INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun har ca 23.500 invånare. Detta betyder att olika kommunala verksamheter ska vara anpassade utifrån det antalet. Så är inte fallet nu och Kommunfullmäktige har gett alla nämnder, bland andra Barn- och utbildningsnämnden, i uppdrag att anpassa sina ramar efter verkligheten.
-9,3 miljoner effektivisering blev summan för år 2019 för BUN. De har nu fattat beslut kring vissa delar av effektiviseringspaketet men beslutet kring nedläggning av Ramsbergs skola och Rockhamnars skola har skickats upp till oss kommunfullmäktigeledamöter för beslut!
Kommunfullmäktige har i enlighet med kommunallagen delegerat ner hantering av alla skolfrågor till Barn- och utbildningsnämnden. En grupp på elva ordinarie och elva ersättare som är förtroendevalda och fokuserar på skolfrågor, följer utvecklingen och bereder och beslutar de politiska beslut som behövs.
Men nu har vi av olika skäl fått tillbaka en fråga från BUN och ska ta ställning till en fråga som vi egentligen inte har samma kunskap kring, som våra kollegor på BUN! Jag kan tycka att det i sig är lite konstigt men så är det nu och jag får bilda min uppfattning ändå. Något som ingår i mitt politiska uppdrag.
Både Ramshyttans skola (F-5) med sina 22 elever och Rockhamnars skola med 14 elever har såpass tunt elevunderlag så att det är väldigt svårt att mäta och se en systematisk utveckling.
De som förespråkar att småskolorna ska vara kvar pratar oftast i följande termer: ”Detta är inte bara en skolfråga utan det är en landsbygdsfråga”.
Frågan är hur Linda Svahn och hennes nämnd som har fokus på två uppdrag från kommunfullmäktige dvs höja måluppfyllelsen inom skolan och ha en budget i balans ska kunna utveckla landsbygden! Frågan är hur skolans tjänstepersoner som inte har kompetens inom landsbygdsutveckling ska agera!
Det blir så fel när pseudofrågan ”landsbygdsutveckling” blandas med skolans uppdrag!
Skolans uppdrag enligt skollagen står på två ben, dvs: Kunskap och värden.
BUNs uppdrag från kommunfullmäktige står på två ben, dvs: Bra måluppfyllelsen och budget i balans.
John Omoomian (S)
Kommunfullmäktigeledamot
Lindesbergs kommun
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.