Det gamla stängslet mot järnvägen skall uppgraderas för en miljon kronor. Foto: Fredrik Norman
Nytt stängsel mot järnvägen för snyggare miljö och högre säkerhet
Det gamla Gunnebostängslet som idag inhägnar järnvägen i centrala Lindesberg, skall ersättas med ett modernt stängsel som inte bara ser snyggare ut – utan också innebär en högre säkerhet vid spårområdet. Investeringen landar på en miljon kronor – hälften finansieras med statliga medel.
I samband med ombyggnationen av busstationen och resecentrum, vill trafikverket och Lindesbergs kommun passa på att byta ut det gamla stängslet längs järnvägen på en sträcka om drygt 400 meter. Det är mellan stationsområdet och den norra järnvägsövergången vid Lidl man planerar för insatsen.
Det betydligt högre stängslet skall minska obehörigt spårbeträdande och skadegörelser. Foto: Fredrik Norman
Det nya stängslet är i första hand en säkerhetsåtgärd som vidtas. Att det sedan beskrivs som en snyggare installation än vad som är fallet idag, med det lägre Gunnebostängslet, är ett plus i kanten.
– Framförallt gör stängslet det mycket svårare att gena över spårområdet, påpekar Gunnar Jaxell på Lindesbergs kommun.
Under många år har man konstaterat de allvarliga konsekvenserna som dagens låga variant inneburit, då det i relativt hög grad genas över spåren från stationsområdet till Banvägen och vice versa. Det nya stängslet mäter två meter i höjd och är tillverkat i ett starkare material än det befintliga stängslet.
På Lindesbergs kommun har man fått besked från Trafikverket, att bytet av stängsel skall göras innan årets slut. Ett önskemål finns att fortsätta uppgraderingen söderut i framtiden.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Henrik Ohlén och sonen Kevin är stora Truckmeetentusiaster. Foto: Privat
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.