Nya segerjubel på Fornaboda

Totalt tre hemmaekipage deltog när Fornaboda körde sin andra tävlingsdag för säsongen. En hemmaseger blev det, där Jimmi Ehlers-tränade Danois Simoni travade in som dagens första vinnare. Glada känslor blev det där kuskande Jeanette Holmskov, bjöd på en vinnargest när duon passerade mål.

Säsongspremiären på Fornaboda blev en bra dag för Jimmi Ehlers-stallet. På stallets tre starter fick man med sig en tredje plats som sämst, där man dessutom selade ut en ny vinnare på Solvalla dagen därefter.
Under söndagseftermiddagen fortsatte stallets framgångar där Danois Simoni, bjöd på en repris av Fornabodas säsongspremiär.

Efter en jämn inledning tog sig Danois Simoni, denna gång körd av Jeanette Holmskov, till ledningen efter 300 meter. Därifrån kunde duon styra loppet, vilket ledde till en enkel seger. Med segern kom även glädje, där vinnarkusken Jeanette Holmskov, bjöd på en härlig vinnargest över mållinjen.

– Det var jätteroligt. Han kändes inte trött någon gång under loppet, och han kom dessutom i mål med krafter kvar. Han tar två segrar på en vecka och med tanke på hur fin och stabil han känns hemma i jobben, så är jag inte direkt förvånad över att han tar två raka, säjer Jeanette Holmskov efter segern.

Loppets stora fara på förhand var Örebro-tränade Digital Lucky, som segrade det senaste mötet mellan de båda. Trots en tredjeplats slog Örebrohästen på en tidig galopp i loppet, vilket segerkusken hade missat.

– Jag hörde faktiskt inte att favoriten galopperade i början av loppet. Jag drog därför tussarna vid bortre långsida, för att hålla min häst fokuserad för när den skulle komma på utsidan, berättar Jeanette.

Jeanette Holmskov bjöd på dagens enda vinnargest Foto: Timmy Lundegård

Förutom hemmavinnaren Danois Simoni, hittades ytterligare två hemmahästar på banan under söndagen. Båda i det fjärde loppet.

Efter en snabb start hittade Kavaljer Indika, tränad av Lars Arnesson, till ledningen. Väl där släppte man den vidare och när mållinjen skulle passeras, placerade sig hästen som femma. Detta till tränarens glädje:

– Han har bara velat galoppera. Vi satte på det helstängda huvudlaget till idag och då blev han stabilare, han tog till och med ledningen i starten. Jag är jätteglad. Loppet känns som en seger i sig och nu går vi mot nästa framsteg, berättar Lars Arnesson efter loppet.

Hos dagens sista hemmaekipage, var glädjen inte lika stor. Med den laddade Estrello Rick anmälde man ut sin häst på tillägg, i ett försök att få hästen att smyga i ryggar. Planen gick däremot inte som planerat.

– Han är alltid pigg och överladdad när han är med hästarna i det främre fältet, så vi testade 20 meters tillägg idag för att spara på krafterna. Det verkade inte fungera så bra, då han inte verkade vilja springa alls när han kom bakom hästarna. Det är bara att bryta ihop och komma igen, säjer hästens tränare Eleonore Hultdahl.

Framtidshoppen visade upp sig
Flera fina framtidshopp visades även upp under dagen. Redan i det andra loppet visade Örebrotränaren Tobias Modig upp en av stallets fina fyraåringar. Hästen L.L.Kalath gjorde sin tredje start i karriären och blev även dagens största skrällvinnare.

– Det är en häst med en jäkla kapacitet när den väl travar. Vi har tyngt lite på balansen vilket har fungerat bättre, och jag hoppas på att det här kan vara ett framtidshopp. Hon var bra senast trots galopp och slutade då trea. Hade hon varit felfri även då, så hade vi nog stått med två ettor i raden nu, berättar Tobias Modig som även körde sin häst till seger.

På tal om framtidshopp så kördes även ett treåringslopp under dagen. Loppet ingår i en serie där de deltagande samlar poäng, för att senare kunna delta i Örebros stora treåringslopp Juliloppet.
Sju hästar kom till start där segern gick till Gävletravet, genom Global Collection.

– När hon väl kan börja slappna av så tror jag att det kommer att bli mycket bättre. Hon var annars jättebra idag och Carl Johan Jepson gav henne ett jättebra lopp. Han låter henne vingla av sig i loppet och styr på när det går lite snabbare. Hon är stark och tål att göra lite jobb, berättar hästens tränare Fredrik Wallin som inte stänger dörrarna för ett deltagande i Juliloppet.

– Jag missade faktiskt att man samlade poäng dit, men det är inte helt omöjligt att vi anmäler dit om allt stämmer.

Noterbart från dagen var att den värmländska kusken Carl Johan Jepson, körde hem hela tre segrar under dagen. Något som placerar honom som ny ledare i körsvensligan. Även Solvallakusken Claes Sjöström hade en hygglig dag. Detta med dubbla segrar och bara tre tiondelar ifrån att justera ett banrekord i kallblodsloppet, med Alm Stjernen.

– Det var en jättefin häst. Det gick lite för långsamt i början, hade det gått något snabbare så hade vi kanske finslipat rekordet, säjer Claes Sjöström.

Claes Sjöström och Alm Stjernen var bara tre tiondelar från ett nytt banrekord Foto: Timmy Lundegård

Eftermiddagens vinnare:
Lopp 1: Danois Simoni – Jeanette Holmskov (Jimmi Ehlers) – 5,41
Lopp 2: L.L.Kalath – Tobias Modig – 35,92
Lopp 3: Harry M.G. – Carl Johan Jepson (Ulf Stenströmer) – 3,84
Lopp 4: Kobe Web – Mika Forss (Katja Melkko) – 2,14
Lopp 5: Alm Stjernen – Claes Sjöström (Fredrik Fransson) – 1,82
Lopp 6: T.Wall’s Joplin – Carl Johan Jepson (Eric Martinsson) – 4,19
Lopp 7: Bacchus L.I. – Mikael J Andersson (Eric Martinsson) – 5,04
Lopp 8: Global Collection – Carl Johan Jepson (Fredrik Wallin) – 1,92
Lopp 9: Ragazzo Unico – Claes Sjöström (Katja Melkko) – 2,78

Körsvensligans ställning efter söndagen:
1. Carl Johan Jepson (3 segrar)
2. Claes Sjöström (2 segrar, 1 tredje)
3. Mika Forss (1 seger, 2 andra)
4. Jimmi Ehlers (1 seger, 1 andra, 1 tredje)
5. Tobias Modig (1 seger, 1 andra, 1 tredje)

Nästa tävlingsdag: Söndagen den 23:e maj med första start kl. 13.45 med Axel Pålmans minneslopp och Stonas Stayerpokal.
Publikfri tävlingsdag.

Publicerad 16 maj 2021 klockan 19:45

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Camilla Lagerman

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.

25 november 2025 klockan 20:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inte ...

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.

24 november 2025 klockan 20:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med ...
24 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som ...
23 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.

22 november 2025 klockan 11:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 november 2025 klockan 18:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insä...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset...

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för ...

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både ...

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under...

Brotorpsskolan. Foto: Camilla Lagerman

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.

18 november 2025 klockan 13:05 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Sju föreningar stöttar kulturskolan – över 100 000 kronor insamlat: ”Gör skillnad”
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan ...
18 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...
17 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där ...
17 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-13

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-11

2025-11-26 19:26