Nya artister på festivalslistan

Om ganska precis två månader drar årets stora musikfestival AugustiBuller igång i stan. Som vanligt blir det ett späckat program i dagarna två. I ett pressmeddelande berättar nu arrangörerna att ytterligare 10 artister har bokats. I nuläget betyder det att 26 band är bokade och klara. Men fler blir det lovar arrangörerna, dessa tillkännages vid ett senare tillfälle. De 10 nytillkomna band/artisterna är:

Diefenbaker – Melodiös punkrock är det som gäller här. Diefenbaker har i skymundan släppt en vinyl-EP som håller mycket hög klass. Som Propaghandi blandat med Starmarket, helt underbart. Att bandet sedan har gjort en USA-turné stärker bara deras position

Dynamo Chapel – Sångaren Magnus Ericsson är tveklöst Sveriges svar på en souldoftande Morrison men där rock n’ rollens partiklar ändå dominerar. Och det med en beslutsamhet och kraft som inte synts till sedan Union Carbide. Ändå är låtarna betydligt mognare och kan, utan att låta överdriven, faktiskt jämföras med Springsteens storhetstid under 70-talet.

Liberator – Alla har någon gång hört talas om Liberator. Bandet som gått från mysig ska till den mer rockiga skolan och nu landat i ett land fyllt med glädje och ös. En självklar liveupplevelse för de som vill dansa. Liberator kommer bara göra några enstaka spelningar i Sverige i år, missa inte detta!

Nine – Från Linköping kommer Nine som med sin hardcore-metal skrämmer upp ekorrarna på Loppholmarna i träden. Ingen går opåverkad ifrån en Nine-spelning.

Perkele – Äntligen kan vi presentera ett riktigt oi!-band till Augustibuller. Perkele har blivit hjältar inom den svenska scenen och får nu chansen att röja sönder scenen. Be there or be square.

Chickenpox – Tidigare i år har vi läst att Chickenpox har kastat in handduken och troligen gjort sin sista spelning. Eller? Vi på Augustibuller presenterar stolt att Chickenpox är sugna på att ge alla skafrälsta ännu en chans att se dem. Så för andra gången på Augustibuller och kanske sista gången någonsin, Chickenpox!

Bigelf (US) – Både ”Money Machine” och debutalbumet ”Closer To Doom” har blivit kultförklarade av många människor. Bigelf tar 70-talets rockmusik till högre nivåer med psykadeliska inslag och en massa egna tankar och idéer.

Marit Bergman – Som frontkvinna i Candysuck fick ge en känga till de hon retade sig på. Nu lirar Marit oemotståndligt sprudlande powerpop som träffar en rakt på. Singeln ”Waste More Time” spelas i radio och albumet ”3.00 am Serenades” är klockrent.

McDolly (NO) – Från Norge kommer dessa poppunkare som med sitt senaste släpp har vuxit starkt och fått många fans runt om i världen. Men en stor glädje och ett härligt tempo kommer McDolly att få en eget plats i allas hjärtan.

White Seeds – ”Underbara melodier och stämsång varvade med ett skitigt sound och en självklar kaxighet gör dem till nästa, stora musikhopp.” Skrev Hultsfred när de bokade White Seeds för demoscenen. Vi vet redan att de regerar.

Bandinfo av Gabriel Hirsch, PR-ansvarig AugustiBuller 2002

Publicerad 5 juni 2002 klockan 09:54

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Den gamla förskolan är nu endast ett minne blott, när Uffes pizzeria öppnar. Foto: Camilla Lagerman

Här får Hagaberg sin första pizzeria – premiär på torsdag

När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.

15 juli 2025 klockan 14:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Sommarsuccén Martin på sjön tillbaka i augusti

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

14 juli 2025 klockan 15:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena ...

Stort pådrag när bil började brinna i garage

Vid 14-tiden på lördagen larmades Nerikes Brandkår till en adress strax utanför Frövi. Initialt löd larmet ...

FotoFredag: Se när de små grävlingsungarna busar runt

För två veckor sedan, när jag var på väg till ett ställe för att fotografera, så fick jag syn p...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.

9 juli 2025 klockan 10:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Upplagt för sommarfynd och gömda skatter

I helgen 12-13 juli vankas ett ypperligt tillfälle att fynda det lilla extra och leta efter gömda skatter när Bergslagens Loppishelg går av stapeln för sjunde året i rad. Runt 200 loppisar deltar i årets upplaga som sträcker sig från Monicas loppis i Älvhöjden i norr till Uggelkilens loppis, Fellingsbro, i söder.

8 juli 2025 klockan 11:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomf...
7 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Granskningen av Lindesberg: Nu är det upp till rättsväsendet – och dig!
INSÄNDARE/DEBATT: I en tidigare debattartikel ställde jag frågan "Vem granskar vem i Lindesberg?", med anledning av en medborgargranskning som avsl...
7 juli 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: 12 timmar sittande i kamouflage gav utdelning
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag ...
4 juli 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Inför kräftfisket: Kolla om Du är en vinnare!

Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.

3 juli 2025 klockan 12:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken

2 juli 2025 klockan 23:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Sommarlovslediga ungdomar nappade på gratis ädelfiske

Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som ...

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe...

Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting. Foto: Jennie Einarsson

Hillstreets ungdomar startar ny musikfestival

Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.

30 juni 2025 klockan 13:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutstä...

bildspel Uppskattat traktormuller drog stor publik

Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något ...

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när...

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal ...

FotoFredag: Midsommar i Värmland bland vilda djur

Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen ...

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.

26 juni 2025 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stängd tunnel förblir stängd längre än planerat
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
26 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Ädla firrar på menyn när sommarlovsaktiviteter ordnas i Dalkarlshyttan
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att ...
25 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nu skall potthålen åtgärdas
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potth...
25 juni 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-24

2025-06-24

2025-06-23

2025-06-23

2025-06-23

2025-06-20

2025-06-19

2025-06-18

2025-06-17

2025-06-16

2025-06-16

2025-06-16

2025-06-14

2025-06-13

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-16 04:57