo chansen att utöka till en farlig ledning. Trots en stark upphämtning av Linde Volley, var hämtningen för stor att bära. Detta gav Värnamo en setseger.
Två mycket jämna set avslutade matchen, där ett fint lagarbete gav Linde segern i båda. Ida Larsson blev matchens starkaste poänggörare, efter många svårfångade bollar. Även Lexi Pollard och Martina Konecna var till stor hjälp under matchen, med nyttiga servepoäng och inspelade bollar.
Även med Zeinab Kamaras blockeringar vid nätet, blev Linde svårslaget för Värnamo.
Med tre nya poäng till tabellen, klättar Linde ytterligare i tabellen. Två matcher återstår inför SM-slutspelet, där sex poäng finns att spela om. Segrar i båda skulle ställa Linde Volley mot tabelljumbon IKSU i åttondelsfinalen.
Resultat Värnamo-Linde Volley
Slutresultat: 1-3 (19-25, 25-21, 23-25, 25-27)
Publik: –
Poänggörare: Ida Larsson (25), Martina Konecna (21), Lexi Pollard (16), Zeinab Kamara (7), Mariana Baddini (3)
Läget i tabellen: Efter tre nya poäng, går Linde Volley förbi Värnamo i tabellen. Två poäng skiljer lagen från varandra, medan det behövs fyra poäng för att ta sig förbi Lund. Nästa motstånd däremot, är den tuffa tabelltrean Engelholm.
Nästa match: Lördagen 20:e februari vs Engelholm i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.