Det har tidigare pratats och diskuterats om det nya bostadsområde som kom som förslag för en tid sedan. Området i fråga är den intilliggande platsen vid naturreservatet Tempelbacken i Dalkarshyttan. Under tiden som stadsarkitekt Måns Hallén presenterar sina arbeten i sin utställning, så kan allmänheten få ta del av idéerna för det berörda området. Markytan som ligger som förslag som ”attraktiva tomtmarker” är den intill utloppet från Lilla Lindesjön, järnvägsbron. Förslaget ger plats för ca 15 villor, men det finns även förslag på företagsetableringar i anknytning till området.
Som skissen visar har den västra delen, sidan som ligger närmast sjön, utsetts som bostadsområde (röda hus). Det gör att villorna längst ut får en väldigt vacker vy över sjön och infarten till Lindesberg med broarna och båthamnen som en extra krydda. På motsatt sida finns således en möjlighet för företagsetablering. Enligt skissen visar det på ett antal kontorslokaler i våningsplan med lokalytor på ca 10 000 m2 (grå hus).
Ytterligare ett förslag på attraktivare tomtmarker finns som rör området i Norslund. Där är det en ännu större markyta som kan användas för ändamålet enligt Hallén. Sammanlagt rör det sig om ca hundra villor som kan bygga upp ett helt nytt bostadsområde. Visionen går hand i hand med att Lindesberg i framtiden kan locka hit fler företag och människor till orten.
Stadsarkitekten om stans öppna ytor
Gör staden tätare, skönare och bredare. Så formulerar sig stadsarkitekt Måns Hallén. Med anledning av gårdagens artikeln tittar vi idag på ytterligare en punkt i Halléns utställning ”Lindesberg och framtiden”. För själva centrum berättade vi igår att mycket planer och visioner fanns för Kungsgatan och Kristinavägen. Men det finns ytterligare idéer som presenteras i utställningen. Den vision Hallén har för Lindesbergs centrum i framtiden ser enkelt beskrivet ut så här; Gör staden tätare, ta bort stora öppna ytor som förfular. Det innebär att kvarteren vid varuhallarna kommer på tal. Enligt förslaget om ett hälsotorg pekar det på att de stora parkeringsplatserna vid mataffärerna ska bort i framtiden, dock kommer detta innebära enorma investeringar och denna vision är därför inte helt klar och tydlig, menar Hallén själv.
Ytorna som idag nyttjas som parkering ska alltså bort. Istället ska ett s k hälsotorg etableras på platsen. En samlingsplats för apotek, vårdcentral m m. Förslaget har redan fått positiva reaktioner, men sett ur ett finansiärperspektiv är det mindre troligt att det blir en verklighet – åtminstone som det ser ut idag. Parkeringsplatserna skulle i detta fall ersättas med ett parkeringsdäck som läggs under hela hälsotorget, man åker helt enkelt ner under marknivå.
Andra kvarter som berörs av visionerna är bland annat kvarteret vid Folkets Hus. Idag ser det mindre trevligt ut om man tar en titt på tvärgatan upp. –Det är oerhört fult. Det kan jämföras med att få två tänder utslagna i munnen, det säger en del. I fallet med Folkets Hus vore det en bra idé att flytta Strandskolans verksamhet dit och då med en utbyggnad på bakgården som idag är en tom ful yta. På detta sätt skulle säkert även biografen kunna dra nytta av situationen, man kanske kan leva vidare om fler verksamheter finns i huset helt enkelt, säger Hallén.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).