Folkpartiets Nyamko Sabuni vill se att svenska folket tar sig tid att äta lunch i lugn och ro. Detta efter att antalet sjukskrivningar ökar i landet. Samma tendens har setts i Lindesbergs kommun under de senaste åren. En tämligen osund arbetsplats, om man ska tolka antalet sjukdagar, där sjukskrivningarna år för år eskalerat till rent utsagt sjuka siffror. Arbetslivsminister Hans Karlsson presenterade för en kort tid sedan en utredning som ska minska antalet sjukskrivningar samt hjälpa de långtidssjuka tillbaka till arbetslivet.
Nyamko Sabuni tycker dock att alldeles för lite fokuseras på det förebyggande arbetet. Hon tycker nu att folk ska ha tid att ta en rast i arbetet. -En riktig lunchrast är oerhört viktigt, säger hon i en radiointervju med Radio Örebro. Sjukskrivningarna kan delvis skyllas på folkets osunda lunchvanor, då inte med valet av näringsintag som riktmärke – enbart bör tilläggas. Snarare är det att man inte har tid att ta en ordentlig lunch, då man kan slå sig till ro med arbetskamrater och äta en riktig lunch och vila ett slag.
Även Lindesbergs kommuns personalchef Eva Wahlsten deltog i denna intervju och höll med Nyamko om att problemet med lunchslarvet till viss del kan relateras till folks ohälsa. –Det är en rättighet att ta en rast och vi försöker ordna det på våra arbetsplatser för att detta ska kunna efterföljas, sade Eva. Nyamko Sabuni kommer nu lägga fram ett förslag där lunchrasterna kommer att synas under lupp. En kvart med ett par mackor och en kaffe är inget acceptabelt leverne, menar hon.
Antalet sjukdagar inom kommunens verksamheter år för år:
1998 – 17,3 sjukdagar
1999 – 26,4 sjukdagar
2000 – 35,1 sjukdagar
2001 – 43,5 sjukdagar
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.