Under vecka 29 vaccinerar Region Örebro län med 15 217 doser vaccin. Nu pågår vaccination i fas fyra och alla som är födda 2003 eller tidigare kan antingen boka tid för vaccination eller komma på drop-in. Planering pågår även för att ta emot de som är födda 2005 och tidigare från och med augusti.
Under vecka 29 kommer Region Örebro län att vaccinera med 15 217 doser vaccin. Regionen har fortsatt gott om vaccin och doserna fördelas mellan både dos 1 och dos 2.
Då bokningstrycket minskat markant från tidigare veckor har alla länets vaccinmottagningar öppnat upp för drop-in. Detta gäller personer som är födda 2003 eller tidigare som nu kan välja att komma direkt på drop-in eller boka en tid.
– Känner du personer som vill vaccinera sig men som ännu inte gjort det – uppmana dem att göra det så snart som möjligt, säger Inger Olsson Nordin, regional vaccinationssamordnare i ett pressmeddelande.
De som kan boka tid eller komma på drop-in för vaccination under vecka 29 är:
Du som är född 2003 eller tidigare
Du som är gravid och över 18 år kan vaccineras efter 12:e graviditetsveckan. Remiss behövs för dig som tillhör en riskgrupp och om du fyllt 16 år men inte 18 år.
För unga med kronisk sjukdom gäller speciella rekommendationer. De som berörs får mer information via sin vårdkontakt.
Folkhälsomyndigheten har nyligen beslutat att ungdomar som är födda 2005 eller tidigare ska erbjudas vaccination. Beskedet just nu är att vaccination får påbörjas under vecka 31-32. Region Örebro län planerar och är redo för tidig start, de utlovar mer information inom kort. Syftet med att erbjuda den yngre åldersgruppen vaccin är att dels skydda ungdomarna själva mot sjukdom, men också att ytterligare minska smittspridningen i samhället. Vaccinet som kommer att erbjudas är Pfizer/BioNTechs mRNA-vaccin.
I Örebro län har 190 927 personer fått sin första dos vaccin och 122 804 personer den andra. Det innebär 77 respektive 50 procent av länets vuxna befolkning. Siffrorna kan komma att justeras upp i efterhand.
Drop-in-tider vecka 29 i Lindesberg:
Tisdag 8-20
Onsdag 8-20
Torsdag 8-20
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.