– Vi vill att man startar forskningsgrupper också i Lindesberg och Karlskoga, säger ansvariga för Nyckelfonden, som är en stiftelse för medicinsk forskning vid Universitetssjukhuset i Örebro.
Annika Rosdahl – fram till för en vecka sedan jobbade hon på Lindesbergs lasarett – var igår kväll torsdag tillsammans med Florry Hallbergson på Lions i Lindesberg för att redogöra för hur de pengar, som fonden samlar in, används. Lions Club har ju tidigare i år, som ni kunde läsa i LindeNytt, skänkt 100 000 kr.
– Den statliga budgeten för forskning minskar, när forskningsinsatserna borde öka i vissa diagnosgrupper, säger de och pekade vid mötet med Lions i Lindesberg på att bidrag från organisationer och enskilda är viktiga.

100 000 kr fick Nyckelfonden för medicinsk forskning vid USÖ från Lions Club Lindesberg och nu hoppas Florry Hallbergson och Annika Rosdahl att forskningsgrupper också kommer igång i Lindesberg. Foto: Hans Andersson.
Nyckelfonden har i år delat ut 6,4 milj. kr. 21 projekt vid USÖ fick vardera mellan 200 000 kr och knappt en halv miljon.
Fonden stödjer bl a projekt som undersöker för vilka hjärtpatienter med förmaksflimmer som s k titthålskirurgi är lämpligt. Ett annat projekt är att undersöka hur man bättre spårar bakterier i blodprov från nyfödda, som misstänks ha blodförgiftning, så att de snabbt får rätt behandling.
Det kan bli ny forskning i Lindesberg redan nästa år
Det kan bli forskningssamarbete mellan kliniker på Lindesbergs lasarett och forskargrupper på Universitetssjukhuset i Örebro, USÖ, redan nästa år.
– Det handlar om patientnära forskning som berör de stora folksjukdomarna, som t ex hjärt- och kärlsjukdomar.
Det säger Olle Ljungqvist, som sitter i sakkunniggruppen för forskningsstiftelsen Nyckelfonden. Han menar att den nya organisationen för forskning och utveckling i landstinget ger väldiga möjligheter till kliniskt forskningssamarbete inom länet.
– Det finns redan forskning på anestesiavdelningen i Lindesberg och jag tror att vi redan nu kan planera för ytterligare forskning, som kan söka om bidrag från Nyckelfonden, så att vi kan komma igång nästa år, säger Olle Ljungqvist.
Nyckelfonden har sedan starten för 25 år sedan delat ut ca 60 miljoner och hade vid årsskiftet ca 100 miljoner kr fonderade. Fonden stödjer mer avancerade medicinska forskningen. På USÖ finns också en fond för de som vill komma igång med forskning inom medicinska områden.
Text och foto: Hans Andersson
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.