INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun har ca 23.500 invånare. Detta betyder att olika kommunala verksamheter ska vara anpassade utifrån det antalet. Så är inte fallet nu och Kommunfullmäktige har gett alla nämnder, bland andra Barn- och utbildningsnämnden, i uppdrag att anpassa sina ramar efter verkligheten.
-9,3 miljoner effektivisering blev summan för år 2019 för BUN. De har nu fattat beslut kring vissa delar av effektiviseringspaketet men beslutet kring nedläggning av Ramsbergs skola och Rockhamnars skola har skickats upp till oss kommunfullmäktigeledamöter för beslut!
Kommunfullmäktige har i enlighet med kommunallagen delegerat ner hantering av alla skolfrågor till Barn- och utbildningsnämnden. En grupp på elva ordinarie och elva ersättare som är förtroendevalda och fokuserar på skolfrågor, följer utvecklingen och bereder och beslutar de politiska beslut som behövs.
Men nu har vi av olika skäl fått tillbaka en fråga från BUN och ska ta ställning till en fråga som vi egentligen inte har samma kunskap kring, som våra kollegor på BUN! Jag kan tycka att det i sig är lite konstigt men så är det nu och jag får bilda min uppfattning ändå. Något som ingår i mitt politiska uppdrag.
Både Ramshyttans skola (F-5) med sina 22 elever och Rockhamnars skola med 14 elever har såpass tunt elevunderlag så att det är väldigt svårt att mäta och se en systematisk utveckling.
De som förespråkar att småskolorna ska vara kvar pratar oftast i följande termer: ”Detta är inte bara en skolfråga utan det är en landsbygdsfråga”.
Frågan är hur Linda Svahn och hennes nämnd som har fokus på två uppdrag från kommunfullmäktige dvs höja måluppfyllelsen inom skolan och ha en budget i balans ska kunna utveckla landsbygden! Frågan är hur skolans tjänstepersoner som inte har kompetens inom landsbygdsutveckling ska agera!
Det blir så fel när pseudofrågan ”landsbygdsutveckling” blandas med skolans uppdrag!
Skolans uppdrag enligt skollagen står på två ben, dvs: Kunskap och värden.
BUNs uppdrag från kommunfullmäktige står på två ben, dvs: Bra måluppfyllelsen och budget i balans.
John Omoomian (S)
Kommunfullmäktigeledamot
Lindesbergs kommun
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.