Folkpartiets Nyamko Sabuni vill se att svenska folket tar sig tid att äta lunch i lugn och ro. Detta efter att antalet sjukskrivningar ökar i landet. Samma tendens har setts i Lindesbergs kommun under de senaste åren. En tämligen osund arbetsplats, om man ska tolka antalet sjukdagar, där sjukskrivningarna år för år eskalerat till rent utsagt sjuka siffror. Arbetslivsminister Hans Karlsson presenterade för en kort tid sedan en utredning som ska minska antalet sjukskrivningar samt hjälpa de långtidssjuka tillbaka till arbetslivet.
Nyamko Sabuni tycker dock att alldeles för lite fokuseras på det förebyggande arbetet. Hon tycker nu att folk ska ha tid att ta en rast i arbetet. -En riktig lunchrast är oerhört viktigt, säger hon i en radiointervju med Radio Örebro. Sjukskrivningarna kan delvis skyllas på folkets osunda lunchvanor, då inte med valet av näringsintag som riktmärke – enbart bör tilläggas. Snarare är det att man inte har tid att ta en ordentlig lunch, då man kan slå sig till ro med arbetskamrater och äta en riktig lunch och vila ett slag.
Även Lindesbergs kommuns personalchef Eva Wahlsten deltog i denna intervju och höll med Nyamko om att problemet med lunchslarvet till viss del kan relateras till folks ohälsa. –Det är en rättighet att ta en rast och vi försöker ordna det på våra arbetsplatser för att detta ska kunna efterföljas, sade Eva. Nyamko Sabuni kommer nu lägga fram ett förslag där lunchrasterna kommer att synas under lupp. En kvart med ett par mackor och en kaffe är inget acceptabelt leverne, menar hon.
Antalet sjukdagar inom kommunens verksamheter år för år:
1998 – 17,3 sjukdagar
1999 – 26,4 sjukdagar
2000 – 35,1 sjukdagar
2001 – 43,5 sjukdagar
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.