Det har tidigare pratats och diskuterats om det nya bostadsområde som kom som förslag för en tid sedan. Området i fråga är den intilliggande platsen vid naturreservatet Tempelbacken i Dalkarshyttan. Under tiden som stadsarkitekt Måns Hallén presenterar sina arbeten i sin utställning, så kan allmänheten få ta del av idéerna för det berörda området. Markytan som ligger som förslag som ”attraktiva tomtmarker” är den intill utloppet från Lilla Lindesjön, järnvägsbron. Förslaget ger plats för ca 15 villor, men det finns även förslag på företagsetableringar i anknytning till området.
Som skissen visar har den västra delen, sidan som ligger närmast sjön, utsetts som bostadsområde (röda hus). Det gör att villorna längst ut får en väldigt vacker vy över sjön och infarten till Lindesberg med broarna och båthamnen som en extra krydda. På motsatt sida finns således en möjlighet för företagsetablering. Enligt skissen visar det på ett antal kontorslokaler i våningsplan med lokalytor på ca 10 000 m2 (grå hus).
Ytterligare ett förslag på attraktivare tomtmarker finns som rör området i Norslund. Där är det en ännu större markyta som kan användas för ändamålet enligt Hallén. Sammanlagt rör det sig om ca hundra villor som kan bygga upp ett helt nytt bostadsområde. Visionen går hand i hand med att Lindesberg i framtiden kan locka hit fler företag och människor till orten.
Stadsarkitekten om stans öppna ytor
Gör staden tätare, skönare och bredare. Så formulerar sig stadsarkitekt Måns Hallén. Med anledning av gårdagens artikeln tittar vi idag på ytterligare en punkt i Halléns utställning ”Lindesberg och framtiden”. För själva centrum berättade vi igår att mycket planer och visioner fanns för Kungsgatan och Kristinavägen. Men det finns ytterligare idéer som presenteras i utställningen. Den vision Hallén har för Lindesbergs centrum i framtiden ser enkelt beskrivet ut så här; Gör staden tätare, ta bort stora öppna ytor som förfular. Det innebär att kvarteren vid varuhallarna kommer på tal. Enligt förslaget om ett hälsotorg pekar det på att de stora parkeringsplatserna vid mataffärerna ska bort i framtiden, dock kommer detta innebära enorma investeringar och denna vision är därför inte helt klar och tydlig, menar Hallén själv.
Ytorna som idag nyttjas som parkering ska alltså bort. Istället ska ett s k hälsotorg etableras på platsen. En samlingsplats för apotek, vårdcentral m m. Förslaget har redan fått positiva reaktioner, men sett ur ett finansiärperspektiv är det mindre troligt att det blir en verklighet – åtminstone som det ser ut idag. Parkeringsplatserna skulle i detta fall ersättas med ett parkeringsdäck som läggs under hela hälsotorget, man åker helt enkelt ner under marknivå.
Andra kvarter som berörs av visionerna är bland annat kvarteret vid Folkets Hus. Idag ser det mindre trevligt ut om man tar en titt på tvärgatan upp. –Det är oerhört fult. Det kan jämföras med att få två tänder utslagna i munnen, det säger en del. I fallet med Folkets Hus vore det en bra idé att flytta Strandskolans verksamhet dit och då med en utbyggnad på bakgården som idag är en tom ful yta. På detta sätt skulle säkert även biografen kunna dra nytta av situationen, man kanske kan leva vidare om fler verksamheter finns i huset helt enkelt, säger Hallén.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.