Kultur & Musikhuset Hillstreet. Så lyder f d Musikhusets nya namn. I dagarna avslutas den omfattande renoveringen av lokalerna och sedan återstår bara att städa ordentligt innan man kör igång en veckolång invigning.
Det mesta är nu färdigt. Nya replokaler i olika kulörer, en ny studio, en ny konsertlokal, ett kafé, en loge med dusch för artister, flera toaletter varav en större handikapptoalett med mera. Grunden är lagd för vad som förväntas bli ett pulserande kulturkvarter.
-Vi har passat på att byta namn just för att poängtera att det här inte längre bara är en plats för ett antal lokala band som behöver någonstans att repa, säger Christer Pilblad.
Kultur & Musikhuset Hillstreet är en mycket bredare satsning än vad det gamla Musikhuset stod för, även om musiken fortfarande har en mycket central roll i det hela.
-Det är bredden som är styrkan, säger han.
Bland annat kan man numera nyttja konsertlokalen för andra ändamål också. Enligt Christer är lokalen extremt ljuddämpad och det innebär att man lätt kan hålla t ex konferenser med många deltagare.
Förutom redan nämnda nyheter i ”musikhuset”, finns ytterligare ett inslag på gång. Det är inte helt klart ännu, men om det går i lås kommer Linde Närradio husera där.
-Vi diskuterar med dem fortfarande. Det finns i alla fall ett rum reserverat i deras namn så vi håller tummarna för att de blir en del i Kultur & Musikhuset Hillstreet.
Fotnot: ”Hillstreet” i det nya namnet är taget efter deras gatuadress: Kullgatan.
Bildspel:
Under en pressträff på tisdagen meddelade kommunstyrelsen att man har lagt fram ett budgetförslag som totalt omfattar 50 miljoner kronor för att bygga ut välfärden.
– Den största enskilda satsningen som görs är att vi slopar effektiviseringskraven för äldreomsorg och hemtjänst, säger kommunstyrelsens ordförande, Bengt Storbacka.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på Hagabergsområdet i Lindesberg.
Nu på torsdag släpper Karin Björnsbacka sin efterlängtade debutroman Sällan viskar jag ditt namn, en kuslig historia som är skriven med inspiration från Karins hemstad Lindesberg. Nu ges LindeNytts läsare chansen att vinna ett signerat exemplar av boken.
Efter två års väntan kunde SHRA äntligen genomföra den hett efterlängtade Vårmönstringen på lördagen, och det blev precis den folkfest man hade hoppats på. Ett myller av fantastiska bilar trängdes på Lindeskolans gräsområde där nyfikna åskådare flanerade bland fordonen. Några timmar senare fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Stadshotellets Parkfester är för många starkt förknippade med sommar, semester och hemvändarfest. De senaste åtta åren har dock den mycket populära folkfesten arrangerats på andra ställen i Lindesberg, men i sommar tar den nyblivne hotellägaren Shavan Zakholi tillbaka konceptet, med råge.
– Hela hotellet ska leva som det var förr, med mycket folk, säger han till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu är Bengt Storbacka och Socialdemokraterna igång igen med att springa över invånarnas åsikter på landsbygden i norra länsdelen. Det låter som att man vill göra den vackra naturen och ”rekreationsområdena” runt Ramsberg, Löa och Stråssa till en vindkraftsindustri.
I 15 månader har Jimmy Perssons Audi S2 stått i garaget hos PPF i Avesta, där en totalförvandling av den tidigare gula fyrhjulsdrivna dragracingbilen har pågått. Under söndagen transporterades kraftpaketet till Lindesberg, där den nu kommer att stå tills banpremiären på lördag i Emmaboda.
– Mitt långsiktiga mål är att, inom ett par år, slå världsrekordet med fyrhjulsdriven Audi, säger Jimmy.
Masha Beseza var 14 år när hon lämnade sitt hem i Odessa, den där tidiga morgonen för snart två månader sedan. Hennes 15-årsdag firade hon i Sverige, där hon och hennes familj numera bor hos en svensk familj i Löa. Något som varit mycket viktigt under hela Mashas uppväxt är idrotten, och då framförallt judon, som ger henne avkoppling från vardagen. Sedan knappt en månad tillbaka tränar hon tillsammans med Frövi Judos ungdomsgrupp, där hon snabbt blev en en i gänget.