Vårdadministratör Lena och sjuksköterska Anna Åberg är mycket bekymrade över sparförslaget. Foto: Camilla Lagerman

ÖNH-mottagningen om sparförslaget: ”Låt oss få bli ett gott exempel, lägg inte ner oss!”

Enligt sparförslaget som presenterats av sjukvårdsdirektör Jonas Claesson ska den akuta kirurgin vid akutmottagningen i Lindesberg flyttas till USÖ, något som väckt starka reaktioner. Men det är även specialistmottagningarna på lasarettet som berörs av detta, något som LindeNytt kommer att belysa i en ny artikelserie. Först ut är Öron-Näsa-Halsmottagningen.
– Samma antal patienter ska tas om hand inne på USÖ som vi har förstått det, där ser vi inte riktigt ekvationen gå ihop eftersom de inte klarar köerna som det ser ut idag, säger Sektionsansvarig sjuksköterska Anna Åberg.

Det är full aktivitet på Öron-Näsa-Halsmottagningen på Lindesbergs lasarett när LindeNytt kommer på besök. Sektionsansvarig sjuksköterska Anna Åberg slår sig ned och börjar berätta hur det nya sparförslaget kommer drabba mottagningen och framförallt deras patienter.

– Vi är en liten enhet, där vi jobbar väldigt tätt ihop. Vi har skapat goda arbetssätt för att få en välfungerande verksamhet för patienterna och så överväger man att lägga ned, det är ledsamt, säger hon.

Anna menar att en stor del av rapporteringen kring sparkravet har handlat om nedläggningen av akutmottagningens kirurgi, något som hon känner är bekymmersamt.

– Vi vet ju att akutmottagningens bevarande har varit en het potatis, egentligen under hela dess existens. Vi vill bara inte hamna i skuggan av nedläggningen av kirurgakuten, det ena ska inte vara på bekostnad av det andra.

Foto: Camilla Lagerman

I en artikel publicerad på LindeNytt den 8 september sade sjukvårdsdirektör Jonas Claesson: ”Specialistmottagningarna, de som är hyrläkarberoende både på Karlskoga och Lindesberg, vilket huvudsakligen är ögon och öron, de kan vi tjäna pengar på att centralisera”, ett uttalande som Anna starkt vill poängtera är direkt felaktigt.

– Att vi på vår mottagning skulle vara beroende av hyrläkare är helt fel, och det känner vi är viktigt att få fram. Sedan förstår vi inte riktigt vad centralisering innebär i det här sammanhanget, man kan ju säga stänga men det är jobbigare, men om det betyder att stänga i praktiken är det mer rättvist att säga det, säger Anna.

Anna och hennes kollegor är mycket oroliga för vad det skulle innebära för patienterna om mottagningen och dess personal försvinner, då det påverkar en stor grupp människor som är extra utsatta.

– Försvinner öron-näsa-halsläkare från huset så försvinner ju den specialiteten från sjukhuset, vilket rimmar väldigt illa med förslaget om att man ska stärka upp medicin samt öka vårdplatser, eftersom en stor del av patienterna är de med sväljningssvårigheter efter en stroke till exempel. Ska de patienterna inte få göra någon sväljningsundersökning alls eller ska de skickas till USÖ där logopederna kommer finnas? Vad blir den kostnaden? Det är dessutom en patientgrupp som behöver ha personal med sig, förklarar hon och fortsätter:

– Patientgruppen försvinner ju inte, behovet av att få träffa öron-näsa-halsläkare eller ta del av de undersökningarna vi gör här försvinner inte. Samma antal patienter ska tas om hand inne på USÖ som vi har förstått det, där ser vi inte riktigt ekvationen gå ihop eftersom de inte klarar köerna som det ser ut idag, och vi tar dessutom patienter från vår gemensamma väntelista.

Foto: Camilla Lagerman

Öron-näsa-halsläkare har, förutom sitt arbete på mottagningen, dessutom en väldigt viktigt del i konsultarbetet med intensivvårdsavdelningen, där Anna ser farhågor för de svårt sjuka patienterna som behöver specialistkompetens.

– Om det är en patient som haft en stroke exempelvis som behöver bli trakeostomerad, så har öron-näsa-halsläkarna hand om själva tracken. En svårt sjuk iva-patient som ligger nedsövd och behöver ha en track, ska den patienten då transporteras in till USÖ, eller ska en läkare därifrån åka hit för det?, säger hon.

Den 19 oktober ska Hälso- och sjukvårdsnämnden fatta beslut i ärendet, och nu går personalen bara och väntar på mer information om vad som händer. Men man är också angelägna om att få svar på sina frågor och att få framföra sina åsikter och farhågor om framtidens vård.

– Just nu är det frustrerande att arbeta utan att veta vad som ska hända, det väcker så mycket tankar, känslor och oro i så många olika lager. Vi förstår att vi måste spara pengar, vi är inte naiva, men vi ifrågasätter och är kritiska till om det verkligen blir en besparing och det är det vi önskar få mer svar på. Man funderar ju på om de som har kommit med förslaget har all den informationen som vi sitter på, avslutar Anna.

Publicerad 19 september 2023 klockan 15:30

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Anders Persson (LPO) arbetar som lärare på Lindeskolan, där han nu utreds. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.

23 september 2026 klockan 15:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en...

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge

Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville ...

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt

Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar hö...

Willhelm Sundman (L). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen

Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.

21 september 2026 klockan 13:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Räven!
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat ...
18 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut...
18 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Billerud flaggar för lukt och buller
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ...
18 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Region Örebro län

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.

17 september 2026 klockan 15:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Många incidenter även i Lindesbergs kommun

Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa ...

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt ...

Foto: Region Örebro län

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.

15 september 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit ...

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. ...

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om ...

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete f...

Pressbild: Conny Ärlerud, Moderaterna.

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.

12 september 2026 klockan 13:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-11

2026-09-11

2026-09-11

2026-09-10

2026-09-10

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-07

2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-24 01:31