INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun har ca 23.500 invånare. Detta betyder att olika kommunala verksamheter ska vara anpassade utifrån det antalet. Så är inte fallet nu och Kommunfullmäktige har gett alla nämnder, bland andra Barn- och utbildningsnämnden, i uppdrag att anpassa sina ramar efter verkligheten.
-9,3 miljoner effektivisering blev summan för år 2019 för BUN. De har nu fattat beslut kring vissa delar av effektiviseringspaketet men beslutet kring nedläggning av Ramsbergs skola och Rockhamnars skola har skickats upp till oss kommunfullmäktigeledamöter för beslut!
Kommunfullmäktige har i enlighet med kommunallagen delegerat ner hantering av alla skolfrågor till Barn- och utbildningsnämnden. En grupp på elva ordinarie och elva ersättare som är förtroendevalda och fokuserar på skolfrågor, följer utvecklingen och bereder och beslutar de politiska beslut som behövs.
Men nu har vi av olika skäl fått tillbaka en fråga från BUN och ska ta ställning till en fråga som vi egentligen inte har samma kunskap kring, som våra kollegor på BUN! Jag kan tycka att det i sig är lite konstigt men så är det nu och jag får bilda min uppfattning ändå. Något som ingår i mitt politiska uppdrag.
Både Ramshyttans skola (F-5) med sina 22 elever och Rockhamnars skola med 14 elever har såpass tunt elevunderlag så att det är väldigt svårt att mäta och se en systematisk utveckling.
De som förespråkar att småskolorna ska vara kvar pratar oftast i följande termer: ”Detta är inte bara en skolfråga utan det är en landsbygdsfråga”.
Frågan är hur Linda Svahn och hennes nämnd som har fokus på två uppdrag från kommunfullmäktige dvs höja måluppfyllelsen inom skolan och ha en budget i balans ska kunna utveckla landsbygden! Frågan är hur skolans tjänstepersoner som inte har kompetens inom landsbygdsutveckling ska agera!
Det blir så fel när pseudofrågan ”landsbygdsutveckling” blandas med skolans uppdrag!
Skolans uppdrag enligt skollagen står på två ben, dvs: Kunskap och värden.
BUNs uppdrag från kommunfullmäktige står på två ben, dvs: Bra måluppfyllelsen och budget i balans.
John Omoomian (S)
Kommunfullmäktigeledamot
Lindesbergs kommun
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.