INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun har ca 23.500 invånare. Detta betyder att olika kommunala verksamheter ska vara anpassade utifrån det antalet. Så är inte fallet nu och Kommunfullmäktige har gett alla nämnder, bland andra Barn- och utbildningsnämnden, i uppdrag att anpassa sina ramar efter verkligheten.
-9,3 miljoner effektivisering blev summan för år 2019 för BUN. De har nu fattat beslut kring vissa delar av effektiviseringspaketet men beslutet kring nedläggning av Ramsbergs skola och Rockhamnars skola har skickats upp till oss kommunfullmäktigeledamöter för beslut!
Kommunfullmäktige har i enlighet med kommunallagen delegerat ner hantering av alla skolfrågor till Barn- och utbildningsnämnden. En grupp på elva ordinarie och elva ersättare som är förtroendevalda och fokuserar på skolfrågor, följer utvecklingen och bereder och beslutar de politiska beslut som behövs.
Men nu har vi av olika skäl fått tillbaka en fråga från BUN och ska ta ställning till en fråga som vi egentligen inte har samma kunskap kring, som våra kollegor på BUN! Jag kan tycka att det i sig är lite konstigt men så är det nu och jag får bilda min uppfattning ändå. Något som ingår i mitt politiska uppdrag.
Både Ramshyttans skola (F-5) med sina 22 elever och Rockhamnars skola med 14 elever har såpass tunt elevunderlag så att det är väldigt svårt att mäta och se en systematisk utveckling.
De som förespråkar att småskolorna ska vara kvar pratar oftast i följande termer: ”Detta är inte bara en skolfråga utan det är en landsbygdsfråga”.
Frågan är hur Linda Svahn och hennes nämnd som har fokus på två uppdrag från kommunfullmäktige dvs höja måluppfyllelsen inom skolan och ha en budget i balans ska kunna utveckla landsbygden! Frågan är hur skolans tjänstepersoner som inte har kompetens inom landsbygdsutveckling ska agera!
Det blir så fel när pseudofrågan ”landsbygdsutveckling” blandas med skolans uppdrag!
Skolans uppdrag enligt skollagen står på två ben, dvs: Kunskap och värden.
BUNs uppdrag från kommunfullmäktige står på två ben, dvs: Bra måluppfyllelsen och budget i balans.
John Omoomian (S)
Kommunfullmäktigeledamot
Lindesbergs kommun
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.