Efter fyra rysarset, kunde Linde Volley jubla in tre nya poäng till Elitseriens tabell. Starka prestationer gjordes från hela laget, där Ida Larsson blev största poänggörare med 25 poäng till laget. Tre nya poäng innebär dessutom en ny avancering i tabellen för Linde, som nu klättrat upp till en nionde plats.
Linde Volley har visat en stor förändring i både laget, men också inom spelet sedan årsskiftet. Tre segrar inom årets fyra matcher, har varit resultatet efter en tung säsongsinledning. En inledning där man spelade in totalt tre setsegrar, på 13 matcher.
Den första setsegern för Lindedamerna kom under ett tidigt oktober i arenan, där Värnamo gästade. Trots en jämn kamp om poängen, fick Linde Volley lämna planen utan tabellpoäng med 1-3 på poängtavlan.
Under årets femte match, blev det däremot ett helomvänt resultat när man tog sig till Jönköping under söndagen.
Precis som mötet i arenan, blev det en jämn kamp om de tre tabellpoängen. Trots en fin inledning med en inledande setseger, kom misstagen i spelet när man gick in för det andra setet.
Med missade servar inledningsvis och flera bollar utanför planen, fick Värnamo chansen att utöka till en farlig ledning. Trots en stark upphämtning av Linde Volley, var hämtningen för stor att bära. Detta gav Värnamo en setseger.
Två mycket jämna set avslutade matchen, där ett fint lagarbete gav Linde segern i båda. Ida Larsson blev matchens starkaste poänggörare, efter många svårfångade bollar. Även Lexi Pollard och Martina Konecna var till stor hjälp under matchen, med nyttiga servepoäng och inspelade bollar.
Även med Zeinab Kamaras blockeringar vid nätet, blev Linde svårslaget för Värnamo.
Med tre nya poäng till tabellen, klättar Linde ytterligare i tabellen. Två matcher återstår inför SM-slutspelet, där sex poäng finns att spela om. Segrar i båda skulle ställa Linde Volley mot tabelljumbon IKSU i åttondelsfinalen.
Resultat Värnamo-Linde Volley
Slutresultat: 1-3 (19-25, 25-21, 23-25, 25-27)
Publik: –
Poänggörare: Ida Larsson (25), Martina Konecna (21), Lexi Pollard (16), Zeinab Kamara (7), Mariana Baddini (3)
Läget i tabellen: Efter tre nya poäng, går Linde Volley förbi Värnamo i tabellen. Två poäng skiljer lagen från varandra, medan det behövs fyra poäng för att ta sig förbi Lund. Nästa motstånd däremot, är den tuffa tabelltrean Engelholm.
Nästa match: Lördagen 20:e februari vs Engelholm i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.