Arkivbild Foto: Hasse Persson

Ny seger för Linde Volley

Efter fyra rysarset, kunde Linde Volley jubla in tre nya poäng till Elitseriens tabell. Starka prestationer gjordes från hela laget, där Ida Larsson blev största poänggörare med 25 poäng till laget. Tre nya poäng innebär dessutom en ny avancering i tabellen för Linde, som nu klättrat upp till en nionde plats.

Linde Volley har visat en stor förändring i både laget, men också inom spelet sedan årsskiftet. Tre segrar inom årets fyra matcher, har varit resultatet efter en tung säsongsinledning. En inledning där man spelade in totalt tre setsegrar, på 13 matcher.

Den första setsegern för Lindedamerna kom under ett tidigt oktober i arenan, där Värnamo gästade. Trots en jämn kamp om poängen, fick Linde Volley lämna planen utan tabellpoäng med 1-3 på poängtavlan.
Under årets femte match, blev det däremot ett helomvänt resultat när man tog sig till Jönköping under söndagen.

Precis som mötet i arenan, blev det en jämn kamp om de tre tabellpoängen. Trots en fin inledning med en inledande setseger, kom misstagen i spelet när man gick in för det andra setet.

Med missade servar inledningsvis och flera bollar utanför planen, fick Värnamo chansen att utöka till en farlig ledning. Trots en stark upphämtning av Linde Volley, var hämtningen för stor att bära. Detta gav Värnamo en setseger.

Två mycket jämna set avslutade matchen, där ett fint lagarbete gav Linde segern i båda. Ida Larsson blev matchens starkaste poänggörare, efter många svårfångade bollar. Även Lexi Pollard och Martina Konecna var till stor hjälp under matchen, med nyttiga servepoäng och inspelade bollar.
Även med Zeinab Kamaras blockeringar vid nätet, blev Linde svårslaget för Värnamo.

Med tre nya poäng till tabellen, klättar Linde ytterligare i tabellen. Två matcher återstår inför SM-slutspelet, där sex poäng finns att spela om. Segrar i båda skulle ställa Linde Volley mot tabelljumbon IKSU i åttondelsfinalen.

Resultat Värnamo-Linde Volley
Slutresultat: 1-3 (19-25, 25-21, 23-25, 25-27)
Publik: –

Poänggörare: Ida Larsson (25), Martina Konecna (21), Lexi Pollard (16), Zeinab Kamara (7), Mariana Baddini (3)

Läget i tabellen: Efter tre nya poäng, går Linde Volley förbi Värnamo i tabellen. Två poäng skiljer lagen från varandra, medan det behövs fyra poäng för att ta sig förbi Lund. Nästa motstånd däremot, är den tuffa tabelltrean Engelholm.

Nästa match: Lördagen 20:e februari vs Engelholm i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00

Publicerad 14 februari 2021 klockan 17:56

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Nu är nomineringen öppen till årets pedagogiska pris. Foto: Lindesbergs kommun

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.

2 februari 2026 klockan 10:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”

På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.

2 februari 2026 klockan 09:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70...

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ...

Gymnasiechef Staffan Hörnberg. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.

30 januari 2026 klockan 15:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.

30 januari 2026 klockan 17:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud ...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som ...
29 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige fr...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bild från Lindesbergs kommun.

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.

28 januari 2026 klockan 15:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Man döms till vård efter misshandel – skrek att de var satanister och djävulsdyrkare

I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.

28 januari 2026 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs ...

Matilda Bjunge (t.v.) med Caspian och kattuppfödaren Åse Nyman (t.h.) med Cassie. Båda med söndagens nomineringsmedaljer. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.

26 januari 2026 klockan 11:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. ...

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara ...

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken...

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de ...

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Foto: Timmy Lundegård

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”

I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.

21 januari 2026 klockan 19:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat fö...
21 januari 2026 av Anna Fryxell
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-20

2026-01-20

2026-01-19

2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-14

2026-02-03 08:06