Höjda bensin- och dieselkostnader, och som inte det vore nog vill man även höja fordonsskatten. Ja, det är melodin Socialdemokraterna och Miljöpartiet nu spelar för landets alla bilister. Och refrängen är tydlig. De som redan har det knapert med ekonomin blir förslagets stora förlorare – och värst drabbas pendlare.
Motormännens Riksförbund ryter ifrån – precis som alla bilister vars vardag innebär flera mils pendlande till och från sitt arbete. Att regeringen går på Miljöpartiets linje, att höja bensinen med 25 öre litern och dieseln med 30 öre samt höjd fordonsskatt, är bedrövligt, menar Motormännens presschef Tomas Nilsson. Och han är inte ensam om att tycka så. Inför höstens budgetförhandlingar överlämnades drygt 6500 namnunderskrifter från upprörda bilister till regeringen. Men dessa verkar inte haft någon som helst effekt.
Slår hårt mot småsamhällen
Förslaget att belasta fordonsägare ytterligare kommer även som ett slag i ansiktet på ett annat plan. Befolknings- och företagsutvecklingen på mindre orter och samhällen.
Roger Almgren, som bor i Kopparberg men arbetar i Lindesberg, är en av de som dagligen åker många mil för att komma till arbetet.
-Det är naturligtvis inte bra, varken ekonomiskt sett för oss som åker mycket om dagarna, men även i perspektiv till hur utvecklingen ser ut på de mindre orterna som vi pendlar ifrån, säger Roger.
Han är övertygad om att det enbart får effekten att fler väljer att flytta och därmed blir resultatet av ett sådant här förslag inte bara katastrofalt för den privata ekonomin.
-Man ser ju hur utvecklingen ser ut idag, och är det så att man inte längre har råd att pendla så är alternativet inget annat än att flytta närmare sitt arbete, förklarar Roger Almgren.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under påverkan av narkotika samt brott mot knivlagen. Enligt polisen skall mannen bland annat ha kört på vägskyltar under färden – samt kört ut i mötande trafik.
– Mannen skall även ha kört i väldigt hög hastighet innan vi fick stopp på fordonet efter ett kort efterföljande, berättar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.