Dagarna innan jul kunde LindeNytt rapportera att biografen i Lindesberg gick mot ett nytt rekordår vad gäller antalet biobesökare för året 2016. Nu blev det inte bara nytt rekord, det blev också precis så trevligt som biografföreståndaren Björn Persson hade hoppats på, att få passera 13000-gränsen och en ny milstolpe.
– Det känns naturligtvis extra roligt att nå ett nytt tusental så att säga, säger Björn Persson.
Det tidigare rekordet, från 2015, var 12636 besökare. Det nya rekordet är 13089 besökare. Biografföreståndare Björn Persson berättar att den stora titeln ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann” tog bion till ett nytt rekord, men att det var en barnfilm som fick bion att passera milstolpen 13000.
– Vi passerade 13000 när vi visade barnfilmen Sing dagen före nyårsaftonen inför cirka 150 besökare. Samma dag men på kvällen hade vi också ganska bra publik när vi körde Starwarsfilmen, så man kan säga att det var dessa två filmer som tog oss till det nya rekordet 13089 besökare, säger Björn Persson.