Efter fyra rysarset, kunde Linde Volley jubla in tre nya poäng till Elitseriens tabell. Starka prestationer gjordes från hela laget, där Ida Larsson blev största poänggörare med 25 poäng till laget. Tre nya poäng innebär dessutom en ny avancering i tabellen för Linde, som nu klättrat upp till en nionde plats.
Linde Volley har visat en stor förändring i både laget, men också inom spelet sedan årsskiftet. Tre segrar inom årets fyra matcher, har varit resultatet efter en tung säsongsinledning. En inledning där man spelade in totalt tre setsegrar, på 13 matcher.
Den första setsegern för Lindedamerna kom under ett tidigt oktober i arenan, där Värnamo gästade. Trots en jämn kamp om poängen, fick Linde Volley lämna planen utan tabellpoäng med 1-3 på poängtavlan.
Under årets femte match, blev det däremot ett helomvänt resultat när man tog sig till Jönköping under söndagen.
Precis som mötet i arenan, blev det en jämn kamp om de tre tabellpoängen. Trots en fin inledning med en inledande setseger, kom misstagen i spelet när man gick in för det andra setet.
Med missade servar inledningsvis och flera bollar utanför planen, fick Värnamo chansen att utöka till en farlig ledning. Trots en stark upphämtning av Linde Volley, var hämtningen för stor att bära. Detta gav Värnamo en setseger.
Två mycket jämna set avslutade matchen, där ett fint lagarbete gav Linde segern i båda. Ida Larsson blev matchens starkaste poänggörare, efter många svårfångade bollar. Även Lexi Pollard och Martina Konecna var till stor hjälp under matchen, med nyttiga servepoäng och inspelade bollar.
Även med Zeinab Kamaras blockeringar vid nätet, blev Linde svårslaget för Värnamo.
Med tre nya poäng till tabellen, klättar Linde ytterligare i tabellen. Två matcher återstår inför SM-slutspelet, där sex poäng finns att spela om. Segrar i båda skulle ställa Linde Volley mot tabelljumbon IKSU i åttondelsfinalen.
Resultat Värnamo-Linde Volley
Slutresultat: 1-3 (19-25, 25-21, 23-25, 25-27)
Publik: –
Poänggörare: Ida Larsson (25), Martina Konecna (21), Lexi Pollard (16), Zeinab Kamara (7), Mariana Baddini (3)
Läget i tabellen: Efter tre nya poäng, går Linde Volley förbi Värnamo i tabellen. Två poäng skiljer lagen från varandra, medan det behövs fyra poäng för att ta sig förbi Lund. Nästa motstånd däremot, är den tuffa tabelltrean Engelholm.
Nästa match: Lördagen 20:e februari vs Engelholm i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.