Efter fyra rysarset, kunde Linde Volley jubla in tre nya poäng till Elitseriens tabell. Starka prestationer gjordes från hela laget, där Ida Larsson blev största poänggörare med 25 poäng till laget. Tre nya poäng innebär dessutom en ny avancering i tabellen för Linde, som nu klättrat upp till en nionde plats.
Linde Volley har visat en stor förändring i både laget, men också inom spelet sedan årsskiftet. Tre segrar inom årets fyra matcher, har varit resultatet efter en tung säsongsinledning. En inledning där man spelade in totalt tre setsegrar, på 13 matcher.
Den första setsegern för Lindedamerna kom under ett tidigt oktober i arenan, där Värnamo gästade. Trots en jämn kamp om poängen, fick Linde Volley lämna planen utan tabellpoäng med 1-3 på poängtavlan.
Under årets femte match, blev det däremot ett helomvänt resultat när man tog sig till Jönköping under söndagen.
Precis som mötet i arenan, blev det en jämn kamp om de tre tabellpoängen. Trots en fin inledning med en inledande setseger, kom misstagen i spelet när man gick in för det andra setet.
Med missade servar inledningsvis och flera bollar utanför planen, fick Värnamo chansen att utöka till en farlig ledning. Trots en stark upphämtning av Linde Volley, var hämtningen för stor att bära. Detta gav Värnamo en setseger.
Två mycket jämna set avslutade matchen, där ett fint lagarbete gav Linde segern i båda. Ida Larsson blev matchens starkaste poänggörare, efter många svårfångade bollar. Även Lexi Pollard och Martina Konecna var till stor hjälp under matchen, med nyttiga servepoäng och inspelade bollar.
Även med Zeinab Kamaras blockeringar vid nätet, blev Linde svårslaget för Värnamo.
Med tre nya poäng till tabellen, klättar Linde ytterligare i tabellen. Två matcher återstår inför SM-slutspelet, där sex poäng finns att spela om. Segrar i båda skulle ställa Linde Volley mot tabelljumbon IKSU i åttondelsfinalen.
Resultat Värnamo-Linde Volley
Slutresultat: 1-3 (19-25, 25-21, 23-25, 25-27)
Publik: –
Poänggörare: Ida Larsson (25), Martina Konecna (21), Lexi Pollard (16), Zeinab Kamara (7), Mariana Baddini (3)
Läget i tabellen: Efter tre nya poäng, går Linde Volley förbi Värnamo i tabellen. Två poäng skiljer lagen från varandra, medan det behövs fyra poäng för att ta sig förbi Lund. Nästa motstånd däremot, är den tuffa tabelltrean Engelholm.
Nästa match: Lördagen 20:e februari vs Engelholm i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.