Nya segerjubel på Fornaboda

Totalt tre hemmaekipage deltog när Fornaboda körde sin andra tävlingsdag för säsongen. En hemmaseger blev det, där Jimmi Ehlers-tränade Danois Simoni travade in som dagens första vinnare. Glada känslor blev det där kuskande Jeanette Holmskov, bjöd på en vinnargest när duon passerade mål.

Säsongspremiären på Fornaboda blev en bra dag för Jimmi Ehlers-stallet. På stallets tre starter fick man med sig en tredje plats som sämst, där man dessutom selade ut en ny vinnare på Solvalla dagen därefter.
Under söndagseftermiddagen fortsatte stallets framgångar där Danois Simoni, bjöd på en repris av Fornabodas säsongspremiär.

Efter en jämn inledning tog sig Danois Simoni, denna gång körd av Jeanette Holmskov, till ledningen efter 300 meter. Därifrån kunde duon styra loppet, vilket ledde till en enkel seger. Med segern kom även glädje, där vinnarkusken Jeanette Holmskov, bjöd på en härlig vinnargest över mållinjen.

– Det var jätteroligt. Han kändes inte trött någon gång under loppet, och han kom dessutom i mål med krafter kvar. Han tar två segrar på en vecka och med tanke på hur fin och stabil han känns hemma i jobben, så är jag inte direkt förvånad över att han tar två raka, säjer Jeanette Holmskov efter segern.

Loppets stora fara på förhand var Örebro-tränade Digital Lucky, som segrade det senaste mötet mellan de båda. Trots en tredjeplats slog Örebrohästen på en tidig galopp i loppet, vilket segerkusken hade missat.

– Jag hörde faktiskt inte att favoriten galopperade i början av loppet. Jag drog därför tussarna vid bortre långsida, för att hålla min häst fokuserad för när den skulle komma på utsidan, berättar Jeanette.

Jeanette Holmskov bjöd på dagens enda vinnargest Foto: Timmy Lundegård

Förutom hemmavinnaren Danois Simoni, hittades ytterligare två hemmahästar på banan under söndagen. Båda i det fjärde loppet.

Efter en snabb start hittade Kavaljer Indika, tränad av Lars Arnesson, till ledningen. Väl där släppte man den vidare och när mållinjen skulle passeras, placerade sig hästen som femma. Detta till tränarens glädje:

– Han har bara velat galoppera. Vi satte på det helstängda huvudlaget till idag och då blev han stabilare, han tog till och med ledningen i starten. Jag är jätteglad. Loppet känns som en seger i sig och nu går vi mot nästa framsteg, berättar Lars Arnesson efter loppet.

Hos dagens sista hemmaekipage, var glädjen inte lika stor. Med den laddade Estrello Rick anmälde man ut sin häst på tillägg, i ett försök att få hästen att smyga i ryggar. Planen gick däremot inte som planerat.

– Han är alltid pigg och överladdad när han är med hästarna i det främre fältet, så vi testade 20 meters tillägg idag för att spara på krafterna. Det verkade inte fungera så bra, då han inte verkade vilja springa alls när han kom bakom hästarna. Det är bara att bryta ihop och komma igen, säjer hästens tränare Eleonore Hultdahl.

Framtidshoppen visade upp sig
Flera fina framtidshopp visades även upp under dagen. Redan i det andra loppet visade Örebrotränaren Tobias Modig upp en av stallets fina fyraåringar. Hästen L.L.Kalath gjorde sin tredje start i karriären och blev även dagens största skrällvinnare.

– Det är en häst med en jäkla kapacitet när den väl travar. Vi har tyngt lite på balansen vilket har fungerat bättre, och jag hoppas på att det här kan vara ett framtidshopp. Hon var bra senast trots galopp och slutade då trea. Hade hon varit felfri även då, så hade vi nog stått med två ettor i raden nu, berättar Tobias Modig som även körde sin häst till seger.

På tal om framtidshopp så kördes även ett treåringslopp under dagen. Loppet ingår i en serie där de deltagande samlar poäng, för att senare kunna delta i Örebros stora treåringslopp Juliloppet.
Sju hästar kom till start där segern gick till Gävletravet, genom Global Collection.

– När hon väl kan börja slappna av så tror jag att det kommer att bli mycket bättre. Hon var annars jättebra idag och Carl Johan Jepson gav henne ett jättebra lopp. Han låter henne vingla av sig i loppet och styr på när det går lite snabbare. Hon är stark och tål att göra lite jobb, berättar hästens tränare Fredrik Wallin som inte stänger dörrarna för ett deltagande i Juliloppet.

– Jag missade faktiskt att man samlade poäng dit, men det är inte helt omöjligt att vi anmäler dit om allt stämmer.

Noterbart från dagen var att den värmländska kusken Carl Johan Jepson, körde hem hela tre segrar under dagen. Något som placerar honom som ny ledare i körsvensligan. Även Solvallakusken Claes Sjöström hade en hygglig dag. Detta med dubbla segrar och bara tre tiondelar ifrån att justera ett banrekord i kallblodsloppet, med Alm Stjernen.

– Det var en jättefin häst. Det gick lite för långsamt i början, hade det gått något snabbare så hade vi kanske finslipat rekordet, säjer Claes Sjöström.

Claes Sjöström och Alm Stjernen var bara tre tiondelar från ett nytt banrekord Foto: Timmy Lundegård

Eftermiddagens vinnare:
Lopp 1: Danois Simoni – Jeanette Holmskov (Jimmi Ehlers) – 5,41
Lopp 2: L.L.Kalath – Tobias Modig – 35,92
Lopp 3: Harry M.G. – Carl Johan Jepson (Ulf Stenströmer) – 3,84
Lopp 4: Kobe Web – Mika Forss (Katja Melkko) – 2,14
Lopp 5: Alm Stjernen – Claes Sjöström (Fredrik Fransson) – 1,82
Lopp 6: T.Wall’s Joplin – Carl Johan Jepson (Eric Martinsson) – 4,19
Lopp 7: Bacchus L.I. – Mikael J Andersson (Eric Martinsson) – 5,04
Lopp 8: Global Collection – Carl Johan Jepson (Fredrik Wallin) – 1,92
Lopp 9: Ragazzo Unico – Claes Sjöström (Katja Melkko) – 2,78

Körsvensligans ställning efter söndagen:
1. Carl Johan Jepson (3 segrar)
2. Claes Sjöström (2 segrar, 1 tredje)
3. Mika Forss (1 seger, 2 andra)
4. Jimmi Ehlers (1 seger, 1 andra, 1 tredje)
5. Tobias Modig (1 seger, 1 andra, 1 tredje)

Nästa tävlingsdag: Söndagen den 23:e maj med första start kl. 13.45 med Axel Pålmans minneslopp och Stonas Stayerpokal.
Publikfri tävlingsdag.

Publicerad 16 maj 2021 klockan 19:45

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.

21 augusti 2026 klockan 10:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas ...

Foto: Jennie Einarsson

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.

20 augusti 2026 klockan 12:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Bild från den senaste debatten, i mars 2024. Ingmar Engstrand visar ett foto på det numera berömda handslaget. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.

20 augusti 2026 klockan 08:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått förä...
19 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det fångades ...
18 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...
18 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Joakim Peimer är Lindeskolans nya gymnasiechef. Foto: Camilla Lagerman

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt

17 augusti 2026 klockan 15:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lillemor Bodman (M) och Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.

17 augusti 2026 klockan 15:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer ...

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i ...

Foto: Privat

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.

14 augusti 2026 klockan 21:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra ...

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

2025 års kulturstipendium gick till riksspeleman Anna Johansson. Foto: Manskören Harmoni

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.

13 augusti 2026 klockan 14:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
13 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat ...
12 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, ...
12 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-08-22 12:51