OpenArt LINKS 13 juni-6 september 2026 i Lindesberg, Nora, Askersund, Kumla och Laxå. Bild: Region Örebro län
OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
OpenArt är en utomhusutställning för samtidskonst som har anordnats i Örebro vartannat år sedan 2008. Konstnärer från hela världen ställer ut sina verk under en tolv veckor lång period och förvandlar Örebros stadskärna till ett öppet konstgalleri. Under sommaren 2024 delades hela 29 200 kartor och 350 utställningshäften ut för att hjälpa besökarna att orientera sig bland konstverken.
Sara Sporre. Arkivfoto: Jennie Einarsson
År 2026 firar utställningen tioårsjubileum, vilket uppmärksammas genom att fem gästkommuner bjuds in: Lindesberg, Nora, Askersund, Kumla och Laxå. Varje kommun får då uppföra ett konstverk som knyter an till utställningen i Örebro. Kultursekreterare Sara Sporre berättar att detta är något man hoppats på under många år.
– Vi är flera kommuner som har varit sugna på att få vara en del av OpenArt och vi har haft en dialog med dem länge. Det är väldigt fint att de gör OpenArt Links nu, det tycker vi är jätteroligt, säger Sara Sporre.
OpenArt Links finansieras av Region Örebro län och de medverkande kommunerna. För Lindesbergs kommun innebär detta ingen extra kostnad, utan finansieringen tas från den budget som Kulturenheten årligen disponerar.
– Vi har en utställning varje sommar och kommer att använda den pott vi har för detta. Vi är alltid väldigt varsamma med pengarna och försöker samarbeta på olika sätt för att de ska räcka så långt som möjligt. Till det här projektet får vi även stöd från Region Örebro län som täcker en stor del, och nu ser vi också över sponsringsavtal – vi skulle gärna göra det ännu större, förklarar Sara.
Konstnärerna som ska uppföra det tillfälliga konstverket i Lindesberg är duon Perman K. Bäckström (a.k.a. [krig]), som består av Karin Bäckström och Jon Perman.
”Inspirerade av punkens traditioner, och med en idé om att kämpa för kreativitet och själens frihet, skapar de musik, konst och installationer. De driver en självorganiserad plats och organiserar konstnärliga projekt. Som performancekonstnärer uppträder de under namnet [krig], ett punkigt alter ego med stark idealism. Deras konstnärliga praktik kretsar kring känslor, samhällsstrukturer och skapandet av nya utrymmen.”
Duon Perman K. Bäckström (a.k.a. [krig]) består av Karin Bäckström och Jon Perman. Foto: Region Örebro län.– De här konstnärerna verkar jätteroliga. De var här under fyra dagar för att reka staden och har redan presenterat en idé för mig som jag tycker verkar jättespännande. De kommer att använda en av lindarna som står på Norrtullstorget, kan jag avslöja. Jag tycker det är väldigt kul om man kan få med folk som bor här så att man känner sig delaktig i projektet. Den här duon arbetar mycket i processer, och det var därför vi valde dem. Jag tror att det kommer att bli jättebra, säger Sara.
Nu hoppas Sara att man ska kunna göra ännu mer kring projektet och söker samarbete med andra aktörer som vill vara med och kroka arm.
– Vi hoppas att det ska locka folk från Örebro till fantastiska Lindesberg. De kan ta tåget hit, titta på konst, uppleva staden, gå runt Lindessjön, ta på sig baddräkten och bada lite kanske. En annan idé är att få upp en scen på Norrtullstorget där vi kan ha uppträdanden. Vi hoppas att det ska hända lite mer saker än vanligt i sommar. Om det finns andra som vill vara med i projektet – butiker i stan eller andra aktörer – får man gärna höra av sig till mig, hälsar Sara.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...
Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...