Folkpartiets Nyamko Sabuni vill se att svenska folket tar sig tid att äta lunch i lugn och ro. Detta efter att antalet sjukskrivningar ökar i landet. Samma tendens har setts i Lindesbergs kommun under de senaste åren. En tämligen osund arbetsplats, om man ska tolka antalet sjukdagar, där sjukskrivningarna år för år eskalerat till rent utsagt sjuka siffror. Arbetslivsminister Hans Karlsson presenterade för en kort tid sedan en utredning som ska minska antalet sjukskrivningar samt hjälpa de långtidssjuka tillbaka till arbetslivet.
Nyamko Sabuni tycker dock att alldeles för lite fokuseras på det förebyggande arbetet. Hon tycker nu att folk ska ha tid att ta en rast i arbetet. -En riktig lunchrast är oerhört viktigt, säger hon i en radiointervju med Radio Örebro. Sjukskrivningarna kan delvis skyllas på folkets osunda lunchvanor, då inte med valet av näringsintag som riktmärke – enbart bör tilläggas. Snarare är det att man inte har tid att ta en ordentlig lunch, då man kan slå sig till ro med arbetskamrater och äta en riktig lunch och vila ett slag.
Även Lindesbergs kommuns personalchef Eva Wahlsten deltog i denna intervju och höll med Nyamko om att problemet med lunchslarvet till viss del kan relateras till folks ohälsa. –Det är en rättighet att ta en rast och vi försöker ordna det på våra arbetsplatser för att detta ska kunna efterföljas, sade Eva. Nyamko Sabuni kommer nu lägga fram ett förslag där lunchrasterna kommer att synas under lupp. En kvart med ett par mackor och en kaffe är inget acceptabelt leverne, menar hon.
Antalet sjukdagar inom kommunens verksamheter år för år:
1998 – 17,3 sjukdagar
1999 – 26,4 sjukdagar
2000 – 35,1 sjukdagar
2001 – 43,5 sjukdagar
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.