Nya musikaliska smaker från Stew: ”Ser fram emot att möta publiken igen”
Mycket har hunnit hända sedan Lindebandet Stew släppte sitt debutalbum ”People” under hösten 2019. Bara några månader senare begav de sig ut på en turné i Tyskland, något som skulle visa sig bli de sista spelningarna på länge då coronaviruset drog fram över Europa. Nu blickar man dock framåt igen, med två färska singlar släppta, och ett nytt album på väg ut i etern.
Rockbandet Stew firade sitt debutalbum ”People” med en fullsatt releasefest på Clarion Hotel i Örebro i slutet av oktober 2019. Ett par månader senare gjorde de sig redo för en efterlängtad turné i Tyskland, bland annat i huvudstaden Berlin. När killarna gav sig ut på vägarna var covid-19 fortfarande ett virus som inte såg ut att sprida sig till Europa, något man snabbt fick erfara att det faktiskt hade gjort.
– Vi spelade i Hamburg, Dresden, Berlin och Bielefeld, och alla ställen stängde ner samma vecka som vi spelade. Så vi var det sista giget folk hann gå på innan Tyskland gick in i lockdown. Vi förstod nog hur allvarligt det var först när vi skulle korsa den danska gränsen på väg hem till Sverige igen, där militären stod med dragna vapen, berättar Nicklas Jansson.
Även om man inte har kunnat komma ut och spela under pandemin har killarna i Stew ändå haft fullt upp. Under hösten 2020 spelade de in sin nya skiva, även den här gången hos Studio Oktober, och dessutom bytte de skivbolag från det amerikanska skivbolaget Ripple Music till det dansk-tyska Uprising Records.
– Det passade oss bättre med ett europeiskt bolag, framförallt är det lättare utan tidsskillnad, skrattar Nicklas.
Under samma höst fick de även möjligheten att åka till Danmark för att spela, coronaläget hade då stabiliserat sig, men allt var väldigt långt från normalt.
– Vi spelade på Esbjerg Fuzztival, som var en inomhusfestival i en av Danmarks allra största arenor Tobakken Spillested Theater. Det satt 250 personer i publiken, alla med munskydd, i den stora lokalen. Det var en väldigt surrealistisk känsla, roligt så klart, men väldigt konstigt, berättar Nicklas.
Releasefesten för deras debutalbum blev slutsåld. Foto: Camilla Lagerman
Kort därefter drog den andra coronavågen in över Europa och många länder gick åter in i lockdown. För killarna i Stew gick tiden åt till att färdigställa sitt kommande album ”Taste” och man släppte även två singlar från densamma, Heavy Wings var först ut, följt av Earthless Woman. I takt med att vaccineringsarbetet tog fart lättade även en del restriktioner i Europa, och under sommaren 2021 kunde man återvända till Tyskland för tre nya spelningar.
– Det var så sjukt roligt! När vi skulle spela i Bielefeld var det ett enormt tryck efter biljetter, folk hörde av sig och berättade att vi var det sista bandet de hade sett innan coronan och ville se oss igen nu. Folk åkte ända från Berlin bara för att se oss, helt galet! Den sista spelningen vi gjorde var en liten utomhusfestival i Marienthal. I vanliga fall är den festivalen enormt stor, men nu fick endast 500 personer komma in, så folk kom från hela Europa för att få gå på festival, berättar Nicklas.
Den 12 november släpper Stew sitt andra album, som fått namnet ”Taste”. Även den här gången finns det möjlighet att komma och fira med bandet på Clarion Hotel i Örebro, då deras releasefest går av stapeln den 4 december. Men innan dess ska man äntligen ut och spela för publik igen.
– Den 19 november åker vi med på hårdrockskryssningen Rock at Sea, där bland annat Mustasch och Thundermother spelar. Det blir stort! avslutar Nicklas.
Biljetter till releasefesten finns att köpa hos Ticketmaster. Under kvällen får bandet även sällskap av det Stockholmsbaserade bandet Lugnet.
Detta är Stew:
Sång och bas: Markus Åsland (Örebro)
Gitarr: Nicklas Jansson (Lindesberg)
Trummor: Nicklas Dahlgren (Örebro)
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Geten Pelle vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson. Allan Runefelt. Foto: Privat.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.