Höjda bensin- och dieselkostnader, och som inte det vore nog vill man även höja fordonsskatten. Ja, det är melodin Socialdemokraterna och Miljöpartiet nu spelar för landets alla bilister. Och refrängen är tydlig. De som redan har det knapert med ekonomin blir förslagets stora förlorare – och värst drabbas pendlare.
Motormännens Riksförbund ryter ifrån – precis som alla bilister vars vardag innebär flera mils pendlande till och från sitt arbete. Att regeringen går på Miljöpartiets linje, att höja bensinen med 25 öre litern och dieseln med 30 öre samt höjd fordonsskatt, är bedrövligt, menar Motormännens presschef Tomas Nilsson. Och han är inte ensam om att tycka så. Inför höstens budgetförhandlingar överlämnades drygt 6500 namnunderskrifter från upprörda bilister till regeringen. Men dessa verkar inte haft någon som helst effekt.
Slår hårt mot småsamhällen
Förslaget att belasta fordonsägare ytterligare kommer även som ett slag i ansiktet på ett annat plan. Befolknings- och företagsutvecklingen på mindre orter och samhällen.
Roger Almgren, som bor i Kopparberg men arbetar i Lindesberg, är en av de som dagligen åker många mil för att komma till arbetet.
-Det är naturligtvis inte bra, varken ekonomiskt sett för oss som åker mycket om dagarna, men även i perspektiv till hur utvecklingen ser ut på de mindre orterna som vi pendlar ifrån, säger Roger.
Han är övertygad om att det enbart får effekten att fler väljer att flytta och därmed blir resultatet av ett sådant här förslag inte bara katastrofalt för den privata ekonomin.
-Man ser ju hur utvecklingen ser ut idag, och är det så att man inte längre har råd att pendla så är alternativet inget annat än att flytta närmare sitt arbete, förklarar Roger Almgren.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.