Kultur- och fritidsnämnden vill delta mer i den kommunala planeringen i framtiden och vara en pådrivare för att mjuka värden uppmärksammas i samhällsplaneringen i Linde. Det gäller exempelvis tillgång till mötesplatser, kultur, fritids- och idrottsliv. Det framgår av nämndens nya programförklaring som nyligen beslutats. Det viktigaste är dock, enligt nämndens ordförande Carina Östrand, att barn och ungas möjligheter till kultur och fritidsaktiviteter prioriteras resursmässigt de kommande åren.- Många unga har efterfrågat en slags kulturverkstad där man kan hänga och skapa, säger Carina Östrand (s). Det vill vi kunna erbjuda så snart som möjligt. Dessutom har vi nu 300 000 nya kronor att fördela till ungas föreningsaktiviteter.
I den nya programförklaringen ” Kultur- och fritidsnämndens viljeinriktning 2013-2016” står det klart att den politiska visionen är att arbeta med kulturell mångfald, jämställdhet och barn- och unga. Trots att nämnden endast förfogar över runt 2,4% av kommunens totala budget finns det stora planer.
– Kultur- och fritidsverksamheten en viktig del av ett långsiktigt hållbart samhälle och bidrar till kommunens attraktionskraft, menar Carina Östrand. Därför ska vi använda de skattepengar nämnden blir tilldelad klokt och vi diskuterar alltid kostnader i förhållande till exempelvis nyttjandegraden.
Nämnden vill de kommande åren satsa på flera områden inom kultur, bibliotek, kulturarv och idrott. Exempelvis ska öppettiderna för biblioteken förbättras och fler läsfrämjande insatser ska göras. Kultur och fritidsfrågor ska bli en viktig del av samhällsplaneringen och grönytor, lekplatser samt offentligas rum ska värnas och bli fler. Nämnden vill också digitalisera bilder på kulturhistoriskt intressanta föremål publicering på hemsidan. Man hoppas också kunna bidra till att, inom en framtid, utveckla Stripa till ett kulturpedagogiskt centrum.
I budget för 2014 har Kultur- och fritidsnämnden fått 300 000 kr för att uppmuntra barn- och ungas föreningsaktiviteter, evenemang och arrangemang.
– Alla barn och unga måste få möjlighet till konstnärligt skapande, menar Carina Östrand (s). Vi behöver komplettera utbudet i Lindesbergs kommun så att vi får en kulturell mångfald. Vi hoppas att inom några år har utbudet av exempelvis dans, teater och film ökat betydligt.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.