Folkpartiets Nyamko Sabuni vill se att svenska folket tar sig tid att äta lunch i lugn och ro. Detta efter att antalet sjukskrivningar ökar i landet. Samma tendens har setts i Lindesbergs kommun under de senaste åren. En tämligen osund arbetsplats, om man ska tolka antalet sjukdagar, där sjukskrivningarna år för år eskalerat till rent utsagt sjuka siffror. Arbetslivsminister Hans Karlsson presenterade för en kort tid sedan en utredning som ska minska antalet sjukskrivningar samt hjälpa de långtidssjuka tillbaka till arbetslivet.
Nyamko Sabuni tycker dock att alldeles för lite fokuseras på det förebyggande arbetet. Hon tycker nu att folk ska ha tid att ta en rast i arbetet. -En riktig lunchrast är oerhört viktigt, säger hon i en radiointervju med Radio Örebro. Sjukskrivningarna kan delvis skyllas på folkets osunda lunchvanor, då inte med valet av näringsintag som riktmärke – enbart bör tilläggas. Snarare är det att man inte har tid att ta en ordentlig lunch, då man kan slå sig till ro med arbetskamrater och äta en riktig lunch och vila ett slag.
Även Lindesbergs kommuns personalchef Eva Wahlsten deltog i denna intervju och höll med Nyamko om att problemet med lunchslarvet till viss del kan relateras till folks ohälsa. –Det är en rättighet att ta en rast och vi försöker ordna det på våra arbetsplatser för att detta ska kunna efterföljas, sade Eva. Nyamko Sabuni kommer nu lägga fram ett förslag där lunchrasterna kommer att synas under lupp. En kvart med ett par mackor och en kaffe är inget acceptabelt leverne, menar hon.
Antalet sjukdagar inom kommunens verksamheter år för år:
1998 – 17,3 sjukdagar
1999 – 26,4 sjukdagar
2000 – 35,1 sjukdagar
2001 – 43,5 sjukdagar
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.