Nya segerjubel på Fornaboda

Totalt tre hemmaekipage deltog när Fornaboda körde sin andra tävlingsdag för säsongen. En hemmaseger blev det, där Jimmi Ehlers-tränade Danois Simoni travade in som dagens första vinnare. Glada känslor blev det där kuskande Jeanette Holmskov, bjöd på en vinnargest när duon passerade mål.

Säsongspremiären på Fornaboda blev en bra dag för Jimmi Ehlers-stallet. På stallets tre starter fick man med sig en tredje plats som sämst, där man dessutom selade ut en ny vinnare på Solvalla dagen därefter.
Under söndagseftermiddagen fortsatte stallets framgångar där Danois Simoni, bjöd på en repris av Fornabodas säsongspremiär.

Efter en jämn inledning tog sig Danois Simoni, denna gång körd av Jeanette Holmskov, till ledningen efter 300 meter. Därifrån kunde duon styra loppet, vilket ledde till en enkel seger. Med segern kom även glädje, där vinnarkusken Jeanette Holmskov, bjöd på en härlig vinnargest över mållinjen.

– Det var jätteroligt. Han kändes inte trött någon gång under loppet, och han kom dessutom i mål med krafter kvar. Han tar två segrar på en vecka och med tanke på hur fin och stabil han känns hemma i jobben, så är jag inte direkt förvånad över att han tar två raka, säjer Jeanette Holmskov efter segern.

Loppets stora fara på förhand var Örebro-tränade Digital Lucky, som segrade det senaste mötet mellan de båda. Trots en tredjeplats slog Örebrohästen på en tidig galopp i loppet, vilket segerkusken hade missat.

– Jag hörde faktiskt inte att favoriten galopperade i början av loppet. Jag drog därför tussarna vid bortre långsida, för att hålla min häst fokuserad för när den skulle komma på utsidan, berättar Jeanette.

Jeanette Holmskov bjöd på dagens enda vinnargest Foto: Timmy Lundegård

Förutom hemmavinnaren Danois Simoni, hittades ytterligare två hemmahästar på banan under söndagen. Båda i det fjärde loppet.

Efter en snabb start hittade Kavaljer Indika, tränad av Lars Arnesson, till ledningen. Väl där släppte man den vidare och när mållinjen skulle passeras, placerade sig hästen som femma. Detta till tränarens glädje:

– Han har bara velat galoppera. Vi satte på det helstängda huvudlaget till idag och då blev han stabilare, han tog till och med ledningen i starten. Jag är jätteglad. Loppet känns som en seger i sig och nu går vi mot nästa framsteg, berättar Lars Arnesson efter loppet.

Hos dagens sista hemmaekipage, var glädjen inte lika stor. Med den laddade Estrello Rick anmälde man ut sin häst på tillägg, i ett försök att få hästen att smyga i ryggar. Planen gick däremot inte som planerat.

– Han är alltid pigg och överladdad när han är med hästarna i det främre fältet, så vi testade 20 meters tillägg idag för att spara på krafterna. Det verkade inte fungera så bra, då han inte verkade vilja springa alls när han kom bakom hästarna. Det är bara att bryta ihop och komma igen, säjer hästens tränare Eleonore Hultdahl.

Framtidshoppen visade upp sig
Flera fina framtidshopp visades även upp under dagen. Redan i det andra loppet visade Örebrotränaren Tobias Modig upp en av stallets fina fyraåringar. Hästen L.L.Kalath gjorde sin tredje start i karriären och blev även dagens största skrällvinnare.

– Det är en häst med en jäkla kapacitet när den väl travar. Vi har tyngt lite på balansen vilket har fungerat bättre, och jag hoppas på att det här kan vara ett framtidshopp. Hon var bra senast trots galopp och slutade då trea. Hade hon varit felfri även då, så hade vi nog stått med två ettor i raden nu, berättar Tobias Modig som även körde sin häst till seger.

På tal om framtidshopp så kördes även ett treåringslopp under dagen. Loppet ingår i en serie där de deltagande samlar poäng, för att senare kunna delta i Örebros stora treåringslopp Juliloppet.
Sju hästar kom till start där segern gick till Gävletravet, genom Global Collection.

– När hon väl kan börja slappna av så tror jag att det kommer att bli mycket bättre. Hon var annars jättebra idag och Carl Johan Jepson gav henne ett jättebra lopp. Han låter henne vingla av sig i loppet och styr på när det går lite snabbare. Hon är stark och tål att göra lite jobb, berättar hästens tränare Fredrik Wallin som inte stänger dörrarna för ett deltagande i Juliloppet.

– Jag missade faktiskt att man samlade poäng dit, men det är inte helt omöjligt att vi anmäler dit om allt stämmer.

Noterbart från dagen var att den värmländska kusken Carl Johan Jepson, körde hem hela tre segrar under dagen. Något som placerar honom som ny ledare i körsvensligan. Även Solvallakusken Claes Sjöström hade en hygglig dag. Detta med dubbla segrar och bara tre tiondelar ifrån att justera ett banrekord i kallblodsloppet, med Alm Stjernen.

– Det var en jättefin häst. Det gick lite för långsamt i början, hade det gått något snabbare så hade vi kanske finslipat rekordet, säjer Claes Sjöström.

Claes Sjöström och Alm Stjernen var bara tre tiondelar från ett nytt banrekord Foto: Timmy Lundegård

Eftermiddagens vinnare:
Lopp 1: Danois Simoni – Jeanette Holmskov (Jimmi Ehlers) – 5,41
Lopp 2: L.L.Kalath – Tobias Modig – 35,92
Lopp 3: Harry M.G. – Carl Johan Jepson (Ulf Stenströmer) – 3,84
Lopp 4: Kobe Web – Mika Forss (Katja Melkko) – 2,14
Lopp 5: Alm Stjernen – Claes Sjöström (Fredrik Fransson) – 1,82
Lopp 6: T.Wall’s Joplin – Carl Johan Jepson (Eric Martinsson) – 4,19
Lopp 7: Bacchus L.I. – Mikael J Andersson (Eric Martinsson) – 5,04
Lopp 8: Global Collection – Carl Johan Jepson (Fredrik Wallin) – 1,92
Lopp 9: Ragazzo Unico – Claes Sjöström (Katja Melkko) – 2,78

Körsvensligans ställning efter söndagen:
1. Carl Johan Jepson (3 segrar)
2. Claes Sjöström (2 segrar, 1 tredje)
3. Mika Forss (1 seger, 2 andra)
4. Jimmi Ehlers (1 seger, 1 andra, 1 tredje)
5. Tobias Modig (1 seger, 1 andra, 1 tredje)

Nästa tävlingsdag: Söndagen den 23:e maj med första start kl. 13.45 med Axel Pålmans minneslopp och Stonas Stayerpokal.
Publikfri tävlingsdag.

Publicerad 16 maj 2021 klockan 19:45

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.

17 april 2026 klockan 19:07 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons


Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.

17 april 2026 klockan 11:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett ...

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och ...
11 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av ...
10 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
10 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström vill underlätta sorteringen vid återvinninscentraler. Foto: ReScan

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

10 april 2026 klockan 07:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och N...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Efter alla år på en flotte på sjön, flyttas brasan till land. Foto: Miklós Kelecsényi

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.

7 april 2026 klockan 13:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.

2 april 2026 klockan 12:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut ...
2 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till ...
31 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-03-24

2026-04-18 07:14