Höjda bensin- och dieselkostnader, och som inte det vore nog vill man även höja fordonsskatten. Ja, det är melodin Socialdemokraterna och Miljöpartiet nu spelar för landets alla bilister. Och refrängen är tydlig. De som redan har det knapert med ekonomin blir förslagets stora förlorare – och värst drabbas pendlare.
Motormännens Riksförbund ryter ifrån – precis som alla bilister vars vardag innebär flera mils pendlande till och från sitt arbete. Att regeringen går på Miljöpartiets linje, att höja bensinen med 25 öre litern och dieseln med 30 öre samt höjd fordonsskatt, är bedrövligt, menar Motormännens presschef Tomas Nilsson. Och han är inte ensam om att tycka så. Inför höstens budgetförhandlingar överlämnades drygt 6500 namnunderskrifter från upprörda bilister till regeringen. Men dessa verkar inte haft någon som helst effekt.
Slår hårt mot småsamhällen
Förslaget att belasta fordonsägare ytterligare kommer även som ett slag i ansiktet på ett annat plan. Befolknings- och företagsutvecklingen på mindre orter och samhällen.
Roger Almgren, som bor i Kopparberg men arbetar i Lindesberg, är en av de som dagligen åker många mil för att komma till arbetet.
-Det är naturligtvis inte bra, varken ekonomiskt sett för oss som åker mycket om dagarna, men även i perspektiv till hur utvecklingen ser ut på de mindre orterna som vi pendlar ifrån, säger Roger.
Han är övertygad om att det enbart får effekten att fler väljer att flytta och därmed blir resultatet av ett sådant här förslag inte bara katastrofalt för den privata ekonomin.
-Man ser ju hur utvecklingen ser ut idag, och är det så att man inte längre har råd att pendla så är alternativet inget annat än att flytta närmare sitt arbete, förklarar Roger Almgren.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.