Under första halvåret har antalet invånare i Lindesbergs kommun ökat. Även om det rör sig om en ganska liten ökning, så ser kommunen positivt på utvecklingen och menar att det ger hopp om att antalet invånare nu ska fortsätta att öka.
Sedan årsskiftet har Lindesberg ökat med 12 stycken invånare. Och antalet nyfödda ligger relativt högt med 108 nyfödslar under samma period.
-Det är inte så väldigt mycket, men det är i alla fall en ökning, kommenterar kommunalråd Anders Ceder.
En ökning är särskilt bra i en tid då övriga länet visar dålig statistik, menar Ceder.
-Grannkommunerna har det inte lätt på området, till och med Örebro har det tufft just nu, säger han.
Även då halvårsredovisningen ger positiva tankegångar, så finns det alltid ett orosmoln då denna statistik kommer varje år. Det är nämligen under tredje kvartalet de stora utflyttningarna sker, när ungdomarna flyttar ut i samband med studier. Därför kommer ett riktigt avgörande först när helårsredovisningen sammanställts.
Saknas bostäder i Linde
Befolkningsökningen ger samtidigt med ett leende veckade pannor hos vårt styre. Ökningen är naturligtvis positiv, men med denna har man blivit än mer varse om ett växande problem. Det saknas bostäder i Lindesbergs tätort.
Enligt kommunalrådet är det mer eller mindre omöjligt att få tag på en lägenhet i centrala Lindesberg, och även på mindre orter som Gusselby och i Frövi.
-Jag har inte talat med alla fastighetsägare, men de jag talat med påtalar problemet. Vi måste helt enkelt bygga nya hus för att skapa möjligheter för en fortsatt inflyttning. Det räcker inte med att ta fram attraktiva tomtmarker som i Lindesby t ex, det krävs lägenheter också, säger Anders Ceder.
Saken har diskuterats i kommunen och bland annat talas det om ett flerfamiljshus på den plats socialen förr låg – vid Palmgrenska Huset.
-Sedan talas det en del om Strandskolan också, men borta vid gamla socialbaracken är det i stort sett klart att bygga om det nu blir aktuellt.
Båda dessa platser ger sjöutsikt – vilket följer Anders Ceders sedan länge starka kort när det gäller att locka folk till orten.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.